filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Λατινική Φιλολογία ΙΙ - ΦL 04

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Λατινική Φιλολογία ΙΙ - ΦL 04

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 14 Φεβ 2011, 18:07

Το βιβλίο της Ιστορίας των Φράγκων δεν διαβάζεται... :ungry: Και θα ήθελα να πω κάτι στον κύριο Μπενέτο,αν ήθελα να γίνω φιλόλογος θα πήγαινα στο τμήμα φιλολογίας!!! ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ θα γίνω και ΟΧΙ φιλόλογος! Αυτή η τόσο λεπτομερής ανάλυση είναι για το τμήμα ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ!!! :wtf:
Smile, though your heart is aching
Smile, even though it's breaking
When, there are clouds in the sky
You'll get by...
Άβαταρ μέλους
Noelia

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 14 Φεβ 2011, 18:22

Εννοείται πως δε διαβάζεται...Είναι πολύ μεγάλη η ύλη για να κάτσεις να το διαβάσεις από εκεί...Και ο ίδιος ο Μπενέτος είπε να μην κάτσουμε να το μάθουμε όλο αυτό γιατί είναι παράλογο...Το λεξιλόγιο της β' γ' λυκείου και το λεξιλόγιο που έχει δώσει αυτός θέλει να γνωρίζουμε...Και είχε πει πως 2-3 σελίδες ενδεικτικά να διαβάσουμε από εκει φτάνει...
Ακούγεται εύκολο...Αλλά άντε να κάτσεις να μάθεις όλο το λεξιλόγιο αυτό απ' έξω.......
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 14 Φεβ 2011, 18:35

καλά ποσο δίκιο έχεις Noelia...... και γω καταφερα να διαβάσω καμιά δεκαριά σελιδες μόνο και το άφησα γιατί δεν εβγαινε.... και αρχισα παλι να κανω επαναλ τον κικερωνα και λιγο γραμματική.....
να σας ρωτήσω κάτι τα έργα του Κικ πρέπει να τα ξέρουμε όλα απέξω???? :bangin: :bangin: :mad2: :mad2:
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ » 15 Φεβ 2011, 11:54

μαθε τπτ γιατι νομιζω ειχε ζητησει
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ » 15 Φεβ 2011, 12:05

θυμαται κανεισ στο τελευταιο μαθημα τι ειχε πει ο μπενετοσ??
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sajarin » 15 Φεβ 2011, 12:19

Bella Ciao! έγραψε:Εμένα μέχρι στιγμής του Τσουρεα με κάλυπτε...Όχι από μόνη της βέβαια...Με τη βοήθεια από 2 σαιτ για λεξιλόγιο...
( http://latinlexicon.org/search_latin.php
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/res ... lang=Latin )
Στην τελευταια παράγραφο μου τα χάλασε...Ειλικρινά,βγάζει κανείς νόημα από αυτά που λέει;;;;;;;;
Τώρα κάτι πάω να κάνω που παράτησα τελείως τη μετάφραση του βοηθήματος...
Ευχαριστώ Πύξι μου!!! :thxx:

Επεξεργασία: Και ιδού τα αποτελέσματα...
Αυτό όμως που είναι μέγιστη φιλία από μένα προς εκείνον, η οποία σε όλους πάντα ήταν γνωστή [ut vix...cederem nemini], όταν αυτό με θλίψη, φροντίδα και κόπο τόσο καιρό υπέμενα, όσο (καιρό) υπήρχε αμφιβολία για τη σωτηρία του, σίγουρα αυτό το διάστημα (σε αυτή την περίσταση) που από μεγάλες φροντίδες, λύπες και στεναχώριες έχω ελευθερωθεί, οφείλω να το εκφράσω. Έτσι λοιπόν Γάιε Καίσαρα, τις ευχαριστίες μου δίνω σ'εσένα γιατί [me omnibus rebus] από σένα όχι μόνο σώθηκα αλλά και τιμήθηκα, όμως στη δική σου για μένα μοναδική και αμέτριτη ευεργεσία, η οποία δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε να συμβεί, (πρέπει) να προστεθεί το μεγάλο αυτό μέγεθος της πράξης σου.

Υ.Γ. Τα σημεία μέσα στις αγκύλες δεν μπόρεσα να τα ενσωματώσω στο κείμενο...Αν έχω κανένα λάθος ή κάτι δεν σας φαίνεται σωστό, πείτε μου!!

Άντε και γαμήσου Κικέρωνα...

Η αλήθεια ειναι ότι η συγκεκριμενη παράγραφος είναι ότι να'ναι... Ούτε εγω καταφερα να βγάλω μετάφραση ούτε όπως την παραδίδει ο Τσουρέας,ούτε όπως την παραδίδει ο Τσάτσος (που είναι σχεδόν η ίδια). Μόνη λύση είναι να μάθεις απ'εξω τη μετάφραση στο συγκεκριμένο κομμάτι. Πάντως δεν το πίστευα όταν είδα ότι ειχα καταφέρει να βγάλω όλο το κείμενο και κολλούσα στην τελευταία παράγραφο!
Άβαταρ μέλους
Sajarin

Τοποθεσία: Αρχαιολογικό μου είπαν όταν μπήκα αλλά μάλλον φιλολογικό είμαι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 15 Φεβ 2011, 12:37

τα έχω διαβάσει απλως μου είναι αδυνατον να τα μάθω όλα απέξω...εντάξει να θυμάμαι τα 10 που σχετίζονται με φιλοσοφία αλλα ολα παλι ειναι ακατορθ.... τι να πω θα φανεί...
παιδια γιατι τόσος λόγος για την συγκεκριμένη παράγραφο??? :sadbye:
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sajarin » 15 Φεβ 2011, 12:44

EVA25 έγραψε:τα έχω διαβάσει απλως μου είναι αδυνατον να τα μάθω όλα απέξω...εντάξει να θυμάμαι τα 10 που σχετίζονται με φιλοσοφία αλλα ολα παλι ειναι ακατορθ.... τι να πω θα φανεί...
παιδια γιατι τόσος λόγος για την συγκεκριμένη παράγραφο??? :sadbye:

Όταν λες τα δέκα που σχετίζονται με φιλοσοφία μήπως μπορείς να γραψεις ποιά είναι? Δ μπορούμε να βρούμε αντιστοιχία της ελληνικής μετάφρασης με το λατινικό κείμενο στην παράγραφο 34.
Άβαταρ μέλους
Sajarin

Τοποθεσία: Αρχαιολογικό μου είπαν όταν μπήκα αλλά μάλλον φιλολογικό είμαι...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 15 Φεβ 2011, 13:18

1.De re publica(περι πολιτείας) 51πχ αρχισε να το γράφει ειναι 6 βιβλία,2.de legibus(για τους νομους,περι νομων)52πχγράφτηκε κατά το υπόδειγμα των Νομων του Πλάτωνα,3.tusculanae disputationes(Τσουσκουλανές διατριβές) 45πχ.,4.De officiis (για τα καθήκοντα)45 πχ.,5.De finibus honorum et malorum 45πχ,6.De natura deorum 45-44πχ(για την φύση των θεων),7.DE fato γραφτηκε μετά το 43πχ(για το πεπρωμένο,8.De divinatione (για τη μαντική),9.De amicitia(για τη φιλια),10.de senectute(για τα γηρατειά)
ολα αυτά ειναι στο βιβλ. του Τσουρέα σελ.18-22
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 15 Φεβ 2011, 14:43

Sajarin, ελπίζω να βγάζεις κάποιο νόημα από τη δικιά μου...Την πάλευα μια ολόκληρη μέρα και τελικά κάτι κατάφερα...
Παπαγαλία δεν μπορώ να μάθω τίποτε...Πόσο μαλλον τη μετάφραση...

Συμπληρωμένη όλη η μετάφραση του 34 όπως την έχω βγάλει είναι η εξής...

Αυτό όμως που είναι μέγιστη αγάπη από μένα προς εκείνον, η οποία σε όλους πάντα ήταν γνωστή,ώστε μόλις από τον Γάιο Μάρκελλο, τον άριστο και φίλτατο αδερφό (του), εκτός από αυτόν βέβαια δεν υστερώ από κανέναν (στην αγάπη μου για εκείνον), όταν αυτό με θλίψη, φροντίδα και κόπο τόσο καιρό υπέμενα, όσο (καιρό) υπήρχε αμφιβολία για τη σωτηρία του, σίγουρα αυτό το διάστημα (σε αυτή την περίσταση) που από μεγάλες φροντίδες, λύπες και στεναχώριες έχω ελευθερωθεί, οφείλω να το εκφράσω. Έτσι λοιπόν Γάιε Καίσαρα, τις ευχαριστίες μου δίνω σ'εσένα γιατί σε όλα τα πράγματα από σένα όχι μόνο σώθηκα αλλά και τιμήθηκα, όμως στη δική σου για μένα μοναδική και αμέτριτη ευεργεσία, η οποία δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε να συμβεί, (πρέπει) να προστεθεί το μεγάλο αυτό μέγεθος της πράξης σου.

Ελπίζω να βοήθησα...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό JPR » 15 Φεβ 2011, 15:11

EVA25 έγραψε:1.De re publica(περι πολιτείας) 51πχ αρχισε να το γράφει ειναι 6 βιβλία,2.de legibus(για τους νομους,περι νομων)52πχγράφτηκε κατά το υπόδειγμα των Νομων του Πλάτωνα,3.tusculanae disputationes(Τσουσκουλανές διατριβές) 45πχ.,4.De officiis (για τα καθήκοντα)45 πχ.,5.De finibus honorum et malorum 45πχ,6.De natura deorum 45-44πχ(για την φύση των θεων),7.DE fato γραφτηκε μετά το 43πχ(για το πεπρωμένο,8.De divinatione (για τη μαντική),9.De amicitia(για τη φιλια),10.de senectute(για τα γηρατειά)
ολα αυτά ειναι στο βιβλ. του Τσουρέα σελ.18-22

Αυτά θέλει να τα ξέρουμε???
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια.
Άβαταρ μέλους
JPR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 15 Φεβ 2011, 15:24

και εγώ αυτό ρωτησα και μου παν πως καλό ειναι να το ξέρω......
Αλλωστε έχει βάλει τέτοια ερώτηση Σε ποια άλλα κείμενα του Κικέρωνα παρατ η προβολή παρόμοιων σχέσεων(τιτλος ,κατά προσ. ημερ. συγγρ) πιστευω πως ανεφερόταν στη σχέση ρητορ-φιλοσοφιας τώρα δεν είμαι και σιγουρη αν κάποιος ξέρει ας μας πει.... :study: :mad2: :help:
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stavroula » 15 Φεβ 2011, 15:49

παιδιά.....παρατήρησα ότι το βοήθημα του Τσουρέα δεν έχει και την καλύτερη μετάφραση....γενικά αν της γράψουμε τη μετάφραση αυτή λέτε να μας την πάρει λάθος ή να μας κόψει βαθμούς? :wtf:
Άβαταρ μέλους
stavroula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 15 Φεβ 2011, 16:27

στις περισσότερες παραγράφους θεωρώ οτί ειναι αρκετά καλή...αλλωστε και του Τσατσου που δίνει ειναι και αυτη λιγο περίεργη....
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stavroula » 15 Φεβ 2011, 17:00

ναι...έχεις δίκιο... :study:
Άβαταρ μέλους
stavroula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 15 Φεβ 2011, 17:14

Παιδιά, έχω βγάλει μια δική μου μετάφραση που να προσεγγίζει όσο γίνεται κατά λέξη το κείμενο με βοήθεια από τον Τσουρέα και κάποια σάιτ στο ίντερνετ...
Αν θέλετε μπορώ να τη σκαννάρω (μιας και το σκάννερ μου έγιανε!!) και να την ανεβάσω...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό JPR » 15 Φεβ 2011, 18:36

Εγώ πιστεύω όσο αφορά τα σχόλια του Κικέρωνα, πως οι σημειωσεις του forum είναι καλυτερες απο τον Τσουρεα.
Ο Τσουρέας λέει τα αυτονόητα ενω οι σημειωσεις του forum κανουν περαιτερω αναλυση.
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια.
Άβαταρ μέλους
JPR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διονύσιος Μπενέτος » 16 Φεβ 2011, 17:59

Μόλις διάβασα τα σχόλιά σας και γενικά νομίζω ότι αδικούν τα λατινικά. Μάλιστα κατάλαβα ότι το ζήτημα δεν είναι καθόλου "τι θα μάθουμε" αλλά "πώς θα περάσουμε το μάθημα". Όπως καταλαβαίνετε, η πραγματική μάθηση και η επιτυχία στις εξετάσεις συνδέονται. Μπορώ να σας πω ότι φανταζόμουν αλλιώς το forum, κάτι ανάλογο με αυτό που λέει η ίδια η λέξη, δηλαδή ανταλλαγή απόψεων για τη μελέτη κάποιου μαθήματος, άρα ένα εργαλείο που ενισχύει τη μάθηση, κάτι σαν ένα δικό σας e-class.
Όσο για την Ιστορία των Φράγκων, και βέβαια διαβάζεται γι' αυτούς που μπορούν να διαβάσουν. Αρκεί να θέλουν. Και ξέρετε καλά ότι πάντα ο διδάσκων ενισχύει κάθε προσπάθεια.
Τέλος, σας υπόσχομαι να γράφω επώνυμα τις απόψεις μου, όπως βλέπετε και στο μήνυμά μου αυτό, χωρίς να προσπαθήσω να ενισχύσω ανώνυμα το δικό μου μάθημα, γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ανέντιμο. Νομίζω όμως ότι όλοι οι φοιτητές είναι σωστό να συνεχίσουν να γράφουν τις απόψεις τους ανώνυμα, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή υποψία για οποιονδήποτε εκφοβισμό.
Διονύσης Μπενέτος
Άβαταρ μέλους
Διονύσιος Μπενέτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 16 Φεβ 2011, 18:22

Διονύσιος Μπενέτος έγραψε: Μπορώ να σας πω ότι φανταζόμουν αλλιώς το forum, κάτι ανάλογο με αυτό που λέει η ίδια η λέξη, δηλαδή ανταλλαγή απόψεων για τη μελέτη κάποιου μαθήματος, άρα ένα εργαλείο που ενισχύει τη μάθηση, κάτι σαν ένα δικό σας e-class.
Όσο για την Ιστορία των Φράγκων, και βέβαια διαβάζεται γι' αυτούς που μπορούν να διαβάσουν. Αρκεί να θέλουν. Και ξέρετε καλά ότι πάντα ο διδάσκων ενισχύει κάθε προσπάθεια.

Νομιζω πως αυτο ακριβως ειναι το φορουμ, για ολους εμας, και εχουμε βοηθηθει ολοι πολυ μεταξυ μας.Αλλοι περισσοτερο, αλλοι λιγοτερο. Σιγουρα δεν υπαρχει η "αυστηροτητα" ενος eclass βεβαια..

Οσο για το δευτερο, νομιζω οτι η εκταση της ιστοριας των φραγκων ειναι πολυ μεγαλη, και απο αυτη την αποψη "δεν διαβαζεται" μεσα σε λιγες εβδομαδες...οχι απο αποψη περιεχομενου...
Αλλωστε , ειπατε οτι πρεπει να το δουμε ως αγνωστο....

Ευχαριστουμε για τις παρατηρησεις.
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 16 Φεβ 2011, 20:42

Διονύσιος Μπενέτος έγραψε:Μόλις διάβασα τα σχόλιά σας και γενικά νομίζω ότι αδικούν τα λατινικά. Μάλιστα κατάλαβα ότι το ζήτημα δεν είναι καθόλου "τι θα μάθουμε" αλλά "πώς θα περάσουμε το μάθημα". Όπως καταλαβαίνετε, η πραγματική μάθηση και η επιτυχία στις εξετάσεις συνδέονται. Μπορώ να σας πω ότι φανταζόμουν αλλιώς το forum, κάτι ανάλογο με αυτό που λέει η ίδια η λέξη, δηλαδή ανταλλαγή απόψεων για τη μελέτη κάποιου μαθήματος, άρα ένα εργαλείο που ενισχύει τη μάθηση, κάτι σαν ένα δικό σας e-class.
Τέλος, σας υπόσχομαι να γράφω επώνυμα τις απόψεις μου, όπως βλέπετε και στο μήνυμά μου αυτό, χωρίς να προσπαθήσω να ενισχύσω ανώνυμα το δικό μου μάθημα, γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ανέντιμο. Νομίζω όμως ότι όλοι οι φοιτητές είναι σωστό να συνεχίσουν να γράφουν τις απόψεις τους ανώνυμα, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή υποψία για οποιονδήποτε εκφοβισμό.
Διονύσης Μπενέτος

Ωραία όλα αυτά περί μάθησης κύριε Μπενέτο αλλά ξεχνάτε ότι εξαιτίας της κακής διδασκαλίας στο λύκειο και της επίσης κακής διδασκαλίας (ή μάλλον χειρότερης) των λατινικών στο πανεπιστήμιο, η πλειοψηφία των φοιτητών δεν έχει το υπόβαθρο που απαιτείται για το μάθημά σας (και δεν έχει και το χρόνο να ασχολείται μόνο με το δικό σας μάθημα).
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες