filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Σχετικά με την Ορκωμοσία

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 16 Οκτ 2009, 10:20

^μπααα...
Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις,
όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός
χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής
.
Pablo Neruda
-----------------------
En los libros pueden refugiar nuestros suenos para que no se mueren por el frio...
(=στα βιβλία μπορούν να βρουν καταφύγιο τα όνειρά μας για να μην πεθάνουν απ'το κρύο)
Don Gregorio, La lengua de las mariposas
Εικόνα
-----------------------
Διακινδύνευσε να γίνεις αυτός που μπορείς να είσαι...
Άβαταρ μέλους
π@πί

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilly » 16 Οκτ 2009, 19:33

όχι απλώς αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα μαθήματα σε παίρνουν τηλ..διαφορετικά περιμένεις την σχετική ανακοίνωση για την ημερομηνία που θα ορκιστείς!!
αυτά από γραμματέα του τμήματος μας μόλις προχθές!
Άβαταρ μέλους
lilly

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KLEIO » 16 Οκτ 2009, 21:19

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας π@πι και lilly. :merci:
Να κοιτάς εκεί που θες να πας ...
αλλιώς θα πάς εκεί που κοιτάς!!
Άβαταρ μέλους
KLEIO

απορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mirage2000 » 19 Οκτ 2009, 17:47

γειά σας παιδιά,

μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που θα ρωτήσω ,αλλά μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με τα λουλούδια(ανθοδέσμες) για την ορκωμοσία?
Μας δίνουν εκείνοι λουλούδια μαζί με τη βεβαίωση πτυχίου ή εμείς αγοράζουμε?(για να ξέρω τι θα κάνω δηλαδή)
Το ρωτάω γιατί σε συγγενικό μου πρόσωπο και σε άτομα απο το τμήμα του που ορκίζονταν ζήτησαν να αγοράσουν απο 2 ανθοδέσμες ο καθένας και απο αυτές θα προσέφεραν στους αποφοίτους κατα τη διάρκεια της ορκωμοσίας.
Δεν ξέρω καθόλου τι συμβαίνει αλλά μου ακουστηκε λίγο περίεργο.
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με διαφωτίσει.

:thnks:
Άβαταρ μέλους
mirage2000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 24 Οκτ 2009, 18:22

^ ελεος :mad2:

σορυ,αλλα ειναι η πιο κουλη δημοσιευση που εχω διαβασει σε τουτο το φορουμ.....τα λουλουδια τωρα τι σχεση εχουν βρε παιδακι μου? αν θελει καποιος να αγορασει λουλουδια για να τα προσφερει σε ατομο που ορκιζεται μπορει να το κανει και συνηθιζεται θα ελεγα... οτιδηποτε αλλο δυσκολευομαι ακομα και να το εισαγω στο νοητικο μου πεδιο
Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις,
όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός
χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής
.
Pablo Neruda
-----------------------
En los libros pueden refugiar nuestros suenos para que no se mueren por el frio...
(=στα βιβλία μπορούν να βρουν καταφύγιο τα όνειρά μας για να μην πεθάνουν απ'το κρύο)
Don Gregorio, La lengua de las mariposas
Εικόνα
-----------------------
Διακινδύνευσε να γίνεις αυτός που μπορείς να είσαι...
Άβαταρ μέλους
π@πί

απαντηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mirage2000 » 25 Οκτ 2009, 12:36

π@πί έγραψε:^ ελεος :mad2:

σορυ,αλλα ειναι η πιο κουλη δημοσιευση που εχω διαβασει σε τουτο το φορουμ.....τα λουλουδια τωρα τι σχεση εχουν βρε παιδακι μου? αν θελει καποιος να αγορασει λουλουδια για να τα προσφερει σε ατομο που ορκιζεται μπορει να το κανει και συνηθιζεται θα ελεγα... οτιδηποτε αλλο δυσκολευομαι ακομα και να το εισαγω στο νοητικο μου πεδιο

Το ξέρω βρε παπί!Και εμένα μου ακούστηκε πολύ κουλό για να τους το έχουν ζητήσει.Λίγο...ξεφτίλα δεν είναι?Τι να πω???
Ευχαριστώ πολύ πάντως!
Άβαταρ μέλους
mirage2000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό artemis » 02 Νοέμ 2009, 12:39

EΠΕΙΓΟΝ!!

Ορκωμοσία Νοεμβρίου

Σας γνωρίζουμε ότι η ορκωμοσία των φοιτητών του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας

που τελείωσαν την περίοδο Ιουνίου 2009 θα πραγματοποιηθεί στις 03/11/2009 ημέρα Τρίτη στο Α/Θ AULA στις 12:00 πμ (ανεξαρτήτως ονόματος),

που βρίσκεται στο κτήριο της Φιλοσοφικής σχολής.
Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να βρίσκονται μισή ώρα νωρίτερα από την καθορισμένη ώρα της ορκωμοσίας τους.

http://www.arch.uoa.gr/index.php?option ... &Itemid=27
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
artemis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marga_ » 03 Νοέμ 2009, 01:47

Συνάδελφοι!!!!!! Έλεος!!!!!! Και πάλι έλεος!!!!!!! Πότε βγήκε αυτή η ανακοίνωση?????? Και γιατί δε μας λένε και το λόγο αυτής της απόφασης????? Θα μας πετάξουνε μέσα στην AULA μια τόση σημαντική μερα της ζωής μας??????? Πραγματικά ΕΛΕΟΣ! Πολύ λυπάμαι για τα ελληνικά πανεπιστήμια!!! Είμαστε κρίμα! Αν δεν το έβλεπα τώρα... τι να πω!!! Μπράβο μας!!! Καλή ορκωμοσία σε όλους!!!
Άβαταρ μέλους
Marga_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitraper85 » 03 Νοέμ 2009, 21:40

Marga_ έγραψε:Συνάδελφοι!!!!!! Έλεος!!!!!! Και πάλι έλεος!!!!!!! Πότε βγήκε αυτή η ανακοίνωση?????? Και γιατί δε μας λένε και το λόγο αυτής της απόφασης????? Θα μας πετάξουνε μέσα στην AULA μια τόση σημαντική μερα της ζωής μας??????? Πραγματικά ΕΛΕΟΣ! Πολύ λυπάμαι για τα ελληνικά πανεπιστήμια!!! Είμαστε κρίμα! Αν δεν το έβλεπα τώρα... τι να πω!!! Μπράβο μας!!! Καλή ορκωμοσία σε όλους!!!

χαχαχαχχαχαχ
καλά πλάκα μας κάνεις! αντι να χαιρεσαι που δε θα γινεις σούργελο με την τηβεννο και την κελεμπια γκρινιαζεις κι απο πανω??? υπάρχει πιο μεγαλη καταντια απο τις αμερικανιές και τις ηλιθιες φιεστες που οργανωνουν στο κεντρικο κτηριο του πανεπιστιμίου??? ελπίζω και η ορκομωσια του δεκεμβρη να γίνει στη φλς...
και σιγα τη σημαντικότητα.... :mad2:
KILL A COP
SAVE A DONUT
Άβαταρ μέλους
dimitraper85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 03 Νοέμ 2009, 22:07

σορρυ που θα στο χαλασω αλλα την τηβεννο δεν την γλιτωνεις αν γινει η ορκομωσια στην αουλα.... :peace: :peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KLEIO » 03 Νοέμ 2009, 22:09

Τι να πω βρε παιδια σαν πολύ δεν τα απλοποίησαν τα πράγματα?Οσο να πεις στο κεντρικό κτίριο είναι πιο επίσημα τα πράγματα και καιρό περιμένει κάποιος να πάρει πτυχίο και να γίνει όλη αυτή η γιορτή με επισημότητα.Αλήθεια γιατί άλλαξε τελευταία στιγμή ο τόπος ορκωμοσίας?
Να κοιτάς εκεί που θες να πας ...
αλλιώς θα πάς εκεί που κοιτάς!!
Άβαταρ μέλους
KLEIO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 03 Νοέμ 2009, 22:43

γτ το κατω πανεπιστημιο τελει υπο καταληψη... δεν εχω ιδεα γτ... :tease: :tease:
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 04 Νοέμ 2009, 00:54

dimitraper85 έγραψε:χαχαχαχχαχαχ
καλά πλάκα μας κάνεις! αντι να χαιρεσαι που δε θα γινεις σούργελο με την τηβεννο και την κελεμπια γκρινιαζεις κι απο πανω??? υπάρχει πιο μεγαλη καταντια απο τις αμερικανιές και τις ηλιθιες φιεστες που οργανωνουν στο κεντρικο κτηριο του πανεπιστιμίου??? ελπίζω και η ορκομωσια του δεκεμβρη να γίνει στη φλς...

Το γεγονός ότι είσαι αντίθετη με τη διαδικασία αυτή δεν σου δίνει πιστεύω το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι τους άλλους. Για κάποια άτομα η μέρα της ορκωμοσίας και της παραλαβής του πτυχίου που με πολύ κόπο απέκτησαν σημαίνει πολλά περισσότερα. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι υποχρεωτικό να φορά κανείς την τήβενο. Τόσο απλά. :up:
Συγχαρητήρια στα παιδιά που ορκίστηκαν σήμερα! Καλή σταδιοδρομία και πολλές ωρές στιγμές στη ζωή σας! :cool:
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitraper85 » 04 Νοέμ 2009, 01:53

ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:
dimitraper85 έγραψε:χαχαχαχχαχαχ

Το γεγονός ότι είσαι αντίθετη με τη διαδικασία αυτή δεν σου δίνει πιστεύω το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι τους άλλους. Για κάποια άτομα η μέρα της ορκωμοσίας και της παραλαβής του πτυχίου που με πολύ κόπο απέκτησαν σημαίνει πολλά περισσότερα. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι υποχρεωτικό να φορά κανείς την τήβενο. Τόσο απλά. :up:
Συγχαρητήρια στα παιδιά που ορκίστηκαν σήμερα! Καλή σταδιοδρομία και πολλές ωρές στιγμές στη ζωή σας! :cool:

μην ανησυχεις, κι εγω με κοπο το πηρα το πτυχιο...αλλα νομίζω εχω δικαίωμα να λεω τη γνώμη μου όπως και να χει...ακόμα κι αν σου φαίνεται ειρωνική...
βέβαια μπορεί να έχεις διαφορετική άποψη...εσεις οι administrator την έχετε δει και λίγο μπάτσοι :jaugh:
Υ.Γ: Πάλι καλά που μπορώ να αποφύγω την τήβεννο...οχι τίποτα αλλο, πέρασε και το halloween!
Τελευταία επεξεργασία από dimitraper85 και 07 Νοέμ 2009, 15:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
KILL A COP
SAVE A DONUT
Άβαταρ μέλους
dimitraper85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 04 Νοέμ 2009, 08:52

κ εγώ συμφωνώ με τα παιδιά που είπαν ότι είναι κρίμα να μη γίνεται η τελετή στο κεντρικό κτήριο (κ ας μην είμαι ''μπάτσος'').Δεν με ενδιαφέρει η τήβεννος αλλά το γεγονός ότι δεν θέλω να ορκιστώ σε ένα χώρο όπου κάτω θα είναι πεταμένοι καφέδες μέχρι τις σκατοαφίσες που θα υπάρχουν στους τοίχους από τις παρατάξεις...προτιμώ κάτι πιο λιτό lol ....άσε που είναι κρίμα κιόλας να βρέχει κ μπαίνοντας οι άνθρωποι να βλέπουν γύρω απ΄το άγαλμα της Αθηνάς τους κουβάδες που μαζεύουν τα νερά της βροχής που πέφτουν απ΄τη στέγη..αυτό είναι ξεφτίλα!!!
υγ: η τήβεννος δεν είναι αμερικανικό έθιμο,η καταγωγή της προέρχεται απ'τους Ρωμαίους...τη φορούσαν κυρίως οι ανώτεροι αξιωματούχοι και ο αυτοκράτορας. Άρα κ λόγω ελληνορωμαϊκού πολιτισμού δεν είναι κ τόσο άσχετη προς εμάς, όποιος δεν γουστάρει πάει με το ταγεράκι του :cool:
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 04 Νοέμ 2009, 12:11

dimitraper85 έγραψε:εσεις οι administrator την έχετε δει και λίγο μπάτσοι :jaugh:

Aπό πότε το να λέει κάποιος την άποψή του, έστω και αν διαφωνεί με τον άλλον, τον κάνει μπάτσο; Είμαι και μέλος εδώ μέσα οπότε όπως κι εσύ μπορώ να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου ακόμη και για την ειρωνία σου.
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitraper85 » 04 Νοέμ 2009, 13:39

ATLANTIS, έσυ μου είπες ότι δεν έχω δικαίωμα να ειρωνεύομαι τους φοιτητες που με κόπο απέκτησαν το πτυχίο και δακρύζουν από συγκίνηση στη θέα του πρύτανη ντυμένου ως μασόνο...μην ανακυκλώνεις το επιχείρημα...

zelda, συμφωνώ μαζί σου ότι το κτήριο της φλσ είναι μαυρα χάλια, αλλα αυτό είναι ένα πρόβλημα που σχετίζεται με την καθημερινότητα των φοιτητών και όχι με τους γονείς που έρχονται να παρακολουθήσουν το θεατράκι της ορκομωσίας,,, γι αυτό και πρέπει να παλέψουμε απαιτώντας καλύτερες συνθήκες διαβίωσης εκει μέσα, ή ακόμη καλύτερα ένα καινούριο κτήριο, κατα προτίμηση στο κέντρο...
παρεμπιπτόντως ένα μεγάλο ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια γιατι μεχρι χτές πίστευα ότι η τήβεννος ήταν ανακάλυψη του Brandon από το Bervelly Hills...τώρα που μου είπες αυτο για τον ελληνορωμαικό πολιτισμό νιώθω ένα ρίγος....
Υ.Γ: Ακριβώς αυτό εννοούσα για τους μπάτσους...με νιώθεις απόλυτα...αυτό ειναι το κριτήριο...το που θές να ορκιστείς...νιώθω σαν να γνωριζόμαστε χρόνια.
Υ.Γ.2: επειδη δεν έχω ταγερ, σε πειράζει να ερθω με το τζιν μου?
Τελευταία επεξεργασία από dimitraper85 και 07 Νοέμ 2009, 15:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
KILL A COP
SAVE A DONUT
Άβαταρ μέλους
dimitraper85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 04 Νοέμ 2009, 16:42

Κατά την άποψή μου θεώρησα δεν έχεις δικαίωμα να ειρωνεύεσαι τους συναδέλφους σου. Δεν είναι παρατήρηση μοντ. Αρκετά όμως. Για ό,τι άλλο υπάρχουν και τα π.μ.
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ARISMARO » 06 Νοέμ 2009, 13:55

Ξέρει κανείς πότε θα ορκιστούν όσοι τελείωσαν το Σεπτέμβριο?
:?: :?: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
ARISMARO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 06 Νοέμ 2009, 20:39

περιπου 20-25 δεκεμβριου...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*