filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Απόκτηση Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απόκτηση Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 27 Οκτ 2008, 20:53

θα ηθελα να μου πει καποιος -αν ξερετε- πώς μπορω να αποκτησω την αδεια για ασκηση του επαγγελματος του αρχαιολογου ή τεσπα κπ εγγραφο / καρτα που να δειχνει οτι ειμαι αρχαιολογος.. τι χαρτια απαιτουνται, πού πρεπει να απευθυνθω κλπ. .. επισης, γνωστος μου μου ειχε πει οτι υπαρχει μια καρτα για τους αρχαιολογους με την επιδειξη της οποιας σου επιτρεπεται ελευθερη εισοδος σε οποιοδηποτε αρχαιολογικο χωρο.. ισχυει αυτο; κ αν ναι υπαρχει και για εισοδο σε μουσεια; ευχαριστω προκαταβολικα!
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 28 Οκτ 2008, 20:24

Ναι, κι εμένα μ' ενδιαφέρει αυτό...Κάτι είχα ακούσει κάπου-κάποτε, οτι κάτι τέτοιο μπορείς να βγάλεις στο Βυζαντινό μουσείο..δεν ξέρω κάποια άλλη πληροφορία...
Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις,
όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός
χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής
.
Pablo Neruda
-----------------------
En los libros pueden refugiar nuestros suenos para que no se mueren por el frio...
(=στα βιβλία μπορούν να βρουν καταφύγιο τα όνειρά μας για να μην πεθάνουν απ'το κρύο)
Don Gregorio, La lengua de las mariposas
Εικόνα
-----------------------
Διακινδύνευσε να γίνεις αυτός που μπορείς να είσαι...
Άβαταρ μέλους
π@πί

Ευχαριστώ: 5

Re: Απόκτηση Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 28 Οκτ 2008, 22:14

ΛΑΟΜΕΔΩΝ έγραψε:θα ηθελα να μου πει καποιος -αν ξερετε- πώς μπορω να αποκτησω την αδεια για ασκηση του επαγγελματος του αρχαιολογου ή τεσπα κπ εγγραφο / καρτα που να δειχνει οτι ειμαι αρχαιολογος.. τι χαρτια απαιτουνται, πού πρεπει να απευθυνθω κλπ. .. επισης, γνωστος μου μου ειχε πει οτι υπαρχει μια καρτα για τους αρχαιολογους με την επιδειξη της οποιας σου επιτρεπεται ελευθερη εισοδος σε οποιοδηποτε αρχαιολογικο χωρο.. ισχυει αυτο; κ αν ναι υπαρχει και για εισοδο σε μουσεια; ευχαριστω προκαταβολικα!

Μάλλον στο Ικα πρεπει να πας με το πτυχίο σου υπο μάλης...
Ό,τι επαναλαμβάνουμε, μας καθορίζει!
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lia LIAKOU » 29 Οκτ 2008, 01:39

παιδια εχω ακουσει αρκετα ατομα απο αλλες σχολες(πχ ασοεε,φαρμακευτικη
)οτι εκαναν καποια αιτηση στο κεπ για την αδεια ασκησης επαγγελματος.Δεν ξερω αν ισχυει για τους αρχαιολογους αλλα δε χανετε κατι να κανετε μια ερωτηση...κι αν δεν γινετε εκει ισως στο υπουργειο πολιτισμου
Άβαταρ μέλους
lia LIAKOU
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αργυρώ_Τ » 29 Οκτ 2008, 10:28

Έχω την εντύπωση οτι πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποια εφορεία αρχαιοτήτων... Την Α' πιθανόν που
είναι στο κέντρο, κοντά στην Μακρυγιάννη...Διασταυρώστε πριν πάντως... :confused:
Άμα δεν είναι όπως τα θες,
δε έχεις λόγους κι αφορμές,
δεν κάνεις βήμα...
Άβαταρ μέλους
Αργυρώ_Τ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό green » 31 Οκτ 2008, 20:51

μονο για οσους ειναι στην αρχαιολογικη κατευθυνση υπαρχει αυτη η καρτα? εγω που ειμε στην ιστορικη μπορω να παρω για να μπαινω δωρεαν στους αρχαιολογικους χορους?
Άβαταρ μέλους
green

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stalitsa! » 01 Νοέμ 2008, 15:40

Hello! Εγώ δειχνοντας το τρίπτυχο μπαίνω δωρεάν και εφόσον το τρίπτυχο γράφει ιστορικό-αρχαιολογικό....ισχύει και για το ιστορικό
Άβαταρ μέλους
stalitsa!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό the nuts » 02 Νοέμ 2008, 01:51

Για όλους τους φοιτητες ισχύει η δωρεάν είσοδος,το ερώτημα είναι μετά που θα αποφοιτήσουμε τι γίνεται?
Άβαταρ μέλους
the nuts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αργυρώ_Τ » 02 Νοέμ 2008, 22:30

Αυτήν την κάρτα την βγαζουμε μετα το πτυχιο οι αρχαιολογοι... Και με αυτη μπαίνουμε ελεύθερα στους
αρχαιολογικους χωρους...
Άμα δεν είναι όπως τα θες,
δε έχεις λόγους κι αφορμές,
δεν κάνεις βήμα...
Άβαταρ μέλους
Αργυρώ_Τ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 07 Ιαν 2009, 01:21

Σχετικά με την ελεύθερη είσοδο σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, υπάρχουν πληροφορίες στη σελίδα του υπουργείου πολιτισμού.
http://www.yppo.gr/5/g5321.jsp?obj_id=88
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 14 Ιαν 2009, 00:09

^ σ' ευχαριστω πολυ!
μηπως γνωριζεις και που μπορω να υποβαλλω αιτηση;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 14 Ιαν 2009, 15:29

Έχω την εντύπωση ότι η αίτηση γίνεται στο υπουργείο πολιτισμού... Μη σε πάρω και στο λαιμό μου όμως και τρέχεις τσάμπα... Απλά την επόμενη φορά που θα βρεθείς κοντά σε μουσείο κάνε έναν κόπο να ρωτήσεις... φαντάζομαι αυτοί θα ξέρουν...(;)
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 19 Ιαν 2009, 13:43

Πήρα τηλέφωνο στο ΤΑΠ και ρώτησα σχετικά με την κάρτα ελεύθερης εισόδου που μπορούν να βγάλουν οι απόφοιτοι ιστορίας-αρχαιολογίας. Μου είπαν ότι εκδίδεται σε εφορείες αρχαιοτήτων και μουσεια.
Κατόπιν τηλεφώνησα στο Βυζαντινό μουσείο (που όπως είχα πει και πιο πάνω, είχα ακούσει οτι βγαζουν σχετική καρτα) και μου είπαν οτι όντως ισχύει. Χρειάζεται μια απλή φωτοτυπία του πτυχίου και 2 φωτογραφίες (και μια αίτηση που συμπληρωνεις εκεί). Είναι τις καθημερινές, 12-2.
.
Pablo Neruda
-----------------------
En los libros pueden refugiar nuestros suenos para que no se mueren por el frio...
(=στα βιβλία μπορούν να βρουν καταφύγιο τα όνειρά μας για να μην πεθάνουν απ'το κρύο)
Εικόνα
-----------------------
Άβαταρ μέλους
π@πί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 16 Μαρ 2009, 12:22

Είδα κάτι σχετικό στη σελίδα του Υπουργείου για το Επιγραφικό Μουσείο.
"Έκδοση αδειών ελευθέρας εισόδου σε κρατικά αρχαιολολογικά μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, διάρκειας τριών ετών: Τα δελτία αυτά εκδίδει το Επιγραφικό Μουσείο, όπως και όλες οι Εφορείες Αρχαιοτήτων και οι Ειδικές Περιφερειακές Υπηρεσίες του ΥΠΠΟ, στις εξής κατηγορίες πολιτών: Ακαδημαϊκούς, Έλληνες και ξένους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης και τους συνταξιούχους εκπαιδευτικούς (απαιτείται πρόσφατη βεβαίωση του σχολείου ή του εκπαιδευτικού ιδρύματος ή βιβλιάριο υγείας για τους συνταξιούχους),πτυχιούχους Αρχαιολογικού και Ιστορικού Τμήματος της Φιλοσοφικής Σχολής των Παν/μίων της ΕΕ (απαιτείται επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου), καλλιτέχνες που είναι μέλη του Καλλιτεχνικού Επιμελητηρίου, πτυχιούχους σχολών συντήρησης (απαιτείται επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου), πολύτεκνους γονείς. Μαζί με τα δικαιολογητικά είναι απαραίτητες και δύο φωτογραφίες. Οι άδειες εκδίδονται από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 10-12 μμ στην Γραμματεία του (Επιγραφικού) Μουσείου."
Όπως είπε το π@πί, το Βυζαντινό τις εκδίδει 12-2... οπότε εκτός από αυτά αν είναι να πάτε σε άλλο μουσείο πάρτε ένα τηλέφωνο να ρωτήσετε τι ώρες πρέπει να πάτε για την έκδοση του δελτίου.
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sweety » 17 Ιουν 2009, 22:00

μηπως εχει μαθει κανεις κατι περισσοτερο σχετικα με την αδεια ασκησης επαγγελματος? ποιοι πρεπει να την βγαλουν, που κτλ? εψαξα και στο διαδικτυο αλλα δε βρηκα κατι σχετικο....
Άβαταρ μέλους
sweety

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cici » 23 Ιουν 2009, 11:27

sweety έγραψε:μηπως εχει μαθει κανεις κατι περισσοτερο σχετικα με την αδεια ασκησης επαγγελματος? ποιοι πρεπει να την βγαλουν, που κτλ? εψαξα και στο διαδικτυο αλλα δε βρηκα κατι σχετικο....

Καλημερα παιδια,
ως τελειοφοιτη του τμηματος απο το 2000 θα ηθελα να σας πληροφορησω τα εξης: Δεν υπάρχει άδεια άσκησης επαγγελματος αρχαιολογου. Με την αποκτηση του πτυχιου ο καθενας ειναι ήδη αρχαιολογος και μπορει θεωρητικα να εργαστει σε ανασκαφη, υπηρεσια, εφορεια κτλ. Και λεω θεωρητικα, γιατι η ευρεση εργασιας ως αρχαιολογος ειναι ενας Γολγοθας και μια πικρη ιστορια (αλλα μην το βαζετε κατω ποτε).
Ως εκ τουτου αυτό που υπαρχει ειναι η καρτα ελευθερας εισόδου σε Μουσεια και Αρχαιολογικους χώρους. Αυτην την προμηθευεστε απο τα γραφεια των Μουσειων ή τις κατα τόπους Εφορείες (μια ευκολη λύση είναι το Επιγραφικο Μουσειο, όπου δεν εχει κόσμο και γενικα τελειωνετε γρηγορα και χαλαρα). Θα πρέπει να έχετε μαζί σας μία φωτογραφία και μία απλή φωτοτυπία του πτυχίου σας.
Καλη επιτυχία στις εξετασεις σας.
Άβαταρ μέλους
cici

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sweety » 24 Ιουν 2009, 21:09

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! :up:
Άβαταρ μέλους
sweety

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό green » 26 Ιουν 2009, 19:34

cici έγραψε:
sweety έγραψε:μηπως εχει μαθει κανεις κατι περισσοτερο σχετικα με την αδεια ασκησης επαγγελματος? ποιοι πρεπει να την βγαλουν, που κτλ? εψαξα και στο διαδικτυο αλλα δε βρηκα κατι σχετικο....

Καλημερα παιδια,
ως τελειοφοιτη του τμηματος απο το 2000 θα ηθελα να σας πληροφορησω τα εξης: Δεν υπάρχει άδεια άσκησης επαγγελματος αρχαιολογου. Με την αποκτηση του πτυχιου ο καθενας ειναι ήδη αρχαιολογος και μπορει θεωρητικα να εργαστει σε ανασκαφη, υπηρεσια, εφορεια κτλ. Και λεω θεωρητικα, γιατι η ευρεση εργασιας ως αρχαιολογος ειναι ενας Γολγοθας και μια πικρη ιστορια (αλλα μην το βαζετε κατω ποτε).
Ως εκ τουτου αυτό που υπαρχει ειναι η καρτα ελευθερας εισόδου σε Μουσεια και Αρχαιολογικους χώρους. Αυτην την προμηθευεστε απο τα γραφεια των Μουσειων ή τις κατα τόπους Εφορείες (μια ευκολη λύση είναι το Επιγραφικο Μουσειο, όπου δεν εχει κόσμο και γενικα τελειωνετε γρηγορα και χαλαρα). Θα πρέπει να έχετε μαζί σας μία φωτογραφία και μία απλή φωτοτυπία του πτυχίου σας.
Καλη επιτυχία στις εξετασεις σας.

αυτο ισχυει και για οσους ακολουθησουν την ιστορικη κατευθυνση?
Άβαταρ μέλους
green

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 05 Ιούλ 2009, 12:56

^ ναι λέμεεεεε :up:
.
Pablo Neruda
-----------------------
Εικόνα
-----------------------
Άβαταρ μέλους
π@πί

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες