filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Λατινική Φιλολογία ΙΙ - ΦL 04

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Λατινική Φιλολογία ΙΙ - ΦL 04

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Emh » 16 Φεβ 2011, 21:15

Νομίζω πως παραβλέπουμε κάτι πολύ σημαντικό:το τμήμα μας λέγεται Ιστορικό-Αρχαιολογικό.Ναι,η γνώση αρχαίων ελληνικών είναι,αν όχι απαραίτητη,εξαιρετικά χρήσιμη,ιδίως στους ιστορικούς,μιας και το έργο τους βασίζεται κατά πολύ και σε φιλολογικές πηγές.Εξάλλου,πρόκειται για τη γλώσσα μας.Για τα λατινικά όμως δεν ισχύει τπτ απ' τα παραπάνω.Είναι εύκολα μεν,αλλά δεν καταλαβαίνω γτ να είναι υποχρεωτικό μάθημα σε οποιοδήποτε άλλο τμήμα ή σχολή πέραν του Φιλολογικού.Φυσικά,αυτό το όρισε το Υπ. Παιδείας.Αλλά θα έπρεπε οι καθηγητές να το λαμβάνουν σοβαρά υπόψη και να προσαρμόσουν ανάλογα τις απαιτήσεις τους όσο και τον τρόπο βαθμολόγησης...Αντί γι 'αυτού,έχω την εντύπωση ότι "μας δυσκολεύουν τη ζωή".Στην τελική,δεν είναι δυνατόν να μένουμε πίσω στα μαθήματα ειδίκευσής μας εξαιτίας των όποιων φιλολογικών.Είναι πρωτοφανές.Ας ελπίσουμε πως σύντομα κάτι θ' αλλάξει διότι...μας έχουν αλλάξει τα φώτα.Προσωπικά,έχω απηυδήσει(όχι ότι αυτό οφείλεται αποκλειστικά στα φιλολογικά μαθήματα,αλλά στο γενικό κλίμα της σχολής μας)και ξέρω πολλούς που νιώθουν το ίδιο,και είναι απλά κρίμα.Αντί να μας δίνουν κίνητρα,μας αφαιρούν.Κλείνω εδώ προς το παρόν.Καλή τύχη σε όσους τολμηρούς θα...πάνε στο μέτωπο.
Είναι απίστευτο πόσο σου παίρνει να τελειώσεις κάτι με τ'οποίο δεν ασχολείσαι...
Άβαταρ μέλους
Emh

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 16 Φεβ 2011, 21:27

Emh, ξεχνας-ισως- και το γεγονος πως απο τη σχολη μας διοριζονται φιλολογοι στη μεση εκπαιδευση.

Κατα τ'αλλα θα συμφωνησω , οπως και με τον adonay.

Και οχι μονο οτι μας διδαξαν λαθος ή ελλειπως τα λατινικα στο λυκειο, αλλα και ενα ακομα μαθημα λατινικων(τα 1) που εχουμε εμεις του ι/α, εγω προσωπικα τα διδαχτηκα πριν λιγα χρονια με τελειως" σχολικο " τροπο, απο δυο καθηγητες της φιλολογιας ,μπορω και να αναφερω τα ονοματα τους αν θελετε..

Και ξαφνικα μια ωραια μερα, ερχεται στη σχολη καποιος καθηγητης και απαιτει να δουμε τα λατινικα με τελειως διαφορετικο τροπο...Μονο που δεν υπαρχουν οι υποδομες για να γινει κατι τετοιο..Και απλουστατα καταδικαζονται τα πτυχια αρκετων φοιτητων για καποια εξαμηνα, που πρεπει να συνεχισουν την πορεια τους σε αυτο το "πανεπιστημιο"...

καλη επιτυχια σε οσους δινουμε αυριο!!
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 16 Φεβ 2011, 21:33

Διονύσιος Μπενέτος έγραψε:Μόλις διάβασα τα σχόλιά σας και γενικά νομίζω ότι αδικούν τα λατινικά. Μάλιστα κατάλαβα ότι το ζήτημα δεν είναι καθόλου "τι θα μάθουμε" αλλά "πώς θα περάσουμε το μάθημα". Όπως καταλαβαίνετε, η πραγματική μάθηση και η επιτυχία στις εξετάσεις συνδέονται. Μπορώ να σας πω ότι φανταζόμουν αλλιώς το forum, κάτι ανάλογο με αυτό που λέει η ίδια η λέξη, δηλαδή ανταλλαγή απόψεων για τη μελέτη κάποιου μαθήματος, άρα ένα εργαλείο που ενισχύει τη μάθηση, κάτι σαν ένα δικό σας e-class.
Όσο για την Ιστορία των Φράγκων, και βέβαια διαβάζεται γι' αυτούς που μπορούν να διαβάσουν. Αρκεί να θέλουν. Και ξέρετε καλά ότι πάντα ο διδάσκων ενισχύει κάθε προσπάθεια.
Τέλος, σας υπόσχομαι να γράφω επώνυμα τις απόψεις μου, όπως βλέπετε και στο μήνυμά μου αυτό, χωρίς να προσπαθήσω να ενισχύσω ανώνυμα το δικό μου μάθημα, γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ανέντιμο. Νομίζω όμως ότι όλοι οι φοιτητές είναι σωστό να συνεχίσουν να γράφουν τις απόψεις τους ανώνυμα, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή υποψία για οποιονδήποτε εκφοβισμό.
Διονύσης Μπενέτος

Πρωτα απ ολα :respect: για την ονοματεπωνυμη εγγραφη σας .
Τα λατινικα ειναι ηδη αδικημενα στην Ελλαδα απο τοτε που πρωτοδιδαχθηκαν ,διωνιζεται απλα η αδιαφορια και η ημιμαθεια προς αυτα .
Τα Λατινικα η τα αγαπας λοιπον η τα μισεις και μαλλον γερνουμε προς το δευτερο .Ας ξεκινησουμε με το ποιος μας διδαξε Λατινικα στη β και στη γ λυκειου Φιλολογος σιγουρα- μην αναλυσουμε αν προερχεται απο ειδικοτητα του Κλασικου η του Ιστορικου - αλλα το κατα ποσο μπορουσε να σταθει σε αυτη τη θεση .Και δω αρχιζει ο γολγοθας οι περισσοτεροι ημιμαθεις ,αναγκαστηκαν να ημιμαθουν λατινικα μετα το πτυχιο ............!
Ποιος φταιει ;αυτος που πηρε το πτυχιο η αυτος που του δωσε τη δυνατοτητα να διδαξει Λατινικα μεσω αυτου
Απευθυνεστε στο Ιστορικο -Αρχαιολογικο ,σε ανθρωπους που για αυτους το παθος ειναι η Ιστορια και η Αρχαιολογια ,σαφως και θα πρεπει να μαθουν λατινικα αφου θα τα διδαξουν .
Τα δυο λατινικα αρκουν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Η τοση μεγαλη υλη και στα δυο λατινικα θα τους εφοδιασει τις απαραιτητες γνωσεις ;
θα τα μισησουν περισσοτερα , ειναι ενα μαθημα δευτερευουσας σημασιας για εναν Ιστορικο και Αρχαιολογο
Πικρη αληθεια αλλα αληθεια ......
Μηπως αλλου πρεπει να βρεθει η λυση ;
Το χαοτικο επαγγελμα που λεγεται φιλολογος με χ ψ γνωστκα πεδια ημιμαθεις γεννα μοναχα και αυτη η ημιμαθεια μεταφερεται απο γενια σε γενια
Εσεις πρεπει να βρειτε τη λυση ,εσεις να θεσετε νεους οριζοντες για την εκμαθηση των Λατινικων και δη για τη μετεπειτα διδασκαλια τους .
Αναφορικα για το φορουμ ξαναδειτε το και παρατηρειστε ποσο προσεγμενο και με αγαπη φτιαγμενο ειναι .
Δεχτειτε την κριτικη που ερχεται για να γινετε καλυτεροι και τα Λατινικα να παρουν τη θεση που τους αρμοζει στη νεα ελληνικη πραγματικοτητα που απαξιωνει οχι μονο την Λατινικη γλωσσα αλλα και το Πανεπιστημιο ολοκληρο .
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό flashdancerkatia » 16 Φεβ 2011, 21:48

Καλά έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που δεν βλέπω τελικά να πάω να το δώσω αύριο! :confused: :cry:
Άβαταρ μέλους
flashdancerkatia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 16 Φεβ 2011, 21:53

Να πώ και εγώ την άποψη μου.Ούτε εμένα με συγκινούν ιδαίτερα τα φιλολογικά μαθήματα αλλά απο την στιγμή που εργαζόμαστε και ώς φιλόλογοι είναι πέρα για πέρα αναγκαία και μάλιστα είναι λίγα θα έλεγα τα δύο μαθήματα λατινικών..Χρειάζονται ακόμα και αν θές να ασχοληθείς με έρευνα ιδιαίτερα με την αρχαιότητα και το βυζάντιο.Απλά το πρόβλημα είναι η τόσο μεγάλη ύλη που έχουν αυτά τα μαθήματα με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούν .Γίατι πρέπει σε ένα εξαμηνιαίο μάθημα λατινικών να μάθω ότι λατινικά δεν είχα μάθει μια ζωή ολόκληρη ας πούμε.Γιατί πρέπει να είναι διπλά τα μαθήματα και γιατί να μην είναι περισσότερα και με νορμάλ ύλη;Μην ξεχνάμε ότι πολλοί φοιτητές πλέον εργάζονται και δεν έχουν την δυνατότητα να παρακολουθούν συνέχεια.Νομίζω ότι το μέτρο και η λογική είναι ο καλύτερος σύμβουλος σε αυτές τις περιπτώσεις
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 16 Φεβ 2011, 21:56

flashdancerkatia έγραψε:Καλά έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που δεν βλέπω τελικά να πάω να το δώσω αύριο! :confused: :cry:

Aν εχεις διαβασει, εστω και μετρια, να ανεβεις.Ειναι καλο να παρεις μια γευση.ακομα και σαν "προβα" για τον ιουνη!
:up:

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andromaque » 16 Φεβ 2011, 21:58

Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν και κυρίως με το ότι υπάρχει μια γενική προκατάληψη προς το μάθημα, ήδη από το σχολείο.. Αλλά θεωρώ ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά ρε παιδιά!! Σίγουρα η διδασκαλία στο σχολείο θα μπορούσε να είναι πολύ μα πολύ καλύτερη, αλλά στο πανεπιστήμιο -υποτίθεται- μπαίνεις με την προϋπόθεση ότι έχεις κάποιες σημαντικές βάσεις... Άρα δεν μπορούμε να απαιτούμε να κάνουμε και εδώ τα ίδια πράγματα που κάναμε στο σχολείο, άσχετα με το αν τα μάθαμε σωστά ή όχι... Ούτε μπορούμε αναλόγως να κατηγορούμε τις απαιτήσεις των καθηγητών, για το λόγο και μόνο του ότι οι φοιτητές βγαίνουν από το τμήμα και διδάσκουν, όπως ήδη ειπώθηκε παραπάνω.... Έτσι δεν προχωράμε παραπέρα... Άλλωστε νομίζω πως πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει πάντα η προσωπική δουλειά, και στο σχολείο και -κυρίως- στο πανεπιστήμιο. Το σύστημα είναι όπως είναι, αλλά πρέπει να βάλουμε κι εμείς λίγο το χεράκι μας και να μην περιμένουμε πάντα ότι θα μας διδαχθεί και το παραμικρό.. Φυσικά πρέπει να γίνουν αλλαγές, αλλά για την άνοδο του μορφωτικού επιπέδου έχουμε κι εμείς ευθύνη..Τώρα για το αν θα έπρεπε απόφοιτοι του τμήματός μας να διδάσκουν ως καθηγητές, αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία (κατά την άποψή μου, δεν θα έπρεπε)..
Καλή επιτυχία!!
[rainbow]''Για όλους τους ανθρώπους τ' αστέρια δεν είναι τα ίδια. Για εκείνους που ταξιδεύουν είναι οδηγοί. Για κάποιους άλλους δεν είναι παρά μικρά φωτάκια. Για άλλους, που είναι σοφοί, είναι προβλήματα. Όμως όλ' αυτά τ' αστέρια σωπαίνουν. Εσύ θα έχεις τ' αστέρια που δεν έχει κανένας... Όταν θα κοιτάζεις τον ουρανό τη νύχτα, αφού εγώ θα μένω σ' ένα απ' αυτά, αφού εγώ θα γελάω σ' ένα απ' αυτά, θα είναι για σένα λοιπόν σαν να γελάνε όλα τ' αστέρια. Εσύ θα έχεις αστέρια που ξέρουν να γελάνε.''[/rainbow]
Άβαταρ μέλους
andromaque

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 16 Φεβ 2011, 22:03

^συμφωνω, με την τελευταια προταση.οπως και με το οτι δεν θα επρεπε αποφοιτοι του φιλολογικου, να διδασκουν ιστορια...αλλο θεμα..αλλα απλα νομιζω πως γενικα εχουμε μπει ολοι οι φοιτητες στο ιδιο τσουβαλι..και ετσι διαωνιζεται αιωνια το προβλημα..

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 16 Φεβ 2011, 22:06

Λατινικα πρεπει να διδασκουν οι εχοντες μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων μονο ετσι θα ανεβει το επιπεδο και να δεχονται σ αυτο μεγαλυτερο αριθμο εισακτεων- 5 μονο ανα ετος- ;;;;;;;;;;;;;;. .
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 16 Φεβ 2011, 22:19

Και ποιός μεταπτυχιακός των λατινικών θα θέλει να διδάξει λατινικά στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση; Το πρόβλημα είναι βαθύτερο και χρειάζεται δομικές αλλαγές. Αλλά όσον αφορά εμάς δεν ζήτησα να γίνει έκπτωση του επιπέδου (αν αυτό υπάρχει σε αμφότερες πλευρές) αλλά να υπάρξει λογική αντιμετώπιση του προβλήματος. Και τόσα χρόνια μόνο η λογική δεν κυριαρχεί για τα λατινικά.
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 16 Φεβ 2011, 22:39

παιδιά ηρεμία...όλα καλά θα πάνε!!!!!!άλλωστε ακόμη και να μην περάσουμε(το πιθανότερο για μένα) οι γνώσεις πάντα είναι κέρδος όπως και να χει.... εγω τουλάχιστον αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου και την προσπάθ. που έκανα.......αυτό έχει σημασία..κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε!!!!!!!μην πεθάνουμε κιόλας (αν και θέλω και χρειαζομαι απελπισμένα πτυχίο)!!!!!!!Το παν είναι η ψυχραιμία!!!!!!
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ » 17 Φεβ 2011, 00:44

προς τον κύριο Μπενέτο.
καταρχήν το ότι μπήκατε στον κόπο να γίνεται μέλος αυτής της κοινότητας δείχνει ένα ενδιαφέρον και αγάπη για τους μαθητές σας και για το αντικείμενο σας :goodjob: :respect: . όμως!είναι μια καλή ευκαιρία για να τα "ακούσε" λιγάκι... :tease:
και τα λέω αυτά με όλο τον σεβασμό και την εκτίμηση που τρέφω για το πρόσωπό σας
1)σίγουρα έχετε διδάξει σε σχολείο οπότε έχετε μια καλή εικόνα για το επίπεδο, όπως και θα έχετε διορθώσει γραπτά πανελληνίων. όμως μπαίνουμε με χαρά σε αυτό το τμήμα και ερχόμαστε αντιμέτωποι με το πρόβλημα πως να διαβασω πλέον σε πανεπιστημιακό επίπεδο λατινικά (που εκ των πραγμάτων δεν τα συμπαθώ από το λυκείο)???ποίος από όλους του φιλολογικού μας έδειξε τον τρόπο διαβάσματος ??????καλή η πανεπιστημιακή καρριέρα αλλα εδώ είστε ακόμη και παιδαγωγοί.
2)είναι δυνατόν τα φροντιστηριακά μαθήματα να ξεκινούν με τόση καθυστέρηση??α πα ρα δε κτο!!!!!!
3)γιατί είναι τόσο διαφορετική η δυσκολία με τις αντίστοιχες εξετάσεις των επαρχιακών πανεπιστημίων??
4)γιατί τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο μεγάλη ύλη και εξέταση σε θέματα που δεν χρειαζόμαστε (πχ. μέτρο??)
5)γιατι όχι πιο πρακτικό μάθημα??αφού βλέπετε πως δεν τα καταφέρνουμε στο γνωστό , το αγνωστο τι το βάζετε??περιμενετε να διαπρέψουμε??βάλτε ασκήσεις να κάνουμε και ας τις λύνουμε μαζί σας.. (νοοτροπία λυκείου θα πεί κάποιος αλλά ας σκεφτούμε πως δεν τα καταφέρνουν και τόσο καλά).
6) και κυριώτερο και πιστεύω ότι όλοι θα συμφωνήσουν: δεν είμαι ούτε καταδικός, ούτε κέφτης, ούτε απατεώνας, για να μου φέρονται με τον πιο χυδαίο τρόπο οι επιτηρητές και κάποιες καθηγήτριες του φιλολογικού.μπορεί τπτ να μην αλλάξει από την εξέταση του μαθήματος και λογικό μου φαίνεται, αλλά θερμή παρακληση, εσείς (στο πρόσωπό σας είναι ολη η κοινότητων των πανεπιστημιακών) εσείς λοιπόν διαλέγετε αυτούς του μεταπτυχιακούς... να τους χαιρεστε λοιπόν από τις επιλογές που κάνετε.αυτό δείχνει πολλά και για την παιδεία τους και για την νοοτροπία σας.
αν νομίζετε πως θαέρθουμε να αντιγράψουμε , θα το κάνουμε.
αν μας εμπιστευείτε δεν έχουμε λόγο να μην σας πιστέψουμε.
το γεγονός ότι όλοι έχουμε πρόβλημα με τα λατινικά και όχι πλέον με τα αρχαία δεν σας λέει κάτι??έλεος δηλαδή! εγώ χρωστάω 6 μαθήματα και πρέπει να πάω να δουλέψω ΑΜΕΣΑ για να βοηθήσω τους γονείς μου. και χωρίς το πτυχίο δεν μπορώ.οι γονείς μου έχουν 3 δάνεια να πληρώσουν και με το ζόρι τα βγάζουν πέρα. δεν έχω έρθει για τουρισμό στην αθήνα όπως έχουν πει συναδέλφισσές σας. φτάνει πια. έχω αγανακτήσει.
αντε τον είπα τον πόνο μου και εγώ ..... καλό βραδύ και ο θεός βοηθόσ για αύριο!

υ.γ.: η μάμα μου έχει τάξει φανουρόπιτα με τόσο που έχει ακούσει να λέω!!!!λέτε να πετύχει???????χαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 17 Φεβ 2011, 01:55

...
Τελευταία επεξεργασία από Ήμωνας και 17 Φεβ 2011, 14:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 17 Φεβ 2011, 02:12

Κατ' αρχήν κύριε Μπενέτο, να σας καλωσορίσουμε στο φόρουμ μας και να σας ευχαριστήσουμε για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με αυτό!!!
Και βέβαια, σας τιμά ιδιαίτερα η εγγραφή σας με το κανονικό σας όνομα και η δημοσίευσή σας!!!
Είναι μια αναγνώρηση από μέρους σας πολύ πολύ ουσιαστική για μας και γι' αυτό είναι σημαντική η παρουσία σας (γενικά των καθηγητών) στην προσπάθειά μας αυτή η οποία, όπως θα καταλάβετε αν ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά, γίνεται με πολύ μεράκι και ανιδιοτελώς από εμάς τους φοιτητές και πραγματικά βοηθάει πολλούς συναδέλφους μας...Αυτή είναι και η αποζημίωσή μας άλλωστε!!!
Σας ευχαριστούμε επίσης για τα σχόλιά σας και ας ελπίσουμε η κριτική που γίνεται και που θα συνεχίσει να γίνεται να είναι εποικοδομητική και για σας και για μας!!!

Η Συντονιστική Ομάδα του φόρουμ.

Να πω κι εγώ με η σειρά μου τώρα τη γνώμη μου και να συμφωνήσω με πολλούς που τα είπαν πριν από μένα, πως κι εμείς οι φοιτητές δε θέλουμε σε καμία περίπτωση να μειωθεί το επίπεδο των σπουδών για να περνάμε πιο εύκολα τα μαθήματα...Πιο γόνιμο θέλουμε να γίνει γιατί κι εμείς με τη σειρά μας όταν κληθούμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα την επιστήμη μας, είτε αυτή είναι η Ιστορία, είτε η Αρχαιολογία είτε όποια άλλη, να το κάνουμε σωστά αυτό το βήμα...και πολύ περισσότερο όταν κληθούμε να διδάξουμε, θέλουμε οι μαθητές μας να μην πουν αργότερα για μας αυτά που λέμε εμείς για πολλούς από τους δικούς μας καθηγητές...να μπορέσουμε να τους κάνουμε να δουν το κάθε αντικείμενο όπως του αρμόζει. Είτε αυτό είναι τα λατινικά είτε η ιστορία είτε τα μαθηματικά και πάει λέγοντας...
Είναι γεγονός πως η παιδεία χρειάζεται ριζικές αλλαγές αλλά ας αρχίσουμε από εκεί που μας παίρνει...Και ο χώρος ο δικός σας, ο χώρος των καθηγητών της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης των σχολών που βγάζουν εκπαιδευτικούς, μπορεί να κάνει βήματα για να αρχίσει μια τέτοια προσπάθεια.
Αλλά από εκεί που δεν ξέρουμε κολύμπι, σίγουρα δεν μπορούμε να κάνουμε βουτιά από ένα πλοίο μεσοπέλαγα και να μπορέσουμε να κρατηθούμε στην επιφάνεια...Θα πιαστούμε από τα μαλλιά μας και όποιον πάρει ο χάρος...Ίσως γι'αυτό να σας δημιουργείται η εντύπωση πως αυτό που θέλουμε είναι να ξεφορτωθούμε το μάθημα...
Προσωπικά πιστεύω πως το μάθημά σας είναι από τα καλύτερα που γίνονται στη σχολή και έτσι θα πρέπει να διδάσκεται το άγνωστο στα λατινικά αλλά δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί στη σχολική εκπαίδευση, δεν μπορεί να γίνει σωστό μάθημα αγνώστου στα λατινικά στο πανεπιστήμιο...
Από την άλλη, με τον τρόπο διδασκαλία σας και με μια πιο μαζεμένη ύλη (περνάμε λοιπόν σε γνωστό κείμενο) δεν θεωρείτε πως θα είχε καλύτερα αποτελέσματα σ'εμάς;; Ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν έχουμε μόνο τα λατινικά σε ένα εξάμηνο, υπάρχουν κι άλλα μαθήματα στην "πλάτη" μας και πολλοί φοιτητές οι οποίοι εργάζονται και -με τα τωρινά δεδομένα όπως είπα στην εκπαίδευση- το μάθημά σας απαιτεί διάβασμα καθημερινό. Χρόνο τον οποίο οι περισσότεροι φοιτητές όχι δεν θέλουν αλλά πραγματικά ΔΕΝ έχουν να διαθέσουν...
Πιστεύω πως υποχρέωσή σας είναι να μας δίνετε κίνητρα για να μάθουμε να μελετάμε σωστά ένα αντικείμενο και υποχρέωση δική μας να τα παίρνουμε και να τα αξιοποιούμε στο έπακρο!!!
Συγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό ποστ μου...
adonay έγραψε:τόσα χρόνια μόνο η λογική δεν κυριαρχεί για τα λατινικά.

Ενώ στα άλλα πρυτανεύει!!!!!!!! :lola: :lola: :lola: :funny: :funny:
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Suleyman Celebi » 17 Φεβ 2011, 05:05

Το πρόγραμμα σπουδών που προσφέρεται σήμερα στη σχολή μας προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στα επαγγελματικά δικαιώματα και το πραγματικό του αντικείμενο, που είναι η Ιστορία, η Αρχαιολογία και η Ιστορία της Τέχνης.
Παροχή επαγγελματικών δικαιωμάτων σημαίνει διδασκαλία αρχαίων και λατινικών σε επίπεδο που να συμβαδίζει τουλάχιστον με τις απαιτήσεις της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Οπότε τα πράγματα είναι πολύ απλά, αν θες επαγγελματικά δικαιώματα στη δημόσια μέση εκπαίδευσης, χωρίς λατινικά και αρχαία δεν πας πουθενά.Και εδώ γεννάτε το βασικό μου ερώτημα : εμείς που δεν θέλουμε να απορροφηθούμε στη μέση εκπαίδευση, γιατί πρέπει να διδασκόμαστε 4 μαθήματα αρχαίων και 2 λατινικών? Για ποιο λόγο να παρατείνουμε τις σπουδές μας και να βασανιζόμαστε με κάτι που σε καμία περίπτωση δεν μας είναι απαραίτητο σε τέτοιο βαθμό?
Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι θέλουμε. Η μόνη δίκαια και απαραίτητη λύση είναι η δημιουργία τρίτης κατεύθυνσης, διδακτικής απο την οποία θα έχεις τη δυνατότητα να διδάξεις σε σχολεία.

ΥΓ Ήμωνα τις υποδείξεις τύπου "Κάτσε διάβασε" κράτα τες για τον εαυτό σου. Επίσης όταν ένα άτομο λέει το πρόβλημα του σε ένα φόρουμ, δεν σημαίνει οτι ζητιανεύει!Έλεος δηλαδή!Επίσης μάθε να γράφεις και να μην φωνάζεις, ειδικά οταν "συμβουλεύεις" και καλά κάποιον.
Νόμος απαράβατος: βοηθάμε τον διπλανό μας, δεν τον χλευάζουμε.
Άβαταρ μέλους
Suleyman Celebi

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 17 Φεβ 2011, 08:49

Bella Ciao! έγραψε:Ενώ στα άλλα πρυτανεύει!!!!!!!! :lola: :lola: :lola: :funny: :funny:

Δε λέω σε όλα αλλά σε μερικά κάτι γίνεται :lola: :lola: :lola:

Suleyman Celebi έγραψε:Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι θέλουμε. Η μόνη δίκαια και απαραίτητη λύση είναι η δημιουργία τρίτης κατεύθυνσης, διδακτικής απο την οποία θα έχεις τη δυνατότητα να διδάξεις σε σχολεία.

:respect: Suleyman
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 17 Φεβ 2011, 10:51

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια :tease:

και κατα την προσωπικη, ταπεινη μου αποψη, απο το να γραφουμε ογκωδη ποστ σε απαντηση του κυριου μπενετου απο εχθες το βραδυ, μαλλον θα επρεπε να διαβαζουμε... :lola:

μετα τις 6 σημερα θα εχουμε ολο το χρονο για συζητησεις :up:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!! :happy:

(ps:αυτο που εννοει η Ημωνας, πιστευω, ειναι οτι δεν νοιαζει κανεναν καθηγητη(και καλα κανει) το οποιο προβλημα προσωπικο εχει ο καθενας μας...ή τουλαχιστον αυτο δεν ειναι κριτηριο για να περασει εναν φοιτητη...)

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 17 Φεβ 2011, 11:40

Ας περιοριστούμε σε αυτή την ενότητα στα θέματα του μαθήματος των λατινικών και όχι σε προβλήματα συμεριφοράς.Οπιοαδήποτε διαφωνία μπορεί είτε να λυθεί προσωικά είτε σε άλλη ενότητα και πάντα στα πλαίσια της ευγένειας και του σεβασμού του συνομιλιτή μας.
Σας ευχαριστούμε πολύ!

Καλή μας επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Emh » 17 Φεβ 2011, 12:25

Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε ο Suleyman,και αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα τα προηγούμενα.Υπάρχουν κάποιοι από μας,ίσως η μειοψηφία,που αυτό το τμήμα ήταν η 1η επιλογή μας ή και η μόνη..!Που ήμαστε συνειδητοποιημένοι ως προς το τι θέλουμε ν' ακολουθήσουμε και,αν προκύψει,να υπηρετήσουμε κιόλας.Προσωπικά,μια καριέρα εκπαιδευτικού δε με συγκινεί στο ελάχιστο,δε θα το επιδίωκα ποτέ,μιας και πιστεύω ότι,εάν δεν αγαπάς κάτι,δεν το κάνεις και πολύ καλά,επομένως το να γινόμουν φιλόλογος,ας πούμε,θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους μου.Είναι χάσιμο χρόνου για όλους εμάς και σπατάλη κονδυλίων για το Υπουργείο να μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι με τους συναδέλφους μας του τμήματος που ενδεχομένως να ενδιαφέρονται και γι' αυτόν τον τομέα.Επιτέλους,πότε θα τεθούν ορισμένα ζητήματα για την Παιδεία σοβαρά στο τραπέζι των συζητήσεων;Μάλλον πολύ αργά για εμάς.Απ' τη σκοπιά των φιλολόγων,απ' την άλλη,κατανοώ απόλυτα το "φόβο" τους για τους ημιμαθείς φιλολόγους που θα βγουν απ' το τμήμα μας στην αγορά εργασίας.Όπως κατανοώ και όσους αποφοιτούν από το Φιλολογικό.Αυτός ο άτυπος ανταγωνισμός μεταξύ μας θα μπορούσε να μετριαστεί με τη δημιουργία αυτής της 3ης κατεύθυνσης που προανέφερε ο/η συνάδελφος.Βέβαια,όλα αυτά είναι...θεωρίες.Και,ας μην ξεχνιόμαστε,βρισκόμαστε στην Ελλάδα και πρόκειται για δημόσιο πανεπιστήμιο.Για την ώρα 1 είναι η λύση:μελέτη και υπομονή!
Είναι απίστευτο πόσο σου παίρνει να τελειώσεις κάτι με τ'οποίο δεν ασχολείσαι...
Άβαταρ μέλους
Emh

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 17 Φεβ 2011, 12:28

και εμενα αυτη η σχολη ηταν η πρωτη μου επιλογη και η μοναδικη.το οτι αγαπω την ιστορια δεν σημαινει οτι δεν θα ηθελα να την διδαξω κιολας...

Άβαταρ μέλους
pyxlax

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες