filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Προϊστορική Αρχαιολογία Β΄ - ΙΑ 10

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 02 Ιούλ 2020, 21:59

Συνάδελφε, κατ' αρχάς δεν γνώριζα ότι είσαι επί πτυχίω και ότι έχεις εξαντλήσει τη δυνατότητα αναβαθμολόγησης. Κατά δεύτερον το ότι είμαι μέλος στο forum από το 2012, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμαι φοιτητής στη φιλοσοφική από τότε (μόλις πέρυσι πέρασα στο αρχαιολογικό με κατατακτήριες, οπότε δεν είμαι μεταπτυχιακός ή οτιδήποτε άλλο). Ήταν λάθος μου εξαρχής να μιλήσω, θεωρώντας ότι έτσι κάπως βοηθούσα. Mea culpa. Σου εύχομαι να βγάλεις άκρη με όλο αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από Champollion και 02 Ιούλ 2020, 22:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Je tiens l'affaire! (Jean-François Champollion)
Veni, vidi, vici! (Gaius Iulius Caesar)
Άβαταρ μέλους
Champollion

Σχολή/Τμήμα: Ἀρχαιολογικὸ
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 02 Ιούλ 2020, 23:39

;
qalanu έγραψε:
Champollion έγραψε:
qalanu έγραψε:
Summer_95 έγραψε:
qalanu έγραψε:Είμαι παθός με τη ρήτρα της Μαντζουράνη. Μίλησα με τη γραμματεία πριν από λίγο για να στείλω ηλεκτρονικά αίτηση για τη συνέλευση του τμήματος για τριμελή επιτροπή αναβαθμολόγησης, και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο και δεν ξέρουν τι εννοούσε η Μαντζουράνη. Μάλλον μας δούλευε η Μαντζουράνη. Και αν δεν μας είχε πει στο αμφιθέατρο ότι δέχεται τις ρήτρες, δεν θα την έβαζα. Τι γίνεται τέλος πάντων. Από δούλεμα σε δούλεμα το πήγαινε αυτή; Δεν πρέπει να βρούμε τον πρόεδρο του τμήματος να του το πούμε; Να πάει κι ο πρόεδρος του συλλόγου κι η διοικούσα επιτροπή του συλλόγου να τον βρουν. Και να πάμε και στη γραμματέα του τμήματος. Μπορεί να μείνει έτσι αυτό;

επειδη δεν είμαι σιγουρος οτι καταλαβα καλα.. το προβημα ποιο ειναι ; οτι η Μαντζουράνη δεν δεχεται ρητρα ;

Τη ρωτήσαμε στο αμφιθέατρο αν δέχεται ρήτρα και είπε πως δέχεται και όποιος δεν πετύχει τη ρήτρα παίρνει μηδέν. Έβαλα κι εγώ, όπως και άλλοι φαντάζομαι, ρήτρα, αφού αν δεν την πετύχαινα, θα το ξαναέδινα. Αν μας είχε πει πως δεν δεχόταν ρήτρα, θα έδινα λευκή κόλλα και θα έφευγα. Αυτή όμως ξαφνικά, κι ενώ είχαν περάσει μέρες από τις εξετάσεις, στέλνει μήνυμα στο e-class και λέει ότι δεν δέχεται τη ρήτρα. Κόκαλο όλοι μας. Κι όχι μόνον αυτό, αλλά μας έγραφε πως όποιος νομίζει ότι αδικήθηκε, μπορεί να κάνει αίτηση στη συνέλευση του τμήματος για τριμελη επιτροπή που θα αναβαθμολογήσει το γραπτό. Παίρνω τηλέφωνο τη γραμματεία, αφού μας δούλεψε η Μαντζουράνη με τη ρήτρα, να κάνω την αίτηση που είπε. Μου είπαν από τη γραμματεία ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Δεν προβλέπεται δηλαδή.
Συνάδελφος που μίλησε μαζί μου σήμερα μου είπε πως μόνον στον Κοσμήτορα γίνεται αίτηση και μόνο αν ο ίδιος Καθηγητής σε έχει κόψει πάνω από τρεις φορές, για να φτιάξει ο Κοσμήτορας τριμελή να σε εξετάσει τον Σεπτέμβριο. Τρέχα γυρεύει δηλαδή, άσε που έτσι κι αλλιώς αυτή δεν με έκοψε, αλλά μου έκοψε τα πόδια με τον βαθμό που μου έβαλε. Εγώ να με κόψει ήθελα, όπως μας είχε πει στο αμφιθέατρο και μας κορόιδεψε. Και πάλι μας κορόιδεψε με την τριμελή της αναβαθμολόγησης. Τι θα γίνει τελικά; Θα το αφήσουμε έτσι αυτό;

Για να είμαστε ακριβείς, η κ. Μαντζουράνη δεν άλλαξε έτσι ξαφνικά γνώμη για τη ρήτρα. Κάποιος φοιτητής τής έστειλε ένα υβριστικό μήνυμα σχετικά με τη ρήτρα κι εκείνη αποφάσισε τελικά να μη λάβει υπ' όψιν της καμία ρήτρα. Πάντως μη στενοχωριέσαι για τον βαθμό, από το τέταρτο έτος και εξής μπορείς να ζητήσεις βελτίωση βαθμολογίας μέχρι και σε τρία μαθήματα (στην ουσία διαγράφεται ο βαθμός και ξαναδίνεις το μάθημα).

Συνάδελφε, τι είναι αυτά που λες; Τι νοιάζει 500 φοιτητές τι είπε κάποιος φοιτητής στη Μαντζουράνη; Κι αν την έβριζε τη νύχτα ο άντρας της, θα σηκωνόταν το πρωί να ΄΄θάψει΄΄ όλους εμάς; Είπε στο αμφιθέατρο ότι δέχεται τη ρήτρα και, αφού γράψαμε, μετά από τόσες μέρες είπε πως δεν τη δέχεται; Είσαι σοβαρός; Σε πληροφορώ, λοιπόν, πως είμαι επί πτυχίω και έχω εξαντλήσει και τις τρεις περιπτώσεις βελτίωσης βαθμολογίας. Δεν είδες που έγραψα ότι θα έδινα λευκή κόλλα, αν έλεγε πως δεν δέχεται ρήτρες; Και ότι μας κορόιδεψε πως μπορούμε να ζητήσουμε από τη συνέλευση των Καθηγητών τριμελή επιτροπή για αναβαθμολόγηση, βλέπω ότι δεν λες τίποτα. Επίσης βλέπω ότι τουλάχιστον από το 2012 είσαι φοιτητής. Ερώτηση: είσαι ακόμη προπτυχιακός ή μεταπτυχιακός της Μαντζουράνη; Λιγάκι ντροπή δεν θα έβλαπτε.

qalanu μηπως να δοκιμαζες να επικοινωνησεις με τον πρεδρο ή με τον διευθυντη του τομεο αρχαιολογια ; Το θέμα περι ρητρας δεν είναι λόγια του αερα. Υπάρχουν οι ανακοινωσεις στο eclass που επιβεβαιωνουν οτι πραγματι ετσι ειπε. Δεν τιθεται θέμα παρερμηνειας. Μαλιστα γραφεί ολοκληρα ανουσια κατεβατα για να τονισει οτι οποιος βαλει ρητρα και κοπει θα παρει μηδεν και οχι 4 ή 3. Και μία μερα μετά τα αναιρει ολα, επειδη ελαβε μια πρσβλητική επιστολή. Είναι τελείως αυθαιρετο αυτό. Δεν ξερω αν θα καταφερεις κατι αλλα θα ελεγα να επικοινωνησεις με τον πρόεδρο.

Ωστόσο την προσωπικη επιθεση προς τον/ την συναδελφο δεν την καταλαβαινω. Μια γνώμη εξεφρασε ο ανθρωπος, και ούτε καν εναντιον σου. Το αν ειναι ή δεν ειναι προπτυχιακός ή μεταπτυχιακός, ποτε είναι εγγεγραμμενος στο φορουμ δεν σε αφορα. Συμμεριζομαι φουλ την αγανακτηση σου, αλλά να απευθυνθεις στα καταλληλα προσωπα
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 27

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες