filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΠΔ 301- Διδακτικη της Ιστοριας: Θεωρια και Πραξη

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Ανδρέου, Carr - Kemis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rainmaker7 » 15 Ιουν 2009, 17:41

Asimenia έγραψε:
Rainmaker7 έγραψε:Παιδιά γνωρίζει κανείς την ύλη γι' αυτην την επιλογή συγγραμμάτων (Ανδρέου, Carr - Kemis); SOS!

Λοιπόν, η ύλη γι' αυτές τις επιλογές είναι:

1.) W.Carr - S.Kemmis, Για μια κριτική εκπαιδευτική θεωρία, Αθήνα, Κώδικας
σελ. 21-72, 102-113, 126-138, 153-161, 166-172, 215-231, 271-274, 279-290

2.) "Η διδακτική της ιστορίας στην Ελλάδα και η έρευνα στα σχολικά εγχειρίδια"
ενότητες :
- Τα σχολικά εγχειρίδια ιστορίας
- Η μετατόπιση της ελληνικής σχολικής ιστοριογραφίας από τη Συμβατική στη Νέα ιστορία
- Υλικός πολιτισμός & αρχαιολογικές αφηγήσεις
- Οι ιστορικές επέτειοι στον σχολικό χωροχρόνο

Ευχαριστώ πολύ!
AND I SWEAR TO DEFEND AND I WILL FIGHT TILL THE END!
Άβαταρ μέλους
Rainmaker7

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 21 Ιουν 2009, 18:43

:jawdrop: επιασα λιγο να διαβασω το βιβλιο του Mattozzi Και εμεινα...ειναι δυσκολο ή εμενα μου φαινεται??
οποιος ξερει σος ας βοηθησει :confused:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 27 Ιουν 2009, 15:33

παιδια :mors: εχει παρακολουθησει κανεις το μαθημα να μας πει τι παιζειιιιιιιι????????? :sadbye:

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 28 Ιουν 2009, 15:11

παιδια να ρω τησω και εγω κατι?Δεν εχω παρακολουθησει το μαθημα καθολου.Εχω επωνυμο απο Κ.Εχουμε και τα δυο βιβλια?Του matozzi ξεκινησα να το διαβαζω και μου φαινεται εξαιρετικα δυσνοητο.Ασε που δεν μπορω να καταλαβω τι θα μπορουσε να ρωτησει απο αυτο... Του ΜΑτσαγγουρα ειναι λιγοτερο δυσκολο νομιζω και η υλη ειναι περιορισμενη... :bookread: Εχω ψιλοπελαγωσει :mad2: ΚΑλο διαβασμα σε ολους :study: :up:
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 29 Ιουν 2009, 11:26

konstantinak24i έγραψε:παιδια να ρω τησω και εγω κατι?Δεν εχω παρακολουθησει το μαθημα καθολου.Εχω επωνυμο απο Κ.Εχουμε και τα δυο βιβλια?Του matozzi ξεκινησα να το διαβαζω και μου φαινεται εξαιρετικα δυσνοητο.Ασε που δεν μπορω να καταλαβω τι θα μπορουσε να ρωτησει απο αυτο... Του ΜΑτσαγγουρα ειναι λιγοτερο δυσκολο νομιζω και η υλη ειναι περιορισμενη... :bookread: Εχω ψιλοπελαγωσει :mad2: ΚΑλο διαβασμα σε ολους :study: :up:

ναι ειναι και τα δυο βιβλια καθως ειναι δυο και οι καθηγητριες...ασε οντως ειναι περιεργο το βιβλιο του ματτοζζι :thumbdown: :thumbdown:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 29 Ιουν 2009, 18:31

επειδη αυτο το βιβλιο το ειχα διαβασει παλαιοτερα οταν το ειχαμε στα παιδαγωγικα 2 εχω να πω οτι ειναι ενα απο τα χειροτερα βιβλια της σχολης!τελειως ακαταλαβιστικο!εγω παντως εγραψα εκθεση ιδεων!βαλτε φαντασια....! :up:
Άβαταρ μέλους
Noelia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 29 Ιουν 2009, 22:24

σ'ευχαριστουμε Noelia :cool:

. Το κινημα της αποτελεσματικης εκπαιδευσης

αυτο το βαζει η Μηλιγκου πολυ συχνα απ'ό,τι ειδα στα παλια θεματα...μου λεει καποιος σε ποιες σελιδες το βρισκουμε? :confused:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 30 Ιουν 2009, 08:21

Νομιζω ειναι απο Ματσαγγουρα σελίδες 22-25...Δηλαδη ειναι τα εξης:1.αποτελεσματικη ταξη,2.αποτελεσματικο σχολειο..Παντως διαβαζοντας του matozzi νομιζω πως αυτο το βιβλιο ειναι ενα ειδος παραδειγματος..Δηλαδη εχει εννοιες του στυλ /περιοδος/,/χρονος/,/κυκλος/,/συγκυρια/ κτλ και μπορει να βαλει μια πηγη και να της την κανουμε αναλυση...δεν ξερω κιολας:)καλο διαωασμα παιδια :bookread: :cool:
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 30 Ιουν 2009, 11:31

konstantinak24i έγραψε:Νομιζω ειναι απο Ματσαγγουρα σελίδες 22-25...Δηλαδη ειναι τα εξης:1.αποτελεσματικη ταξη,2.αποτελεσματικο σχολειο..Παντως διαβαζοντας του matozzi νομιζω πως αυτο το βιβλιο ειναι ενα ειδος παραδειγματος..Δηλαδη εχει εννοιες του στυλ /περιοδος/,/χρονος/,/κυκλος/,/συγκυρια/ κτλ και μπορει να βαλει μια πηγη και να της την κανουμε αναλυση...δεν ξερω κιολας:)καλο διαωασμα παιδια :bookread: :cool:

:thanks:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Trelix » 30 Ιουν 2009, 14:46

Όλοι λένε πως τα παιδαγωγικά θέλουν "σάλτσες" κι είναι εύκολα αλλά μάλλον επειδή εγώ δεν τη παλεύω δεν μου φαίνονται και τόσο εύκολα!:tease:
Υπάρχει κάποιος που να παρακολουθούσε να μας πει 2-3 πραγματάκια? Που επέμεναν οι καθηγήτριες, τι μπορεί να ρωτήσουν κτλ να έχουμε μια ιδέα?
Π.χ. στο βιβλίο Η διδακτική της Ιστορίας στην Ελλάδα...της 2ης επιλογής η ύλη είναι πολύ λίγη αλλά το κυριότερο έχει κάτι έρευνες για τα σχολικά εγχειρίδια που δεν μπορώ να πω είναι ενδιαφέρουσες αλλά για εξέταση δεν......
Κάποιος να με διαφωτίσει βρε παιδιά,ε :?:
Ευχαριστώ!
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα έχει τιμή σαν πετάς να μένεις μόνος...
Άβαταρ μέλους
Trelix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 02 Ιούλ 2009, 16:14

παιδια πως παει το διαβασμα?ειμαι στο βιβλιο του Ματσαγγουρα,εχει πολλες πληροφοριες αλλα ειναι καλυτερο απο του Ματτοζι!ξερετε πως βαθμολογειται αυτο το μαθημα?Πρεπει να πιασουμε την βαση κ στις 2 :?: :study:
Άβαταρ μέλους
Noelia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 03 Ιούλ 2009, 10:45

Νομιζω ναι...λογικα θα θελει 5 το ενα και 5 το αλλο....Του Ματσαγγουρα ειναι πιο θεωρητικο νομιζω..Του matozzi μου φαινεται σαν ενα παραδειγμα..δηλαδη εχω την εντυπωση πως θα βαλει μια πηγη και θα θελει να του αναλυσουμε τα στοιχεια /χρονος/,/μακρα διαρκεια/ κτλπ...Θα δειξει :bookread: :study:
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διοτίμα » 03 Ιούλ 2009, 11:35

Ρε παιδιά έχω μπλέξει με τους τόσους τεχνικούς όρους του Ματσαγγούρα... :ungry: :ungry: Μπορεί κάποιος που παρακολουθούσε το μάθημα να πει πού να εστιάσουμε;Παραείναι θεωρητικό το βιβλίο.....Ευχαριστώ :confused:
Άβαταρ μέλους
Διοτίμα

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Ιούλ 2009, 16:37

παιδια δεν παλευεται το βιβλιο του Mattozzi! :ungry: :ungry: :ungry:
κανεις δεν παρακολουθουσε? :tease:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 03 Ιούλ 2009, 20:10

pyxlax έγραψε:παιδια δεν παλευεται το βιβλιο του Mattozzi! :ungry: :ungry: :ungry:
μονο του ματοζζι!γιατι του ματσαγγουρα?πολυ ορολογια!εχω να γραψω εκθεση παλι :dfg: :jaugh:
Άβαταρ μέλους
Noelia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Ιούλ 2009, 21:44

Noelia έγραψε:
pyxlax έγραψε:παιδια δεν παλευεται το βιβλιο του Mattozzi! :ungry: :ungry: :ungry:
μονο του ματοζζι!γιατι του ματσαγγουρα?πολυ ορολογια!εχω να γραψω εκθεση παλι :dfg: :jaugh:

:tease: εγω που δεν γραφω καλες εκθεσεις τι θα απογινω? :tease:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό renata » 03 Ιούλ 2009, 21:50

εγώ που έχω δηλώσει την επιλογή 1,σε ποιο βιβλίο αντιστοιχεί?εκτός του Ματσαγγούρα,που το εχω..
Άβαταρ μέλους
renata

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Ιούλ 2009, 21:58

renata έγραψε:εγώ που έχω δηλώσει την επιλογή 1,σε ποιο βιβλίο αντιστοιχεί?εκτός του Ματσαγγούρα,που το εχω..

ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ του IVO MATTOZZI :cool:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό renata » 03 Ιούλ 2009, 22:38

ευχαριστώ πολύ!!!
Άβαταρ μέλους
renata

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 03 Ιούλ 2009, 23:41

pyxlax έγραψε:
Noelia έγραψε:

:tease: εγω που δεν γραφω καλες εκθεσεις τι θα απογινω? :tease:
μολις δεις τα θεματα θα εμπνευστεις :dfg: :dfg: :jaugh:
Άβαταρ μέλους
Noelia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες