filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ: Θουκυδίδης - ΦΑ 27

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ - ΦΑ 27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni98 » 22 Φεβ 2011, 13:38

α ναι! βρήκα τις περιγραφές αλλά οι εικόνες βρίσκονται κάπου; παίζει να πέσει εικόνα και να πρέπει να καταλάβουμε τι απεικονίζει;
:thxx: prou για τη βοήθεια!!! :cool:
Άβαταρ μέλους
eleni98

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VALENA » 22 Φεβ 2011, 15:35

Καλησπερα.Εγω για τον λεντακη εχω διαβασει την μεταφραση που ειχε δωσει στο φωτοτυπειο και τα σχολια.Και στον οιδιποδα εχω παρει μια μεταφραση απο το βιβλιοπωλειο,την εισαγωγη απο το eclass,τισ εικονες και τα σχολια..αυτα δεν ειναι επαρκη?γιατι με τοσα εδω μεσα εχουμε χασει το νοημα....ευχαριστω :thxx:
ole-ola!
Άβαταρ μέλους
VALENA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gt88 » 22 Φεβ 2011, 16:38

VALENA έγραψε:Καλησπερα.Εγω για τον λεντακη εχω διαβασει την μεταφραση που ειχε δωσει στο φωτοτυπειο και τα σχολια.Και στον οιδιποδα εχω παρει μια μεταφραση απο το βιβλιοπωλειο,την εισαγωγη απο το eclass,τισ εικονες και τα σχολια..αυτα δεν ειναι επαρκη?γιατι με τοσα εδω μεσα εχουμε χασει το νοημα....ευχαριστω :thxx:

Μια χαρά είσαι... :cool:

Ελπίζω μόνο να μη ζητήσουνε τίποτα μυστήρια πράγματα... :cry:
Άβαταρ μέλους
gt88
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 22 Φεβ 2011, 16:47

με την εισαγωγή του Φαναρά και γενικα για τον Θουκ πιστευετε οτι είμαι εντάξει????? :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stavroula » 22 Φεβ 2011, 18:15

παιδιά σε κάποια σημεία η μετάφραση που μας έχει δώσει ο Λεντάκης δεν συμβαδίζει καθόλου με το κείμενο....όπως για παράδειγμα οι παράγραφοι 89-90-91 κ 97....αν έχει κάποιος κάποια καλύτερη μετάφραση ας την ανεβάσει....... :peace: :peace: :wtf:
Άβαταρ μέλους
stavroula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 22 Φεβ 2011, 18:26

Δείτε εδώ και εδώ.
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stavroula » 22 Φεβ 2011, 18:52

ευχαριστώ...!
Άβαταρ μέλους
stavroula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 22 Φεβ 2011, 20:41

EVA25 έγραψε:με την εισαγωγή του Φαναρά και γενικα για τον Θουκ πιστευετε οτι είμαι εντάξει????? :help: :help: :help:

Από τις σημειώσεις του Φαναρά τα μόνα που μπορούν να μας χρησιμεύσουν με την ύλη που έχουμε στον Λεντάκη είναι οι σημειώσεις με Εισαγωγή, Ύφος, Γλώσσα και από τις άλλες με τα ερμηνευτικά σχόλια οι σημειώσεις για τον Λοιμό (σε. 41 κ.ε.).

Επεξεργασία: Επίσης, για όσους έχουμε από παλιότερα το βιβλίο "Ο Θουκυδίδης και ο αθηναϊκός ιμπεριαλισμός" αρκετά χρήσιμο είναι το κεφάλαιο με τον διάλογο των Μηλίων. :peace2:
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 22 Φεβ 2011, 20:53

Ευχαριστώ Ατλάντις!!!!!αν ρώτησα μόνο για την εισαγωγή..... αν αρκεί και με καλύπτει για την αντ που πρότεινε ο κ.Λεντάκης αυτό θα θελα να μάθω...!!!
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό prou » 22 Φεβ 2011, 22:14

παιδιά να ρωτησω κατι?προσπαθω να καταλαβώ τα κεφάλαια 3 και 8 απο finley αλλά μου φαίνονται ακαταλαβήστικα.μπορει καποιος που τα διάβασε να μου πει τι να προσέξω?ποιές σελίδες? :confused: :thxx:
Άβαταρ μέλους
prou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 22 Φεβ 2011, 23:12

Δεν χρειάζεσαι συγκεκριμένες σελίδες, απλά να έχεις μια καλή εικόνα του τρόπου με τον οποίο ο Θουκυδίδης συνθέτει την Ιστορία του γιατί με αυτό ασχολούνται αυτές οι 2 παράγραφοι. Δηλαδή σε γενικές γραμμές πως βλέπει την Αθήνα, που είναι η προοδευτική δύναμη χάρη στη δημοκρατία και απ'την άλλη η Σπάρτη ως συντηρητική δύναμη, προσκολλημένη στο παρελθόν κλπ. Και πάλι μια διπολική οπτική για τα επιμέρους γεγονότα.
Τελευταία επεξεργασία από adonay και 23 Φεβ 2011, 00:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 23 Φεβ 2011, 00:23

EVA25 έγραψε:Ευχαριστώ Ατλάντις!!!!!αν ρώτησα μόνο για την εισαγωγή..... αν αρκεί και με καλύπτει για την αντ που πρότεινε ο κ.Λεντάκης αυτό θα θελα να μάθω...!!!

Κατά τη γνώμη μου καλύπτει αρκετά από τα εισαγωγικά που διάβασα και στον Finley. Αλλά σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Απλά, αν είναι διαβάσεις από τις σημ. του Φαναρά να τις διαβάσεις καλά. Δεν είναι και πολλές άλλωστε! :peace2:
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 23 Φεβ 2011, 00:30

stavroula έγραψε:παιδιά σε κάποια σημεία η μετάφραση που μας έχει δώσει ο Λεντάκης δεν συμβαδίζει καθόλου με το κείμενο....όπως για παράδειγμα οι παράγραφοι 89-90-91 κ 97....αν έχει κάποιος κάποια καλύτερη μετάφραση ας την ανεβάσει....... :peace: :peace: :wtf:

Τσέκαρε αυτήν εδώ αν σου κάνει.

Πάντως ας ψάξουμε και λίγο μόνοι μας. Οι καθηγητές δίνουν κάποιες γενικές γραμμές κι από κει και πέρα πρέπει και μόνοι μας να αναζητήσουμε το κάτι παραπάνω. Ποιες μεταφράσεις μας καλύπτουν καλύτερα, ποιες ερμηνευτικές προσεγγίσεις κ.λπ. Αυτό είναι το καλό στο πανεπιστήμιο, η ελευθερία να ερευνήσεις, να ψάξεις, να αναζητήσεις. Δεν είναι σαν το σχολείο που είχαμε πολύ συγκεκριμένα βιβλία και ύλη. Καταλαβαίνω βέβαια το άγχος να πάμε καλά προετοιμασμένοι για να περάσουμε ένα μάθημα αλλά το διάβασμά μας πρέπει να είναι κάτι παραπάνω από το πως θα περάσουμε... Συγγνώμη για την φλυαρία μου απλώς μοιράστηκα λίγες σκέψεις μου μαζί σας...
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 23 Φεβ 2011, 00:33

Απλά δυστυχώς η επιπλέον αναζήτηση δεν έχει πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα :thumbdown: . Όχι ότι διαφωνώ μαζί σου...
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό prou » 23 Φεβ 2011, 00:47

adonay έγραψε:Δεν χρειάζεσαι συγκεκριμένες σελίδες, απλά να έχεις μια καλή εικόνα του τρόπου με τον οποίο ο Θουκυδίδης συνθέτει την Ιστορία του γιατί με αυτό ασχολούνται αυτές οι 2 παράγραφοι. Δηλαδή σε γενικές γραμμές πως βλέπει την Αθήνα, που είναι η προοδευτική δύναμη χάρη στη δημοκρατία και απ'την άλλη η Σπάρτη ως συντηρητική δύναμη, προσκολλημένη στο παρελθόν κλπ. Και πάλι μια διπολική οπτική για τα επιμέρους γεγονότα.

σε ευχαριστώ....ελπίζω να βρώ μια άκρη.... :study:
Άβαταρ μέλους
prou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 23 Φεβ 2011, 10:22

Καλημέρα παιδιά!!!!Απο τα κεφάλαια για τους Μ. ποια θεωρείτε πιο σημαντικά????γιατί τα περισσότερα μου φαίνονται ασήμαντα!!!!
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsoui87 » 23 Φεβ 2011, 12:28

εχει καποιος μεταφραση οιδιποδα τυραννο;;;....η αν την εχει αναρτησει καποιος σε καποιο site για να την κατεβασω;;;
Άβαταρ μέλους
tsoui87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chania4ever » 23 Φεβ 2011, 12:31

tsoui87 έγραψε:εχει καποιος μεταφραση οιδιποδα τυραννο;;;....η αν την εχει αναρτησει καποιος σε καποιο site για να την κατεβασω;;;

Ριξε μια ματια στις προηγουμενες σελιδες,εχουν αναρτηθει καποια link με μεταφρασεις που μπορει να σε βοηθησουν! :peace2:
''Αν ειχα τοση δυναμη
που χεις και συ καρδια μου
θα μοιαζε γλεντι και χορος
η καθε αναπνοια μου''
Άβαταρ μέλους
chania4ever
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eripan » 23 Φεβ 2011, 12:39

prou έγραψε:
dumspirospero έγραψε:
Θαλής έγραψε:
prou έγραψε:παιδιά προσπαθώ να ανοίξω κάποιες σημειώσεις και μου βγάζει ενα απέραντο μαυρο σκέτο δεν δείχνει τίποτα.....οχι σε όλες αλλα σε ένα απο τα 3 που λένε πατήστε εδώ....εσάς σας ανοίγουν όλες? :peace:

και μενα μου συμβαινει αυτο! στο δευτερο συγκεκριμενα!

Παιδιά σε μένα όλα φυσιολογικά..Μπορείτε να μου πείτε πιο συγκεκριμένα πράγματα?Και για ποιο λινκ μιλάτε?Όταν λέτε στο 2ο εννοείται στο τελευταίο ποστ με τα τρία λινκς?Όπως σας είπα πάντως εγώ τα κατεβάζω όλα μια χαρά!!

ναι αλλά ολα καλά dum μου άνοιξε.....εσένα Θάλη?εχω και μια άλλη απορία.οι εικόνες απο τις σημειώσεις είναι σίγουρα αυτές που αναλύει ο Κωνσταντάκος στο e-class? :confused:

σε όσους βγάζει μαύρο, δοκιμάστε αντί του Mozilla να δοκιμάσετε τον Internet Explorer.
Άβαταρ μέλους
eripan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni98 » 23 Φεβ 2011, 14:03

λοιπόν εγώ απ' ότι ξέρω ο Λεντάκης θέλει καλή μετάφραση και από κει και πέρα κάνει συνδυαστικές ερωτήσεις, π.χ. η στάση του Θουκυδίδη απέναντι στον πόλεμο, σύγκριση Θουκυδίδη - Ηροδότου, η στάση του απέναντι στον Περικλή κλπ. Βιογραφικά Θουκυδίδη, ύφος κλπ δεν φαίνεται να τον ενδιαφέρουν πολύ αλλά φυσικά το λέω με επιφύλαξη δεν είμαι σίγουρη και εγώ, μην πάρω και κανέναν στον λαιμό μου...
ελπίζω να βοήθησα.
:goodluck:
Άβαταρ μέλους
eleni98

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες