filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Ανασκαφές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 28 Ιουν 2010, 18:33

ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:Τα κεραμεικά δεν μασάνε!

Εδώ άντεξαν τόσες χιλιάδες χρόνια........Τι να μασήσουν αυτά!!!!!!!!!!!!!!!
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 28 Ιουν 2010, 22:25

καλό είναι όμως να έχετε γάντια σε περίπτωση εύρεσης οστών ή κάρβουνων για ευνόητους λόγους.επίσης προστατεύει τα χέρια από τα εργαλεία. με το μυστρί και το τριγωνάκι είχα βγάλει πέρσι τρελούς κάλους, καθώς το χώμα είχε πετρώσει από τον ήλιο και έπρεπε να κάνω καθαρισμό τείχους...έτσι αγόρασα δερμάτινα γάντια από αυτά που έχουν οι οικοδόμοι και σώθηκα...άσε που δεν κινδυνεύεις να τρυπηθείς από μέταλλα..όσον αφορά το πλύσιμο, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα! :goodluck: σε όλους με την εξεταστική και καλό ανασκαφικό καλοκαίρι!!!!! :up:
Άβαταρ μέλους
cherie

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zante » 29 Ιουν 2010, 13:12

Ευχαριστώ πολύυυυ για τισ πληροφορίες!! η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί με τη ανασκαφή γιατί έχω πάει μόνο στη πανεπιστημιακή και φοβάμαι μη μου ζητηθεί κάτι και δε το ξέρω..έχει πάει κανείς σε ανασκαφή στα Κύθηρα προηγούμενη χρονιά?
Άβαταρ μέλους
Zante

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *Nickey » 01 Ιούλ 2010, 14:47

Εχουν ομως καποια βασικα υλικα ή θα χρειαστει να φερω τιποτα μαζι μου?? ... γιατι στην Κω δεν θα βρουμε... :confused:
Άβαταρ μέλους
*Nickey

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *Nickey » 01 Ιούλ 2010, 14:49

μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:εμεις δεν μαθαινουμε στην ουσια τπτ για την συντηρηση... στην κω τωρα αν θα σου ζητησουν κατι θα ειναι καποιος καθαρισμος η συγκολληση κεραμικης η λιθινου αντικειμενου... .δεν νομιζω να θελησουν κατι πιο περιπλοκο...

Εχουν ομως καποια βασικα υλικα ή θα χρειαστει να φερω τιποτα μαζι μου?? ... γιατι στην Κω δεν θα βρουμε... :confused:
Άβαταρ μέλους
*Nickey

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 01 Ιούλ 2010, 14:53

Μπα.Δε νομίζω να χρειάζεται...Κάτι έχουν εκεί...Τώρα δεν ξέρω κ από αυτά...Εσύ ξέρεις καλύτερα...Στείλε κανένα mail στην Αλευρά ή στον Κοπανιά να ρωτήσεις,δε χάνεις τίποτε... :peace2: :peace2:
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *Nickey » 01 Ιούλ 2010, 14:59

οοοκ!!! ευχαριστω!!! :up:
Άβαταρ μέλους
*Nickey

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *Nickey » 03 Ιούλ 2010, 13:03

Να ρωτησω κατι ακομα... σας εχει σταλει μαιλ που να σας λεει οτι εχετε επιλαγει για την ανασηαφη? (για Κω λεω) Γιατι εμενα δεν μου εχει ερθει, και ειχαν πει οτι θα στειλουν και αγχωθηκα λιγακι... Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
*Nickey

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 03 Ιούλ 2010, 13:59

Νομίζω ότι έχουν ήδη στείλει καθώς έγινε η συνάντηση για την ενημέρωση των φοιτητών στις 23/6. Ας επιβεβαιώσει όμως και κάποιος που ξέρει σίγουρα!
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 05 Ιούλ 2010, 22:29

*Nickey έγραψε:Να ρωτησω κατι ακομα... σας εχει σταλει μαιλ που να σας λεει οτι εχετε επιλαγει για την ανασηαφη? (για Κω λεω) Γιατι εμενα δεν μου εχει ερθει, και ειχαν πει οτι θα στειλουν και αγχωθηκα λιγακι... Ευχαριστω!

Έστειλε mail η κοπέλα από το ματαπτυχιακό που είναι υπεύθυνη στις 2 του μήνα.Δε σου ήρθε;;Θέλεις μήπως να σου στείλω σε πμ το mail της για να επικοινωνήσεις μαζί της;
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinaki17g » 15 Ιούλ 2010, 22:56

γεια σας παιδια κι απο μενα! απο σεπτεμβρη θα ειμαι γ' εξαμηνο. μπορω να παρω κι εγω μερος σε καποια ανασκαφη εστω στο ρολο γλαστρας για να βλεπω μερικα πραγματα η επειδη δεν εχω παρει ακομα κατευθυνση δεν θα μπορω να καταλαβω και τι γινεται? οποιος μπορει παρακαλω ας μου εξηγησει τι και πως...! :help:
Άβαταρ μέλους
marinaki17g

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό promitheas76 » 30 Ιούλ 2010, 18:42

Χαιρετώ!

Θα πάει κανείς στην ανασκαφή στα Αντικύθηρα;
Άβαταρ μέλους
promitheas76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ARCHIFILLE » 23 Αύγ 2010, 18:52

παιδια ξερει κανεις τι εγινε με την ανασκαφη στη Δηλο? :?: :help:
Άβαταρ μέλους
ARCHIFILLE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 28 Αύγ 2010, 14:30

marinaki17g έγραψε:γεια σας παιδια κι απο μενα! απο σεπτεμβρη θα ειμαι γ' εξαμηνο. μπορω να παρω κι εγω μερος σε καποια ανασκαφη εστω στο ρολο γλαστρας για να βλεπω μερικα πραγματα η επειδη δεν εχω παρει ακομα κατευθυνση δεν θα μπορω να καταλαβω και τι γινεται? οποιος μπορει παρακαλω ας μου εξηγησει τι και πως...! :help:

Εννοείται ότι μπορείς να πάρεις μέρος σε κάποια ανασκαφή και όχι απλά σαν γλάστρα αλλά ενεργά καθώς τις πρώτες μέρες θα καταλάβεις πως γίνεται η δουλειά. Απλά θα βρείς κάποια ανασκαφή που σου φαίνεται ενδιαφέρουσα και θα ρωτήσεις τον καθηγητή. Θεωρώ ότι σε όσες περισσότερες ανασκαφές έχει πάει κανείς τόσο το καλύτερο (ειδικά αν είναι στο αρχαιολογικό).
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 17 Σεπ 2010, 14:26

Γεια σας! Είμαι στο φιλολογικό τμήμα και από οκτώβριο μπαίνω στο γ' εξάμηνο!
Θα με ενδιέφερε κάποια στιγμή να λάβω μέρος σε κάποια ανασκαφή, αλλά δεν ξέρω αυτό κατά πόσο είναι δυνατό, αφού δεν έχει σχέση το τμήμα με ιστορία και αρχαιολογία (παρά μόνο κάτι ελάχιστα μαθήματα).
Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει πάνω σ' αυτό; Και αν γίνεται, πού πρέπει να απευθυνθώ; Βγαίνουν κάπου ανακοινώσεις; (Συγκεκριμένα για καλοκαίρι αν γίνεται τίποτα....)
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα! :oops:
:girl:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 17 Σεπ 2010, 15:45

Οι ανασκαφές είναι συνήθως καλοκαίρι και βγαίνουν ανακοινώσεις στον τομέα της αρχαιολογίας κατά τον Μάιο-Ιούνιο...Να έχεις το νου σου τότε να κοιτάξεις!!
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 18 Σεπ 2010, 11:14

Ευχαριστώ πολύ, Bella Ciao!!! :happy:
:thanks: :thxx: :thxx: :thxx:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Satin » 22 Οκτ 2010, 11:48

δηλαδη παιδες πρεπει να κανουμε καποια δηλωση κ τα αποτελεσματα βγαινουν μαιο-ιουνιο? που ειναι συνηθως?? Ανασκαφες σε εξωτερικο γινονται? πχ. οτι αφορα τα προιστορικα μεσης ανατολης?? Επισης μονο το καλοκαιρι γινονται οι ανασκαφες??
The greatest thing you'll ever learn is just to love and being loved in return..
Άβαταρ μέλους
Satin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 22 Οκτ 2010, 13:31

το 99% των ανασκαφων πραγματοποιουνται καλοκαιρι λογω καιρικων συνθηκων κυριως
οι δηλωσεις συμμετοχης (για τις πανεπιστημιακες τουλαχιστον) ειναι συνηθως μαιο-ιουνιο και μαθαινεις σχετικα αμεσα το αν χωρας η οχι
για ανασκαφες εξωτερικου μπορεις να βρεις πληροφοριες στους πινακες ανακοινωσεων ΜΕΣΑ στον τομεα (απεναντι απο το γραφειο της γραμμενου κ διπλα στης παλαιοκρασσα)
για τη μεση ανατολη που ειπες συγκεκριμενα, ξεκινησε ο κοπανιας στο ιρακ αλλα για φετος ειδικα οι θεσεις ηταν πολυ περιορισμενες

πολυσυχναστες πανεπιστημιακες ανασκαφες αυτη τη στιγμη υπαρχουν σε κω, ανδρο, τηνο, δισπηλιο

γενικα να παρακολουθεις τους πινακες ανακοινωσεων μεσα κ εξω απο τον τομεα αρχαιολογια κ εξω απο το σπουδαστηριο γιατι βγαινουν αρκετες σχετικες ανακοινωσεις
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Satin » 27 Οκτ 2010, 15:24

Merci beaucoup!!!
The greatest thing you'll ever learn is just to love and being loved in return..
Άβαταρ μέλους
Satin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες