filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 13 Ιούλ 2013, 16:00

Κανονικά αν συμβαίνει αυτό πρέπει να τεκμηριώνεται στο site της σχολής, στις προκηρύξεις κλπ κάτι που δεν συμβαίνει. Αλλά με τη γραμματεία που έχουμε θα μου πεις ούτε τα βασικά δεν μαθαίνουμε. :peace: Μακάρι πάντως να μην ισχύει η αλλαγή, ένα καλό που είχαμε τόσα χρόνια είναι τα μεταπτυχιακά ανήκαν στην δωρεάν παιδεία.. Άμα μάθεις τελικά τι ισχύει από το 2013-2014 στα μεταπτυχιακά, ενημέρωσε μας! :up:
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vk89 » 22 Ιούλ 2013, 17:30

Καλησπέρα παιδιά! Θα μπορούσε κάποιος που έχει δώσει εξετάσεις για το μεταπτυχιακό προϊστορικής αρχαιολογίας στο ΕΚΠΑ να μου πει ενδεικτικά τι τύπου ερωτήσεις μπαίνουν και πόσες στη γραπτή εξέταση; Θα ήθελα να έχω μια εικόνα για το πώς διεξάγεται η εξέταση και δεν βρήκα κάπου αλλού πληροφορίες για ερωτήσεις που έχουν μπει τις προηγούμενες φορές
Η αγάπη είναι το αναλλοίωτο στοιχείο σε ένα κόσμο καταστροφών...
Άβαταρ μέλους
vk89

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ev0ni » 28 Αύγ 2013, 14:26

παιδιά, μπορω να κανω αιτηση αν χρωστάω ενα μαθημα; χωρις να εχω παρει το πτυχίο μου δλδ!
''speak soft and listen harder''
Άβαταρ μέλους
ev0ni

Σχολή/Τμήμα: ιστορικο-αρχαιολογικο

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 28 Αύγ 2013, 15:45

[quote="ev0ni"]παιδιά, μπορω να κανω αιτηση αν χρωστάω ενα μαθημα; χωρις να εχω παρει το πτυχίο μου δλδ!

Εχω ακουσει πως γίνεται. Ηξερα μια περίπτωση. Ωστόσο, καλό θα ήταν να κάνεις μια ερωτηση σε καποιον καθηγητή σου... :peace2:
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 28 Αύγ 2013, 16:30

Ναι, γίνεται :up: Απλώς θα πρέπει να έχεις το πτυχίο, όταν πας να δώσεις εξετάσεις.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_th » 29 Αύγ 2013, 13:29

Καλησπέρα! Σκοπεύω να δώσω εξετάσεις για το μεταπτυχιακό στην ιστορία τέχνης και θα ήθελα τα φώτα σας! Αρχικά, τι μορφή έχουν οι εξετάσεις; Τα θέματα είναι συγκεκριμένα ή εξετάζεται η γενικότερη επαφή μας με το αντικείμενο; Επίσης μόλις τέλειωσα την σχολή κι επομένως το βιογραφικό μου δεν είναι ιδιαίτερα πλούσιο, ξέρετε αν το λαμβάνουν σοβαρά υπόψη ή βασίζονται κύριως στις εξετάσεις; Οποιαδήποτε πληροφόρια είναι χρήσιμη! Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
maria_th

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό roula » 31 Αύγ 2013, 12:27

Γεια σας!Θα ήθελα να μου πείτε αν τις συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακά μπορούμε να τις χορηγηθούμε από τους καθηγητές μας και μέσω εμαιλ ή μόνο αν τους βρούμε στη σχολή.Ευχαριστώ εκ των προτερων! :thxx:
Άβαταρ μέλους
roula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 10 Δεκ 2013, 09:07

ΚΑΤΑΤΑΚΤΉΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ (ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ), από Τρίτη 17 έως και Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου.
Οι αίθουσες (και το κτήριο) θα ανακοινωθούν σύντομα. Παρακαλώ, ενημερώστε όσες/ους γνωρίζετε που έχουν υποβάλει αίτηση για συμμετοχή στις εξετάσεις, ευχαριστώ,

Κώστας Γαγανάκης
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό βαλια » 10 Δεκ 2013, 21:57

Για το μεταπτυχιακό ιστορία του νέου ελληνισμού; που βγήκε αυτή η ανακοίνωση;
Άβαταρ μέλους
βαλια

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 11 Δεκ 2013, 16:32

Το μεταπτυχιακό του τμήματος είναι ένα. Οι ειδικεύσεις είναι πολλές. Η ανακοίνωη βγήκε στο γκρουπ των μεταπτυχιακών στο facebook από τον ίδιο και ισχύει για όλες τις ειδικεύσεις.

Νέα ανακοίνωση από την ιστοσελίδα του τμήματος:
Προβολή ανακοίνωσης για προπτυχιακούς φοιτητές

11.12.2013

Ανακοίνωση 11/12/13: Αιτήσεις εισαγωγής στον Α' κύκλο ΠΜΣ

Σε συνέχεια της διαδικασίας υποβολής υποψηφιοτήτων για την εισαγωγή στον Α' κύκλο Μεταπτυχιακών Σπουδών και με δεδομένο ότι κατά την έναρξη της απεργίας απέμενε μία ημέρα για την ολοκλήρωσή της, ειδοποιούνται οι ενδιαφερόμενοι οτι μπορούν να υποβάλουν τις αιτήσεις τους την Δευτέρα 16/12/2013, 9:00-13:00, στη Γραμματεία του ΠΜΣ.

Εναλλακτικά μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν την υποψηφιότητά τους ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ (μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα)κάθε ημέρα και έως την Δευτέρα 16/12/2013 και ώρα 13:00, στο email της γραμματείας του μεταπτυχιακού (kboile@arch.uoa.gr) με κοινοποίηση στον διευθυντή (xevanthis@arch.uoa.gr).

Για τη διεξαγωγή των εξετάσεων θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση.
Άβαταρ μέλους
zelda

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό βαλια » 11 Δεκ 2013, 19:41

και που ξερουν αν θα λειτουργησει η γραμματεια ,αν θα ειναι ανοιχτη η σχολη?αν μπορεισ δωσε μου το link του facebook.s eyxaristv poly!
Άβαταρ μέλους
βαλια

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 13 Δεκ 2013, 09:30

Δεν υπάρχει λίνκ. Το ποστς στα γκρουπ ανανεώνονται στη ροή των ειδήσεων, δεν παραμένουν σταθερά. Ούτως ή άλλως όμως το γκρουπ είναι κλειστό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Νέες ημερομηνίες διεξαγωγής εισαγωγικών εξετάσεων στο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών του τμήματος (ΟΛΕΣ οι κατευθύνσεις), 8-10 Ιανουαρίου 2014. Παρακαλώ, ενημερώστε, ευχαριστώ,

Κώστας Γαγανάκης
Άβαταρ μέλους
zelda

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 13 Δεκ 2013, 12:52

από writer90 » 08 Μαρ 2013, 02:10

Καλό βράδυ :) ,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν από το φιλολογικό και την ειδίκευση Μεσαιωνική - Νεοελληνική φιλολογία ,μπορεί να έχει ελπίδες κάποιος για να εισέλθει στο μεταπτυχιακό της βυζαντινής ιστορίας ;! Στο 8ο εξάμηνο πέρασα με άριστο βαθμό το επιλεγόμενο μάθημα από το ιστορικό βυζαντινή ιστορία με την κ.Νικολάου,ενώ στα βυζαντινά μαθήματα (ιστοριογραφία, κείμενα βυζαντινού βίου, υμνογραφία κτλπ) ,έχω άριστο μέσο όρο.

απαντώ: Η δυνατότητα τυπικώς υπάρχει (έχοντας τελειώσει το φιλολογικό να επιλέξεις μεταπτυχιακό του ιστορικού).
Από όσα γράφεις εξυπακούεται ότι έχεις πολλές πιθανότητες να εισέλθεις. Βέβαια σε 3 θέσεις πάντα τα πράγματα είναι δύσκολα. Μιλώ χωρίς να έχω γεύση αυτής της δυσκολίας, αλλά μου φαίνεται ότι η προσπάθεια αξίζει. Εύχομαι η γνώμη μου να επηρεάσει προς το καλύτερο όποιο κι αν είναι αυτό για σένα.
Τελευταία επεξεργασία από Chryr και 13 Δεκ 2013, 12:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Chryr

Ευχαριστώ: 14

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 13 Δεκ 2013, 13:09

mzep έγραψε:Ναι, γίνεται :up: Απλώς θα πρέπει να έχεις το πτυχίο, όταν πας να δώσεις εξετάσεις.

Να σε ρωτήσω mzep ή όποιος τυχαίνει να γνωρίζει, όσοι ακόμα δεν έχουμε ορκιστεί λόγω της καταστάσεως-μπάχαλο που δυστυχώς επικρατεί μέχρι σήμερα στο ΕΚΠΑ, θα μας ζητήσουν πτυχίο στις εξετάσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα δηλαδή; Ενημερώστε και εδώ, μήπως υπάρξει ειδική πρόβλεψη για φέτος. Μήπως τους αρκέσουν τα δικαιολογητικά που καταθέσαμε πριν κλείσουν την σχολή.
Άβαταρ μέλους
Chryr

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 13 Δεκ 2013, 13:10

writer90 έγραψε:Καλό βράδυ :) ,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν από το φιλολογικό και την ειδίκευση Μεσαιωνική - Νεοελληνική φιλολογία ,μπορεί να έχει ελπίδες κάποιος για να εισέλθει στο μεταπτυχιακό της βυζαντινής ιστορίας ;! Στο 8ο εξάμηνο πέρασα με άριστο βαθμό το επιλεγόμενο μάθημα από το ιστορικό βυζαντινή ιστορία με την κ.Νικολάου,ενώ στα βυζαντινά μαθήματα (ιστοριογραφία, κείμενα βυζαντινού βίου, υμνογραφία κτλπ) ,έχω άριστο μέσο όρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thxx:

Η δυνατότητα τυπικώς υπάρχει (έχοντας τελειώσει το φιλολογικό να επιλέξεις μεταπτυχιακό του ιστορικού).
Από όσα γράφεις εξυπακούεται ότι έχεις πολλές πιθανότητες να εισέλθεις. Βέβαια σε 3 θέσεις πάντα τα πράγματα είναι δύσκολα. Μιλώ χωρίς να έχω γεύση αυτής της δυσκολίας, αλλά μου φαίνεται ότι η προσπάθεια αξίζει. Εύχομαι η γνώμη μου να επηρεάσει προς το καλύτερο όποιο κι αν είναι αυτό για σένα.
Άβαταρ μέλους
Chryr

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 13 Δεκ 2013, 13:11

writer90 έγραψε:Καλό βράδυ :) ,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν από το φιλολογικό και την ειδίκευση Μεσαιωνική - Νεοελληνική φιλολογία ,μπορεί να έχει ελπίδες κάποιος για να εισέλθει στο μεταπτυχιακό της βυζαντινής ιστορίας ;! Στο 8ο εξάμηνο πέρασα με άριστο βαθμό το επιλεγόμενο μάθημα από το ιστορικό βυζαντινή ιστορία με την κ.Νικολάου,ενώ στα βυζαντινά μαθήματα (ιστοριογραφία, κείμενα βυζαντινού βίου, υμνογραφία κτλπ) ,έχω άριστο μέσο όρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thxx:
Άβαταρ μέλους
Chryr

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 13 Δεκ 2013, 13:16

Chryr έγραψε:
mzep έγραψε:Ναι, γίνεται :up: Απλώς θα πρέπει να έχεις το πτυχίο, όταν πας να δώσεις εξετάσεις.

Να σε ρωτήσω mzep ή όποιος τυχαίνει να γνωρίζει, όσοι ακόμα δεν έχουμε ορκιστεί λόγω της καταστάσεως-μπάχαλο που δυστυχώς επικρατεί μέχρι σήμερα στο ΕΚΠΑ, θα μας ζητήσουν πτυχίο στις εξετάσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα δηλαδή; Ενημερώστε και εδώ, μήπως υπάρξει ειδική πρόβλεψη για φέτος. Μήπως τους αρκέσουν τα δικαιολογητικά που καταθέσαμε πριν κλείσουν την σχολή.

Δυστυχώς δε γνωρίζω. Φαντάζομαι θα υπάρξει πρόβλεψη...
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 13 Δεκ 2013, 13:25

mzep έγραψε:
Chryr έγραψε:

Δυστυχώς δε γνωρίζω. Φαντάζομαι θα υπάρξει πρόβλεψη...

Ας είναι... σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Άβαταρ μέλους
Chryr

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marina.love » 26 Δεκ 2013, 13:58

Βγήκε ανακοίνωση για τη διεξαγωγή εξετάσεων εισαγωγής στα ΠΜΣ στις 8/1/2014 !!
http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... o-pms.html
Άβαταρ μέλους
marina.love

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marina.love » 27 Δεκ 2013, 20:48

Βγήκαν οι ημερομηνίες των εξετάσεων εισαγωγής στα μεταπτυχιακά φιλολογίας.....!
http://www.phil.uoa.gr/proboli-anakoinw ... -2014.html
Άβαταρ μέλους
marina.love

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες