filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Πρακτική άσκηση

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Πρακτική άσκηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 14 Φεβ 2012, 10:23

Η πρακτική άσκηση είναι ανεξάρτητη από οποιοδήποτε μάθημα κάνουμε στη σχολή. Είναι προαιρετική και ανεξάρτητη από το πτυχίο. Αν κάποιος δε θέλει να την κάνει, δεν την κάνει.
Βασικός στόχος της πρακτικής άσκησης είναι η εξοικείωση με το εργασιακό περιβάλλον.
Για να κάνεις την πρακτική, θα πρέπει να κάνεις αίτηση (στον Τομέα Ιστορίας, Γραφείο Πρακτικής Άσκησης, κυψέλη 409), στην οποία θα σημειώσεις και πού σε ενδιαφέρει να την κάνεις (Μουσεία, Εφορείες Αρχαιοτήτων, Ιστορικά Αρχεία). Η διάρκειά της είναι ένας μήνας, για τον οποίο θα έχεις ΙΚΑ Ατυχήματος. Μισθός δεν πέφτει... αλλά προβλέπεται "αποζημίωση" (έτσι τη λένε) της τάξης των 300 περίπου ευρώ.
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 17 Φεβ 2012, 19:13

Ανακοίνωση για την πρακτική άσκηση, 16/2/2012

Καλούνται οι φοιτητές που έχουν δηλώσει συμμετοχή στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης τον μήνα Μάρτιο, να προσέλθουν στη Γραμματεία Πρακτικής Άσκησης από 20/02/2012 μέχρι 27/02/2012 και ώρες 10:00-13:00, για να ενημερωθούν για τους συνεργαζόμενους φορείς και να παραλάβουν τα προαπαιτούμενα παραστατικά έγγραφα.

Υπενθυμίζουμε, ότι οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να προσκομίσουν τα έξης δικαιολογητικά:

1) Φωτοαντίγραφο ΑΦΜ

2) Φωτοαντίγραφο ΑΜΚΑ

3) Φωτοαντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας

4) Φωτοαντίγραφο ΑΜΑ (αν υπάρχει)

Το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από Εθνικούς Πόρους, και εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση», του Υπουργείου Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Από τη Γραμματεία του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης

http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-drasthriothtes-kai-prokhry3eis/anakoinoseis-gia-proptyxiakoys-foithtes/proboli-anakoinwshs-gia-proptyxiakoys-foithtes/anakoinwsh-gia-thn-praktiki-askhsh-16-2-2012.html
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 09 Μαρ 2012, 00:00

Ανακοίνωση πρακτικής άσκησης, 7/3/2012

Καλούνται οι φοιτητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης τους μήνες Απρίλιος-Μάϊος να συμπληρώσουν την παρακάτω αίτηση και να την αποστείλλουν ηλεκτρονικά στο mcharisi2002@yahoo.gr, μέχρι τις 15/03/2012.

Επισυνάπτεται η αίτηση, ο οδηγός καθώς και ενδεικτική λίστα κέντρων πρακτικής άσκησης.

Το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από Εθνικούς Πόρους, και εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση», του Υπουργείου Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-drasthriothtes-kai-prokhry3eis/anakoinoseis-gia-proptyxiakoys-foithtes/proboli-anakoinwshs-gia-proptyxiakoys-foithtes/anakoinwsh-praktikis-askhshs-7-3-2012.html
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Θαλής » 09 Μαρ 2012, 12:35

μονο μια φορα επιτρεπεται να κανουμε πρακτικη ασκηση ή αν θελουμε μπορουμε να κανουμε και περισσοτερες?
Άβαταρ μέλους
Θαλής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 09 Μαρ 2012, 14:37

παιδιά αναρωτιέμαι έχει πληρωθεί κανένας;περιμένω τα λεφτά (870 ευρώ!) από 31/12/11, έχω καταθέσει όλα τα χαρτιά από 10/1/12 και μου παρατείνουν την ημερομηνία από βδομάδα σε βδομάδα!Την τελευταία φορά τους τόνισα ότι παιδιά του ιστορικού ,που έκαναν την ίδια περίοδο πρακτική και κατέθεσαν τα χαρτιά τους πήραν 1 βδομάδα μετά τα λεφτά.σ' εμας κοντεύουν 3 μήνες.λένε απ'το λογιστήριο ότι θα κατατεθούν λίαν συντόμως (πριν από 20 μέρες).ΑΠΟΡΙΑ: αφού το πρόγραμμα είναι από την Ε.Ε., υποτίθεται ότι τα χρήματα είναι προπληρωμένα...που κωλλύονται; :mad2: ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω με το λογιστήριο του ΕΣΠΑ γιατ :ungry: ί δεν μου δίνουν το τηλέφωνο.Έχω να τους ψάλω δυο φωνήεντα!
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 09 Μαρ 2012, 15:44

εγω ειχα αναμονη ενος μηνα περιπου αλλα πληρωθηκα κανονικα(εκανα ασκηση μονο για τον μηνα δεκεμβριο)
θα τα παρεις, μην αγχωνεσαι, αλλα οπως εχει η κατασταση λογικο ειναι να υπαρχει περιμενε :thumbdown:
επικοινωνησε και με την υπευθυνη καλου κακου..
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 09 Μαρ 2012, 19:57

η υπεύθυνη είναι απλή γραμματέας, τι μπορεί να κάνει;τα έχουμε πει πολλές φορές.Τέλος πάντων, βρήκα ένα τηλ και από Δευτερα αρχίζει το κύριε ελέησον! :wtf:
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mfgsf » 12 Μαρ 2012, 01:02

Γεια σας! Έστειλα αίτηση πρακτικής για επαρχία. Ξέρετε αν το χρηματικό ποσό είναι ίδιο με Αθήνα; Ευχαριστώ! :thxx:
Άβαταρ μέλους
mfgsf

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wild Orchid » 13 Μαρ 2012, 13:20

Καλημέρα παιδιά!

Θα ήθελα να μου πει κάποιος την εμπειρία του απο την πρακτική άσκηση.....
Στις εφορείες αρχαιοτήτων τι κάνουμε;
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση.....τον ιούλιο δέχονται;; ξέρει κανείς;;;

:thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Wild Orchid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 24 Απρ 2012, 16:23

Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 07 Μάιος 2012, 11:56

Wild Orchid έγραψε:Καλημέρα παιδιά!

Εξαρτάται. Άλλοι πραγματικά δεν έκαναν τίποτα και βαρέθηκαν την ζωή τους.Εγώ ήμουν τυχερή, έκανα πολλά πράγματα και ήμουν και σε καλή θέση.Δεν έμαθα κάτι που δεν ήξερα, αλλά μου ανατέθηκαν ΄πολλά πράγματα, τα οποία αναφέρθηκαν και στην αξιολόγησή μου και είναι τέλεια για το βιογραφικό.Αν και πιστεύω πως θα μπορούσα να κάνω και περισσότερα!Βέβαια ήμουν από τους τυχερούς και έκανα 3 μήνες.Άλλοι πήγαν μόνο για 1 και το μόνο που έκαναν ήταν να κολλάνε φωτογραφίες!Οι απόψεις δυΐστανται, είναι πού θα πέσεις, τι επόπτη θα'χεις και πώς θα είναι οι μόνιμοι με τους οποίους θα συνεργάζεσαι.Επίσης αν θα υπάρχουν κι άλλοι φοιτητές από πρακτική και τι χημεία θα έχετε μ εταξύ σας, γιατί θα πρέπει και να συνεργαστείτε!Επίσης δέχονται όλον τον χρόνο θα πρέπει όμως να πας νωρίτερα και να δηλώσεις.Π.χ. τώρα για να πεις θέλω Ιούλιο, γιατί αν δεν έχουν ανάγκη, μπορεί να σου πουν ότι λόγου χάρη, τον Οκτώβρη δεν έχουμε πολλές αιτήσεις κι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις στην Α' εφορία που εσύ ζητάς.Ελπίζω να βοήθησα!
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 12 Μάιος 2012, 00:47

Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wild Orchid » 13 Μάιος 2012, 12:22

cherie έγραψε:
Wild Orchid έγραψε:Καλημέρα παιδιά!

Εξαρτάται. Άλλοι πραγματικά δεν έκαναν τίποτα και βαρέθηκαν την ζωή τους.Εγώ ήμουν τυχερή, έκανα πολλά πράγματα και ήμουν και σε καλή θέση.Δεν έμαθα κάτι που δεν ήξερα, αλλά μου ανατέθηκαν ΄πολλά πράγματα, τα οποία αναφέρθηκαν και στην αξιολόγησή μου και είναι τέλεια για το βιογραφικό.Αν και πιστεύω πως θα μπορούσα να κάνω και περισσότερα!Βέβαια ήμουν από τους τυχερούς και έκανα 3 μήνες.Άλλοι πήγαν μόνο για 1 και το μόνο που έκαναν ήταν να κολλάνε φωτογραφίες!Οι απόψεις δυΐστανται, είναι πού θα πέσεις, τι επόπτη θα'χεις και πώς θα είναι οι μόνιμοι με τους οποίους θα συνεργάζεσαι.Επίσης αν θα υπάρχουν κι άλλοι φοιτητές από πρακτική και τι χημεία θα έχετε μ εταξύ σας, γιατί θα πρέπει και να συνεργαστείτε!Επίσης δέχονται όλον τον χρόνο θα πρέπει όμως να πας νωρίτερα και να δηλώσεις.Π.χ. τώρα για να πεις θέλω Ιούλιο, γιατί αν δεν έχουν ανάγκη, μπορεί να σου πουν ότι λόγου χάρη, τον Οκτώβρη δεν έχουμε πολλές αιτήσεις κι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις στην Α' εφορία που εσύ ζητάς.Ελπίζω να βοήθησα!

Ευχαριστώ πάραααα πολύ για τις πληροφορίες! :clapping:
Άβαταρ μέλους
Wild Orchid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariavat » 14 Μάιος 2012, 11:45

Καλούνται οι φοιτητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης την περίοδο Ιούνιος-Σεπτεμβριος 2012 να συμπληρώσουν την παρακάτω αίτηση και να την αποστείλλουν ηλεκτρονικά στο mcharisi2002@yahoo.gr, από 14/5/2012 έως 25/5/2012
''Είσαι το πιο όμορφο και το πιο θλιμμένο τοπίο του κόσμου''
Άβαταρ μέλους
mariavat

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικο και Αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 14 Μάιος 2012, 23:59

mariavat έγραψε:Καλούνται οι φοιτητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης την περίοδο Ιούνιος-Σεπτεμβριος 2012 να συμπληρώσουν την παρακάτω αίτηση και να την αποστείλλουν ηλεκτρονικά στο mcharisi2002@yahoo.gr, από 14/5/2012 έως 25/5/2012

Καλό θα ήταν να παραθέτουμε και το λινκ της εκάστοτε ανακοίνωσης. :peace2:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ημερίδα πρακτικής άσκησης, 24/5/2012, 10:00
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariavat » 15 Μάιος 2012, 13:49

queenfan έγραψε:
mariavat έγραψε:Καλούνται οι φοιτητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης την περίοδο Ιούνιος-Σεπτεμβριος 2012 να συμπληρώσουν την παρακάτω αίτηση και να την αποστείλλουν ηλεκτρονικά στο mcharisi2002@yahoo.gr, από 14/5/2012 έως 25/5/2012

Καλό θα ήταν να παραθέτουμε και το λινκ της εκάστοτε ανακοίνωσης. :peace2:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ημερίδα πρακτικής άσκησης, 24/5/2012, 10:00

ααα χιλια συγγνωμη δεν το ηξερα :oops: :oops: Το βάζω αμέσως :)

http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2012.html
''Είσαι το πιο όμορφο και το πιο θλιμμένο τοπίο του κόσμου''
Άβαταρ μέλους
mariavat

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικο και Αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 15 Μάιος 2012, 17:14

^^Δεν πειράζει! :cool:
Απλά, στην προκειμένη περίπτωση δε φαινόταν από που προέρχεται η ανακοίνωση ώστε να ενημερωθεί επαρκέστερα ο κάθε ενδιαφερόμενος. :up:
Γι'αυτό άλλωστε, αν προσέξεις το προσέθεσα κι εγώ. :peace2:
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Πρακτική άσκηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 04 Ιουν 2012, 16:52

Καλούνται οι φοιτητές που έχουν δηλώσει συμμετοχή στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης τον μήνα Ιούνιο, να προσέλθουν στη Γραμματεία Πρακτικής Άσκησης την Τρίτη 5/6/2012 και την Τετάρτη 6/6/2012 και ώρες 10:00-13:00, για να ενημερωθούν για τους συνεργαζόμενους φορείς και να παραλάβουν τα προαπαιτούμενα παραστατικά έγγραφα.

"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Πρακτική άσκηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 11 Ιουν 2012, 16:37

Επείγουσα ανακοίνωση πρακτικής άσκησης, 11/6/2012

Παρακαλούνται οι φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει ή πρόκειται να ολοκληρώσουν την πρακτική άσκηση μέχρι 30 Ιουνίου 2012, να προσκομίσουν στη Γραμματεία Πρακτικής Άσκησης φωτοαντίγραφο της πρώτης σελίδας του Βιβλιαρίου λογαριασμού Τραπέζης (Emporiki Bank ή άλλης Τράπεζας ), την Τρίτη 12/6/2012 ώρες 10:00-13:00 και την Τετάρτη 13/6/2012 ώρες 12:00 – 15:00.

Διευκρινίζεται πως, στους φοιτητές που δεν θα προσκομίσουν το παραπάνω έγγραφο θα υπάρξει πρόβλημα με την καταβολή της αμοιβής τους.

Από τη Γραμματεία του Προγράμματος

Άβαταρ μέλους
Dr. Jones

Πρακτική άσκηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kings&quenns » 22 Ιουν 2012, 21:29

παιδια καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εχουν κανει ηδη πρακτικη..ειχε λειψει κανεισ κατα τη διαρκεια της πρακτικης? υπηρξε καποιο προβλημα? θελω να λειψω για 2 μερες..θα μπορεσω?? :help:
Άβαταρ μέλους
kings&quenns

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες