filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό roula » 23 Ιούλ 2012, 14:38

Γεια σας!!Επειδη δεν γνωριζω πολλά σχετικα με τη διαδικασια των μεταπτυχιακων και τωρα αρχισα να το ψαχνω θέλω μια διευκρινηση.Μου έχει μείνει ενα μαθημα για πτυχιο που θα το δωσω το Σεπτεμβρη.Μπορω να κανω αιτηση για μεταπτυχιακο χωρις να εχω το πτυχιο??Και επισης αν μπορω να βρω καπου ποια κρατικα μεταπτυχιακα προσφέρονται??Ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
roula

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 24 Ιούλ 2012, 23:53

Εδώ ένα ενδιαφέρον μεταπτυχιακό.Περι του συγκεκριμένου πανεπιστημίου δεν έχω ιδέα αλλά μάλλον είναι για γερά πορτοφόλια...Το βάζω πάντως για όποιον ενδιαφέρεται. :cool:

http://www.hum.ihu.edu.gr/index.php/en/ ... nd-economy
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_theo » 26 Ιούλ 2012, 12:11

παιδια να ρωτησω κατι. αν και εψαξα και δεν βρηκα κατι γνωριζει κανεις αν υπαρχει πουθεα στην ελλαδα μεταπτυχιακο στην εναλια αρχαιολογια;
Άβαταρ μέλους
maria_theo

Ευχαριστώ: 4

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Λίζα04 » 10 Οκτ 2012, 21:33

Καλησπέρα,
Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω το πρόγραμμα μαθημάτων του μεταπτυχιακού στη Νεότερη Ιστορία;;;Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις του χρόνου και θέλω να έχω μια ιδέα για το πόσες ώρες γίνονται εβδομαδιαίως, μαθήματα, κλπ.
Άβαταρ μέλους
Λίζα04

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Λίζα04 » 10 Οκτ 2012, 21:38

maria_theo έγραψε:παιδια να ρωτησω κατι. αν και εψαξα και δεν βρηκα κατι γνωριζει κανεις αν υπαρχει πουθεα στην ελλαδα μεταπτυχιακο στην εναλια αρχαιολογια;

http://www.underwaterarchaeology.gr/Fra ... dexgr.html
Υπάρχει το παραπάνω, αν σε ενδιαφέρει ακόμη.
Άβαταρ μέλους
Λίζα04

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 03 Νοέμ 2012, 12:13

Ξέρει κανείς άν μπορούμε εμείς του Ιστορικού να κάνουμε κάποιο μεταπτυχιακό σε κλάδο του Δικαίου πχ σε Ιστορία Δικαίου;
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό night prowler » 03 Νοέμ 2012, 15:42

Παιδια ξερετε ποιο ειναι το επιπεδο δυσκολιας των εξετασεων για τα μεταπτυχιακα ιστοριας?
Άβαταρ μέλους
night prowler

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Karl » 12 Νοέμ 2012, 15:24

Λίζα04 έγραψε:Καλησπέρα,
Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω το πρόγραμμα μαθημάτων του μεταπτυχιακού στη Νεότερη Ιστορία;;;Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις του χρόνου και θέλω να έχω μια ιδέα για το πόσες ώρες γίνονται εβδομαδιαίως, μαθήματα, κλπ.

Μία φορά την εβδομάδα, τρεις ώρες το κάθε σεμινάριο. Επιλέγεις 2 ή 3 σεμινάρια το εξάμηνο. Για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου θα πρέπει να έχεις επιτύχει σε 6 σεμινάρια συνολικά (συν τη διπλωματική).

Άρα έχεις 2 ή 3 τρίωρα την εβδομάδα.

Αν μπεις στη σελίδα του ιστορικού, στις ανακοινώσεις των μεταπτυχιακών, θα δεις το πρόγραμμα το σεμιναρίων γι΄αυτό το εξάμηνο.

Παραθέτω την ιστοσελίδα του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ο οποίος περιλαμβάνει και email επικοινωνίας.

http://postgradsociety.blogspot.gr/

kirdou έγραψε:Ξέρει κανείς άν μπορούμε εμείς του Ιστορικού να κάνουμε κάποιο μεταπτυχιακό σε κλάδο του Δικαίου πχ σε Ιστορία Δικαίου;

Καλύτερα να βρεις το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει (υποθέτω στη Νομική, βάσει αυτών που γράφεις) και να επικοινωνήσεις με το Διευθυντή ή τη γραμματεία τους, για να ρωτήσεις.

night prowler έγραψε:Παιδια ξερετε ποιο ειναι το επιπεδο δυσκολιας των εξετασεων για τα μεταπτυχιακα ιστοριας?

Αρχικά περνάς από γραπτή εξέταση,οπότε και εξετάζονται οι γενικές ιστορικές σου γνώσεις, σε επίπεδο ικανότητας σύνθεσης (ερωτήσεις από μια μεγάλη περίοδο της ιστορίας). Αν γράψεις πάνω από 7, περνάς από συνέντευξη, οπότε και εξετάζεται η εξοικείωσή σου με το συγκεκριμένο αντικείμενο που θέλεις να ασχοληθείς και οι ειδικές σου γνώσεις πάνω σε αυτό.

Όταν κάνεις την αίτηση για το μεταπτυχιακό, πρέπει να υποβάλεις υποχρεωτικά ένα κείμενο 500 λέξεων (αν θυμάμαι καλά), που να δηλώνει το ακριβές θέμα με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς κατά τις μεταπτυχιακές σου σπουδές.
Τελευταία επεξεργασία από Karl και 12 Νοέμ 2012, 15:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Karl
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό writer90 » 08 Μαρ 2013, 02:10

Καλό βράδυ :) ,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν από το φιλολογικό και την ειδίκευση Μεσαιωνική - Νεοελληνική φιλολογία ,μπορεί να έχει ελπίδες κάποιος για να εισέλθει στο μεταπτυχιακό της βυζαντινής ιστορίας ;! Στο 8ο εξάμηνο πέρασα με άριστο βαθμό το επιλεγόμενο μάθημα από το ιστορικό βυζαντινή ιστορία με την κ.Νικολάου,ενώ στα βυζαντινά μαθήματα (ιστοριογραφία, κείμενα βυζαντινού βίου, υμνογραφία κτλπ) ,έχω άριστο μέσο όρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thxx:
Η Αγάπη αποτελείται από μία ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα ~ Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
writer90

Σχολή/Τμήμα: Ελληνική Φιλολογία Πανεπιστημίου Αθηνών

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_theo » 28 Μάιος 2013, 14:56

παιδια γνωριζει καποιος αν υπαρχει στην ελλαδα μεταπτυχιακο στην κεραμικη;
Άβαταρ μέλους
maria_theo

Ευχαριστώ: 4

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vk89 » 28 Μάιος 2013, 21:39

Παιδιά καλησπέρα! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την υποβολή των δικαιολογητικών του μεταπτυχιακού και θέλω κάποιον να με διαφωτίσει αν γνωρίζει..

1. Περίπου τι πρέπει να περιλαμβάνει το βιογραφικό που θα δώσουμε μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στη γραμματεία;
2. Το αντίγραφο πτυχίου και αναλυτικής βαθμολογίας πρέπει να επικυρωθεί σε ΚΕΠ ή στη γραμματεία;
3. Αν μια από τις σεμιναριακές εργασίες έχει κατατεθεί στον καθηγητή ηλεκτρονικά, θα πρέπει τώρα να την εκτυπώσω και να την υποβάλλω έτσι στη γραμματεία χωρίς να φαίνονται επάνω οι διορθώσεις και ο βαθμός του καθηγητή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thxx:
Η αγάπη είναι το αναλλοίωτο στοιχείο σε ένα κόσμο καταστροφών...
Άβαταρ μέλους
vk89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 12 Ιούλ 2013, 17:07

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω εάν τα μεταπτυχιακά τα πληρώνουμε. Ευχαριστώ πολύ!
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 12 Ιούλ 2013, 17:13

Όχι, τουλάχιστον στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό της Αθήνας από όσο γνωρίζω είναι δωρεάν. Μόνο στα διατμηματικά μεταπτυχιακά του τμήματος υπάρχουν δίδακτρα.
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 12 Ιούλ 2013, 17:46

D.Maniac έγραψε:Όχι, τουλάχιστον στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό της Αθήνας από όσο γνωρίζω είναι δωρεάν. Μόνο στα διατμηματικά μεταπτυχιακά του τμήματος υπάρχουν δίδακτρα.

Τι εννοείς διατμηματικά;
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

κατεύθυνση Ιστορίας.

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 12 Ιούλ 2013, 18:00

http://www.arch.uoa.gr/metaptyxiakes-sp ... a-pms.html

Είναι τα μεταπτυχιακά που τα οργανώνουν σε συνεργασία κάποια τμήματα και δεν πρόκειται για τα αυτόνομα μεταπτυχιακά που περιλαμβάνει το κάθε τμήμα. Πχ το μεταπτυχιακό Μουσειακών Σπουδών όπως λέει παραπάνω που το οργανώνει το Ιστορικό-Αρχαιολογικό με το τμήμα Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος κ.ά.
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 12 Ιούλ 2013, 18:02

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ!
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

κατεύθυνση Ιστορίας.

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 13 Ιούλ 2013, 07:01

Νομίζω ότι πια πληρώνεις για να κάνεις μεταπτυχιακό...Μου το χε πει καθηγήτρια... :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 13 Ιούλ 2013, 07:49

Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της www.uoa.gr στα μεταπτυχιακά όλων των τμημάτων του ΕΚΠΑ γράφει στον πίνακα ποια έχουν και ποια δεν έχουν δίδακτρα. Στο ιστορικό-αρχαιολογικό γράφει ότι δεν υπάρχουν. http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload ... 2-2013.pdf Είναι το περσινό πρόγραμμα του 2012-2013. Φέτος δεν ξέρω άμα έχει αλλάξει κάτι αλλά δεν νομίζω γιατί θα το έγραφαν στην προκήρυξη του μεταπτυχιακού που ανακοίνωσε το τμήμα μας για το 2013-2014. http://www.arch.uoa.gr/fileadmin/arch.u ... kyklou.pdf
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 13 Ιούλ 2013, 15:46

Χμ...τι να πω τότε. Ετσι μου ειπαν και μαλιστα με βεβαιότητα... :peace2:
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες