filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Λατινική Φιλολογία ΙΙ - ΦL 04

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yohanna » 05 Φεβ 2017, 13:34

Είναι το τελευταίο μου μάθημα για πτυχίο και νιώθω χαμένη με όλη αυτή την ύλη.. Κάποιοι λένε οτι είναι επιεικής με τους επι πτυχίω και βάζει εύκολα ένα 5 αν του γράψεις εισαγωγή και πηγές, άλλοι λένε οτι θέλει μετάφραση και εισαγωγή, άλλοι πάλι οτι αν εισαι επι πτυχίω πας στο γραφείο του και όλα καλα! τελικά τι απο αυτά ισχύει; Υπάρχουν κάποια πιο σημαντικά σημεία για τον καθηγητή ώστε να το περάσουμε ή παίζουμε με την τύχη μας και την όρεξη του καθηγητή;
:littlehelp:

Υ.Γ Δεν έχω καμία "προκατάληψη" με τον καθηγητή, απλά θέλω να πάρω το πτυχιάκι μου!! :peace:
O, wind, if winter comes, can spring be far behind?
Άβαταρ μέλους
yohanna
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Φύλο:
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 05 Φεβ 2017, 18:22

Νομίζω ότι θέλει σίγουρα εισαγωγή και τα apparatus που έλεγε στο μάθημα... Εγώ είχα γράψει αυτά, σχεδόν όλη τη γραμματική, το συντακτικό, τη μετάφραση (δεν ξέρω αν ήταν και ολόσωστη), τον χάρτη και πήρα 6 (βέβαια δεν είμαι επί πτυχίω).
Άβαταρ μέλους
may queen

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yohanna » 05 Φεβ 2017, 18:45

may queen έγραψε:Νομίζω ότι θέλει σίγουρα εισαγωγή και τα apparatus που έλεγε στο μάθημα... Εγώ είχα γράψει αυτά, σχεδόν όλη τη γραμματική, το συντακτικό, τη μετάφραση (δεν ξέρω αν ήταν και ολόσωστη), τον χάρτη και πήρα 6 (βέβαια δεν είμαι επί πτυχίω).

Είχες γράψει αρκετά! Και εγώ κάνω επανάληψη σε όλα απλά όταν είσαι επι πτυχίω και μάλιστα στο τελευταίο μάθημα το άγχος είναι τεράστιο! Σ ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου! Θα δώσω περισσότερο έμφαση σε αυτά!! :thxx:
O, wind, if winter comes, can spring be far behind?
Άβαταρ μέλους
yohanna
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Φύλο:
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 06 Φεβ 2017, 21:25

yohanna έγραψε:
may queen έγραψε:Νομίζω ότι θέλει σίγουρα εισαγωγή και τα apparatus που έλεγε στο μάθημα... Εγώ είχα γράψει αυτά, σχεδόν όλη τη γραμματική, το συντακτικό, τη μετάφραση (δεν ξέρω αν ήταν και ολόσωστη), τον χάρτη και πήρα 6 (βέβαια δεν είμαι επί πτυχίω).

Είχες γράψει αρκετά! Και εγώ κάνω επανάληψη σε όλα απλά όταν είσαι επι πτυχίω και μάλιστα στο τελευταίο μάθημα το άγχος είναι τεράστιο! Σ ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου! Θα δώσω περισσότερο έμφαση σε αυτά!! :thxx:

1.)Θεωρητικά πάντως υποτιθεται οτι δεν δίνει εμφαση σε κάποιο κομμάτι περισσότερο από τ΄άλλα : στην εξεταση βάζει 8-9 θεματα (που το καθενα είναι διαφορετικού τύπου : μία ασκηση μεταφρασης, μια γραμματικης, μια συντακτικού, μία εισαγωγής, μία ρωμαϊκής ιστορίας και πάει λέγοντας) που όλα πιάνουν πάνω-κάτω το ίδιο (ίσως η μετάφραση να πιάνει λίγο περισσότερο)... Τώρα αν κατά τη διόρθωση έχει μεγαλύτερη... "ευαισθησία" στη μεταφραση και στην εισαγωγη δεν αποκλειεται :peace:

2.) Όντως υπάρχουν διφορουμενες γνώμες όμως οι περισσότεροι συμφωνούν οτι δεν είναι εκείνο το απάλευτο μάθημα που ήταν μέχρι πριν κάποια χρόνια... όταν ήμουν στο πρώτο έτος ο Μπένετος ήταν ο φόβος και ο τρόμος. Έχει μαλακώσει πολύ εδω και κανα δυο χρονιες (μιλάω για το κομμάτι της διόρθωσης) :up: Για βαθμό δεν πας (ουτε να το σκέφτεσαι να βάλεις ρήτρα :harhar: ) αλλά πεντάρι πλέον παίρνει και η κουτσή Μαρία

3.) Αν έχεις παρακολουθήσει το μάθημα είναι συν !!Οχι τόσο για τις σημειώσεις... αυτες μπορεί να τις βρεις και από αλλού εξάλλου . αλλά γιατί κάνει πολύ εξάσκηση σε κάποια θέματα κατα τη διάρκεια των παραδόσεων όπως είναι οι τεχνικές μετάφρασης και το απαρράτους τα οποία τα εμπεδώνεις εκ φύσεως καλύτερα μέσα απο εξάσκηση παρά απλά διαβάζοντας το θεωρητικό πλαίσιο απο κάποιες σημειώσεις.

4.) Επίσης, επειδή θα σε γκαστρώσει μέχρι να βγάλει βαθμούς (κανα δίμηνο στο νερό σίγουρα) αν πας στο γραφειο του και του πεις είμαι επι πτυχιω, τελευταιο μαθημα μπλα μπλα μπλα στο διορθώνει επιτόπου... Ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό steliosman » 04 Ιούλ 2017, 16:44

ΣΟΣ, μπορεί κανείς να ανεβάσει σημειώσεις από κάποια χρονιά;; κάποιες που έχει είναι σπασμένο το λινκ
Άβαταρ μέλους
steliosman

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sius » 10 Δεκ 2017, 20:59

Είναι απαραίτητο να πάρουμε τη Γραμματική ή μας καλύπτει πχ η Γραμματική του Λυκείου;
Άβαταρ μέλους
Sius

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gt88 » 16 Ιαν 2018, 17:08

1) Προτίθεται κάποιος - ΑΓΙΟΣ - συνάδελφος να μοιραστεί τις σημειώσεις των παραδόσεων και ιδιαίτερα των υπαγορευμεύνων εισαγωγικών;

2) Έχει αναφέρει ο Μπενέτος κάτι για μετατροπή των μεσαιωνικών τύπων σε κλασικούς και αν ναι, που ακριβώς μπορούμε να βρούμε τα σχετικά;
Άβαταρ μέλους
gt88
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gt88 » 14 Φεβ 2018, 02:53

Σελήνη έγραψε:Δες εδώ, αντρια. :lighten:
Για το email, εδώ.
Spoiler:
όπου [at]=@ και όπου [dot]=.

Στέλνοντας στο παραπάνω μέιλ επιστρέφει αυτό το μήνυμα:

"Η διεύθυνση δεν βρέθηκε
Το μήνυμά σας δεν παραδόθηκε στο dmpen@phil.uoa.gr, επειδή η διεύθυνση δεν ήταν δυνατό να βρεθεί ή δεν είναι σε θέση να λαμβάνει αλληλογραφία".

Γνωρίζει κάποιος άλλη εναλλακτική;
Άβαταρ μέλους
gt88
*Notes donor*
*Notes donor*

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες