filosofiki.eu
RSS Facebook Contact




Ανακοινώσεις


Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.


:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΟΔΗΓΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΟΔΗΓΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 27 Σεπ 2007, 15:46

8ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΝΕΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :thnks:

ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΕΣ 2019-2020 ΚΑΙ ΕΞΗΣ

Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Εισαγωγή στις Ιστορικές Σπουδές - ΙΙ 04 (Καραμανωλάκης)
2.)Αρχαία Ιστορία Α' - ΙΙ 10 (Ψωμά)
3.)Εισαγωγή στην Επιστήμη της Αρχαιολογίας - ΙΑ 04 (Παπαδάτος)
4.)Κλασσική Αρχαιολογία Α' - ΙΑ 11 (Κεφαλίδου)
5.)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία Ι: Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Φιλολογία - ΦΑ 03 (Παπαθωμάς)
6.)Ιστορίας της Τέχνης Α΄ - ΙΑ 15 (Μαυρομιχάλη)

Εισαγωγή στην Παγκόσμια Ιστορία - ΙΙ 03 (Ευθυμίου) (ήταν υποχρεωτικό μάθημα κορμού μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής θα είναι υποχρεωτικό μόνο για τους τριτοετείς φοιτητές της κατεύθυνσης ιστορίας)

Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Αρχαία Ιστορία Β' - ΙΙ 11 (Ανεζίρη)
2.)Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Α' - ΙΙ 12(Γιαντσή )
3.)Προϊστορική Αρχαιολογία Α' - ΙΑ 02 ( Χασιακού)
4.)Κλασσική Αρχαιολογία Β' - ΙΑ 12 (Κατάκης)
5.)Λατινική Φιλολογία Ι : Θεματογραφία - ΦL 03 (Γκαράνη Α-Μα , Μιχαλόπουλος Με-Ω)
6.)Νεοελληνική Φιλολογία Ι:Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από τις αρχές έως και
τον 20ό αι. - ΦΝ 03
(Μέντη Α- Μα, Νικολοπούλου Με- Ω)

Εισαγωγή στην Επιστήμη της Ιστορίας της Τέχνης - ΙΑ 17 (Παυλόπουλος)(ήταν υποχρεωτικό μάθημα μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, από το 2019-2020 προσφέρεται μόνο για όσους φοιτητές το χρωστάνε ενώ οι καινούργιοι εισακτέοι μπορούν να το πάρουν ως επιλεγόμενο)

Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Βυζαντινή Ιστορία Α' - ΙΙ13 ()
2.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού Α΄ - ΙΙ 17 ( Σειρηνίδου)
3.)Βυζαντινή Αρχαιολογία Α΄ - ΙΑ 13 (Πετρίδης)
4.)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙ: Ηρόδοτος - ΦΑ 04 (Καναβού)
5.)Λατινική Φιλολογία ΙΙ: Ιστοριογραφία - ΦL - 04 (Μπενέτος)
6.)Βυζαντινή Φιλολογία - ΦΒ 27 (Αντωνοπούλου)

Δ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Βυζαντινή Ιστορία Β΄ - ΙΙ 21 (Κιουσοπούλου)
2.)Νεότερη Ελληνική Ιστορία Α΄ - ΙΙ 18 (Πλουμίδης)
3.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία Α΄ - ΙΙ 14 (Παπαθανασίου Α-Μα, Ράπτης Με-Ω)
4.)Προϊστορικη Αρχαιολογία Β΄ - ΙΑ 10 (Μαντζουράνη Α- Μα, Πλάτων Με- Ω)
5.)Βυζαντινή Αρχαιολογία Β΄ - ΙΑ 14 (Πάλλης, Δρανδάκη)
6.)Ιστορίας της Τεχνης Β΄ - ΙΑ 16 (Παυλόπουλος)


Ε΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ: Θουκυδίδης - ΦΑ 27 (Καναβού)
(Παιδαγωγικά ΙΙΙ:)Παιδαδωγικη Ψυχολογια- ΠΔ 300 (Σμυρναίου) Είναι υποχρεωτικό για τους εισαχθέντες 2013-14 έως τους εισαχθέντες 2018-2019 !
Κατεύθυνση Ιστορίας
2.)Μεθοδολογικά Προβλήματα Ιστορίας - ΙΙ 29 (Καραμανωλάκης)
3.)Αρχαία Ιστορία Γ΄ - ΙΙ 25 (Γιαννακόπουλος)
4.)Νεότερη Ελληνική Ιστορία Β΄ - ΙΙ 31 (Πλουμίδης)
5.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία Β΄ - ΙΙ 19 (Γαγανάκης)

Εισαγωγή στην Παγκόσμια Ιστορία - ΙΙ 03 (Ευθυμίου) ( θα είναι μάθημα κατεύθυνσης για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής)

Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
2.)Προϊστορική Αρχαιολογία Γ΄ - ΙΑ 26 ( Βαβουρανάκης)
3.)Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών - ΙΑ 42 (Κοπανιάς)
4.)Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία - ΙΑ 44 (Πάλλης, Δρανδάκη)

Εμβάθυνση στην Αρχαιολογία και στην Ιστορία της τέχνης - ΙΑ 43 ( Κλασική Αρχαιολογία : Κανελλόπουλος, Βυζαντινή Αρχαιολογία: Δρανδάκη, Ιστορία της Τέχνης: Παυλόπουλος) (για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής θα πάψει να είναι υποχρεωτικό μάθημα κετεύθυνσης)

ΣΤ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.α)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙV :Μεταγενέστερη Ιστοριογραφία - ΦΑ 07 (Μπάζου) ή 1.β)Γλωσσολογία: Ιστορική Γλωσσολογία: Εισαγωγή στην Ιστορικοσυγκριτική Γλωσσολογία, Ιστορία της ελληνικής γλώσσας - ΦΓ 07 (Παντελίδης)
2.)Νεοελληνική Φιλολογία ΙΙ:Ποίηση και πεζογραφία 19ου και 20ού αι. - ΦΝ 83 (Αγγελάτος)
(Παιδαγωγικά ΙV): Αναλυτικό Πρόγραμμα. Διδασκαλία και Μάθηση- ΠΔ302 (Μηλίγκου, Παπαϊωάννου) Είναι υποχρεωτικό για τους εισαχθέντες 2013-14 έως τους εισαχθέντες 2018-2019 !
Κατεύθυνση Ιστορίας
3.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού Β΄ - ΙΙ 30 ( Κωνσταντινίδου)
4.)Ιστορία Οθωμανικής Αυτοκρατορίας - ΙΙ 24 (Κονόρτας)
5.)Ιστορία Μεταπολεμικού Κόσμου ΙΙ -ΙΙ 84 (Χατζηβασιλείου )

Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Β΄ - ΙΙ 22 (Γιαντσή) ( (για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής θα πάψει να είναι υποχρεωτικό μάθημα κετεύθυνσης)

Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
3.)Ιστορία της Τέχνης Γ΄ - ΙΑ 29 (Μαυρομιχάλη)
4.)Κλασική Αρχαιολογία Γ΄ - ΙΑ 31 ( Ζωγραφική: Πλάντζος)
5.)Τοπογραφία-Αρχιτεκτονική-Πολεοδομία - ΙΑ 21 (, Πετρίδης)

Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.)Παιδαγωγικά Ι: Διδακτική της Ιστορίας: Θεωρία και πράξη - ΠΔ 301 (Κογκούλη)
Κατεύθυνση Ιστορίας
-
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
-

Η΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.)Παιδαγωγικά ΙΙ: Θεωρία και πράξη της διδασκαλίας των φιλολογικών μαθημάτων - ΠΔ303 (Μιχάλης)
Κατεύθυνση Ιστορίας
-
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
2.)Ανασκαφική και Επεξεργασία Αρχαιολογικού Υλικού – Μουσειολογία -ΙΑ 103 (Παπαδάτος, Χασιακού, Βαβουρανάκης, Μούλιου, Σφυρόερα, Ρογκενμπούκε.)
3.)Αρχαιολογία Ρωμαϊκών Χρόνων - ΙΑ 108 (Κατάκης)


ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Μαθήματα επιλογής Αρχαιολογίας Χειμερινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.) Προϊστορική Αρχαιολογία: Προϊστορικές λιθοτεχνίες και λίθινα εργαλεία - ΣΑ 10 (Φιλιππάκη)
2.)Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών: Η Ιστορική Γεωγραφία της Ανατολικής Μεσογείου κατά την Ύστερη Εποχή του Χαλκού και την Πρώιμη Εποχή του Σιδήρου "Η οργή του Erra": Ο πόλεμος στην αρχαία Εγγύς Ανατολή ΣΑ 191 (Κοπανιάς)
3.) Προϊστορική Αρχαιολογία:Μινωική Θρησκεία- ΣΑ 116 (Πλάτων)
4.) Κλασική Αρχαιολογία: Μιξάνθρωποι: ο μύθος της μεταμόρφωσης στην αρχαϊκή και κλασική εικονογραφία- ΣΑ 84 (Κεφαλίδου)
5.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Οι πόλεις του ελλαδικού χώρου κατά τη μέση και ύστερη βυζαντινή περίοδο - ΣΑ 183 (Πάλλης)
6.) Ιστορία της Τέχνης: Καλλιτέχνες και τάσεις στη Σύγχρονη Τέχνη-ΣΑ 80(Παυλόπουλος)
7.) Μουσειολογία:Τα μουσεία σε περιόδους κρίσης: Πολιτικές και στρατηγικές διαχείρισης, καλές πρακτικές.- ΣΑ 135 (Μούλιου)

Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία: Το νησιωτικό Αιγαίο κατά την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού - ΙΑ 72(Παπαδάτος)
2.)Προϊστορική Αρχαιολογία:Η Προϊστορία της Κύπρου - ΙΑ 74(Μαντζουράνη)
3.) Προϊστορική Αρχαιολογία: Εισαγωγή στη Μυκηναϊκή Αρχαιολoγία - IA 152
4.)Βυζαντινή Αρχαιολογία:Πρωτοβυζαντινή κεραμική- ΙΑ 146 (Πετρίδης)
5.)Μουσειολογία: Εισαγωγή στη Μουσειολογία- ΙΑ 106 (Μούλιου)

Μαθήματα επιλογής Ιστορίας Χειμερινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.) Αρχαία ιστορία: Όψεις Θρησευτικού και λατρευτικού βίου στις αρχαίες ελληνικές πόλεις - ΣΙ 38 (Ανεζίρη)
2.)Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως: Από την Οικογένεια στην αγορά: Οικογενειακά εμπορικά δίκτυα στην Δυτική Μεσόγειο - ΣΙ41(Γιαντσή)
3.) Βυζαντινή Ιστορία:Η Βυζαντινή κοινωνία κατά την εποχή των Παλαιολόγων- ΣΙ 162 (Κιουσοπούλου)
4.) Ιστορία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας:Ιδεολογικά ρεύματα στους κόλπους της Ορθόδοξης Εκκλησίας κατά την οθωμανική περίοδο - ΣΙ 217(Κονόρτας)
5.)Aρχειακές πηγές και έρευνα - ΣΙ 102 (Ευθυμίου)
6.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία:Το κυνήγι των μαγισσών στη Δύση, 1500-1700 - ΣΙ 55(Γαγανάκης)
7.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Η ευρώπη κατά τον Πρώτο Παγκόσμιος Πόλεμος - ΣΙ 210 (Ράπτης)
8.) Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Ελληνική συνταγματική ιστορία: 20ός αιώνας- ΣΙ 18 (Χατζηβασιλείου)


Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Ιστορία της Οθωμανικής Ιστορίας: Ιστορία του Ισλάμ - ΙΙ 120 (Κονόρτας)
2.) Βυζαντινή Ιστορία: Η εποχή του Ιουστινιανού και των διαδόχων του (6ος αιώνας)[/i] - ΙΙ 130
3.) Βυζαντινή Ιστορία: Η βυζαντινή Αριστοκρατία (10ος-15ος αιώνας). - ΙΙ 129 (Κιοσοπούλου)
4.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού: Περιβάλλοντα φτώχειας στην ελληνοβενετική Ανατολή-ΙΙ 99 (Κωνσταντινίδου)
5.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Η ιστορία της παιδικής ηλικίας και της νεότητας -ΙΙ 140 (Παπαθανασίου)
6.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Η ευρωπαϊκή Οικονομία (ύστερος 19ος-20ος αιώνας). - ΙΙ 142 (Ράπτης)
7.)Σύγχρονη Ελληνική Πολιτική Ιστορία:Το ελληνικό πολιτικό σύστημα, 1929-1967 - ΙΙ 88(Χατζηβασιλείου)
9.)Ιστορία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας Ι - ΙΙ 110


Μαθήματα επιλογής Αρχαιολογίας Εαρινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία:Μινωική Κεραμική: τυπολογική εξέλιξη και διακοσμητικοί ρυθμο - ΣΑ 22(Πλάτων)
2.)Προϊστορική Αρχαιολογία:Κριτική (επαν-)ερμηνεία των προϊστορικών ταφικών δεδομένων-ΣΑ 111 (Βαβουρανάκης)
3.) Προϊστοική Αρχαιολογία: Μυκηναϊκή Τέχνη- ΣΑ 154
3.)Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών: Το Παλάτι της Ereshkigal. Ταφικά έθιμα και οι αντιλήψεις για τον Κάτω Κόσμο στην ανατολική Μεσόγειο κατά την Εποχή του Χαλκού και την Πρώιμη Εποχή του Σιδήρου- ΣΑ 13 (Κοπανιάς)
4.) Κλασική Αρχαιολογία : Στοιχεία αρχαίας Ελληνικής μνημειακής αρχιτεκτονικής - ΣΑ 61
5.)Κλασική Αρχαιολογία :Θεωρητικές και μεθοδολογικές αρχές στη μελέτη της κλασικής τέχνης- ΣΑ 88 (Πλάντζος)
6.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Η Κωνσταντινούπολη και οι Ελλαδικές πόλεις κατά την Πρωτοβυζαντινή Περίοδο- ΣΑ 131 (Πετρίδης)
7.) Βυζαντινή Αρχαιλογία: Η βυζαντινή τέχνη ανάμεσα στον ισλαμικό κόσμο και τα σταυροφορικά κράτη, 12ος-15ος αι. ΣΑ 184 (Δρανδάκη)


Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία: Αιγαιακή εικονογραφία - ΙΑ 208(Μαντζουράνη)
2.) Προϊστορική Αρχαιολογία: Η οργάνωση των μυκηναϊκών ανακτορικών κρατών- ΙΑ 151
3.)Αρχαία Ιστορία – Επιγραφική:Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Επιγραφική - ΙΙ 89 (Ανεζίρη)
4.) Κλασική Αρχαιολογία : Αττικά μελανόμορφα αγγεία - ΙΑ 64 (Κεφαλίδου)
5.) Κλασική Αρχαιολογία: Ελληνική Ναοδομία- ΙΑ 161
6.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Από το ξίφος στο πυροβόλο. Αρχαιολογία του πολέμου στη βυζαντινή και την πρώιμη μεταβυζαντινή περίοδο - ΙΑ 82 (Πάλλης)
7.)Ιστορία της Τέχνης: Ιστορία της Ελληνικής Χαρακτικής, 19ος-20ός αι.- ΙΑ 132 (Παυλόπουλος)
8.)Μουσειοπαιδαγωγική: το μουσείο ως χώρος μάθησης και δημιουργικότητας - ΙΑ 190(Μούλιου)
9.) Πρακτική Άσκηση Φοιτητών (επιστημονική υπεύθυνη: Αφροδίτη Χασιακού, Γιάννης Παπαδάτος)


Μαθήματα επιλογής Ιστορίας Εαρινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.)Αρχαία Ιστορία (Ρωμαϊκοί Χρόνια): Πηγές για την ελληνική πόλη των Ρωμαϊκών Χρόνων- ΣΙ 71 (Γιαννακόπουλος)
2.) Βυζαντινή ιστορία: Η Βυζαντινή Διπλωματεία της Παλαιολόγιας Εποχής- ΣΙ 75 (Μεργιαλή)
3.) Ιστορία Νέου Ελληνισμού:H Βενετία και το κράτος της θάλασσας - ΣΙ 219(Κωνσταντινίδου)
4.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Βία, καθημερινές διενέξεις και κοινωνικός έλεγχος στον πρώιμο νεότερο ελληνικό κόσμο (15ος –αρχές 19ου αι.)- ΣΙ 151 (Σειρηνίδου)
5.) Ιστορία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας: Η Ελληνική Επανάσταση και η Μεγάλη Ιδέα από την πλευρά των Οθωμανών, 1821-1922- ΣΙ 165 (Κονόρτας)
6.) Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Ιστορία της Βρετανικής Αυτοκρατορίας: 1763-1947- ΣΙ 231 (Παπαθανασίου)
7.) Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Από τα Σκιαδικά (1859) στην εξέγερση του Πολυτεχνείου (1973). Ιστορίες από τις φοιτητικές κινητοποιήσεις στην Ελλάδα. - ΣΙ19 (Καραμανωλάκης)
8.)Σύγχρονη ιστορία: Προφορική Ιστορία: ερευνητικά ερωτήματα, πρακτικές εφαρμογές, θεωρητικοί στοχασμοί- ΣΙ 06[ (Λαμπροπούλου)


Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Αρχαία Ιστορία:Εισαγωγή στην Αρχαία ελληνική Νομισματική - ΙΙ 91 (Ψωμά)
2.)Αρχαία Ιστορία – Επιγραφική:Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Επιγραφική - ΙΙ 89 (Ανεζίρη)
3.) Βυζαντινή Ιστορία: Γυναίκες και εξουσία στο Βυζάντιο - ΙΙ 215 (Νικολάου)
4.) Ιστορία Νέου Ελληνισμού: Η Επανάσταση του 1821- ΙΙ 07 (Ευθυμίου)
5.)Νεώτερη Ευρωπαϊκή Ιστορία ΙΙ: Προπαγανδιστικές στρατηγικές, πολιτικός λόγος και συγκρότηση ταυτοτήτων στην Ευρώπη της Μεταρρύθμισης - ΙΙ 64 (Γαγανάκης)
6.) Ιστορία νέου Ελληνισμού: Η Μεσόγειος μετά τη "Μεσόγειο": Ιστορία και ιστοριογραφία της "Μεγάλης Θάλασσας" (τέλη 16ου-αρχές 19ου αι.)-ΙΙ 100 (Σειρηνίδου)
7.) Ιστορία της εκπαίδευσης- ΙΙ 126 (Καραμανωλάκης)
8.)Ιστορία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας: οι πηγές - ΙΙ 109
9.) Ιστορία των Βαλκανικών Κρατών- ΙΙ 112 (Πλουμίδης)
10.) Βυζαντινή Ιστορία: Αλλαγές στον βυζαντινό πολιτισμό κατά τον 11ο και 12ο αιώνα - ΙΙ 131
11.) Πρακτική Άσκηση Φοιτητών (επιστημονική υπεύθυνη: Μαρία Ευθυμίου)


Mαθήματα επιλογής άλλων τμημάτων
Eλληνική Πολιτική και Συνταγματική Ιστορία 42YE06
Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία I - ΦΣ 02
Εξελικτική Ψυχολογία Α' - ΨΧ 01
Εξελικτική Ψυχολογία Β' - ΨΧ 02
Δυσκολίες προσαρμογής στο σχολείο και στην οικογένεια - ΨΧ 41
Ιταλική λογοτεχνία Ι - ΙΤΑ 011
Ιταλική λογοτεχνία ΙΙ - ΙΤΑ 014
Αραβικός πολιτισμός Ι (Κονδύλη)
Ισπανοαμερικανικός πολιτισμός-ΙΣΠ 053
Λαογραφία Β - ΦΛ 01
Hθική - ΦΣ 107 (παλιό ΦΣ 11)
Νέες τεχνολογίες στην επιστημονική έρευνα - ΙΤΑ 048
Στοιχεία Αραβικής Λογοτεχνίας - 70038
Φιλοσοφία της ιστορίας και του πολιτισμού - ΦΣ21
Εισαγωγή στη Φιλοσοφία ΦΣ100 (Πελεγρίνης-Πανταζάκος)
Νεότερη και σύγχρονη αισθητική 62ΦΣ78
Λαογραφία και ιστορία των παραμυθιών - 60ΦΛ06
Εγκληματολογία-Θυματολογία-Π004

Μαθήματα που δεν προσφέρονται κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021
Βυζαντινή Αρχαιολογία - ΙΑ 127 (Πετρίδης)
Προϊστορική Αρχαιολογία ΣΑ 101 (Πλάτων Ελευθέριος)
Βυζαντινή Αρχαιολογία - ΣΑ 50 (Πετρίδης)
Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών - ΙΑ 210 (Κοπανιάς)
Προϊστορική Αρχαιολογία - ΣΑ 22 (Πλάτων)
Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών - ΣΑ 25 (Κοπανιάς)
Αρχαιολογία των ρωμαϊκών Χρόνων - ΣΑ 209 (Κατάκης)
Ιστορία της Τέχνης - IA 97 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της τέχνης - IA 122 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της Τέχνης - ΣΑ 118 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της Τέχνης - ΙΑ 204 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της Τέχνης - ΙΑ 205 (Παυλόπουλος)
Βυζαντινη Ιστορια - ΣΙ 32 (Νικολάου)
Βυζαντινή Ιστορία:Η γυναίκα στο Βυζάντιο - ΙΙ 213 (Νικολάου)
Ιστορία Νεώτερου Ελληνισμού - ΣΙ 36 (Καραμανωλάκης)
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία - ΙΙ 122 (Πλουμίδης)
Νεότερη Ελληνική Ιστορία - ΣΙ 224 (Καραμανωλάκης)
Αρχαία Ιστορία - ΣΙ 221 (Ψωμά)
Μεθοδολογικά Προβλήματα της Ιστορίας - ΙΙ 113 (Καραμανωλάκης)
Ιστορία του Μεταπολεμικού Κόσμου ΙΙ:Η περιοχή της Μέσης Ανατολής και Βόρειας Αφρικής στον Ψυχρό Πόλεμο, 1945-1991 - ΙΙ 85 (Χουρχούλης)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Αγροτική οικονομία και κοινωνία του ελληνικού χώρου, 15ος – αρχές 19ου αι. - ΣΙ 130(Σειρηνίδου)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Το βενετικό Κράτος της Θάλασσας και οι ελληνοβενετικές κτήσεις - ΣΙ122 (Κωνσταντινίδου)
9.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία:Αυτοκρατορία, εθνότητες, έθνη και εθνικισμοί στην Κεντρική και Κεντροανατολική Ευρώπη, 1780-1938 - ΣΙ 119(Ράπτης)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Οι επιστήμες στον ελληνικό χώρο, 17ος – 19ος αι. - ΣΙ 223(Σειρηνίδου)
7.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Ο ελεύθερος χρόνος στις βενετοκρατούμενες ελληνικές περιοχές (14ος - 18ος αι.) - ΣΙ 219(Κωνσταντινίδου)
8.)Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Εθνοτική Συμβίωση και μειονότητες σε Ελλάδα και Βαλκάνια (19ος-20ος αιώνας) - ΣΙ 135 ( (Πλουμίδης)
)Προϊστορική Αρχαιολογία :Η Μέση Εποχή του Χαλκού στην Ηπειρωτική Ελλάδα και η γένεση του Μυκηναϊκού κόσμου-ΣΑ 70 (Χασιακού)
Μαθήματα που δεν διδάσκονται πλεον
ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Διαβάστε προσεκτικά!!!
e-class/η-Τάξη: Κωδικοί και τίτλοι μαθημάτων
Σχετικά με τις κατευθύνσεις
Σεμιναριακά Μαθήματα
Μαθήματα επιλογής από άλλα τμήματα.
Ελεύθερα σεμινάρια με βεβαίωση παρακολούθησης
Ύλες μαθημάτων προηγούμενων ετών


:arrow: ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ
Τελευταία επεξεργασία από Summer_95 και 17 Σεπ 2020, 18:00, έχει επεξεργασθεί 201 φορά/ες συνολικά
Αιτία: ενημέρωση λίστας
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: 19 Ιουν 2007, 22:16
Ευχαριστώ: 2


Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες