filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Ανάλυση μαθημάτων σε τομείς (Κορμού, Βάσης, Υποχρεωτικά Κατ/σης, Επιλεγόμενα Κατ/σης κ Ελ. Επιλογής

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Ανάλυση μαθημάτων σε τομείς (Κορμού, Βάσης, Υποχρεωτικά Κατ/σης, Επιλεγόμενα Κατ/σης κ Ελ. Επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό trikkk » 17 Ιούλ 2012, 05:27

Ανήκω στους φοιτητές που εισήχθησαν με το παλαιό πρόγραμμα σπουδών (πριν από το 2010). Πόσα, μαζί με τα σεμιναριακά, είναι τα μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης Ιστορίας τα οποία χρειάζομαι για να πάρω πτυχίο; Μπορεί κάποιος επίσης να μας αναφέρει και στις άλλες κατηγορίες μαθημάτων πόσα πρέπει να είναι για να βγαίνει το σύνολο 42; Αν έχεις δηλώσει (και περάσει) περισσότερα από τα απαραίτητα επιλογής κατεύθυνσης, τι γίνεται;
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
trikkk
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Φιλοσοφικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τομέας: Ιστορία
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 17 Ιούλ 2012, 08:48

Εγω που ρωτησα γι'αυτό το θεμα τους συμβουλους σπουδων μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, απλα τα εξτρα μαθηματα δε μετρανε στο βαθμο πτυχιου (που θελει τα 42 μαθηματα), μετρανε ομως σαν πιστωτικες/διδακτικες μοναδες. Επισης ειπε οτι στα μεταπτυχιακα κλπ μετραει να εχεις παραπανω μαθηματα επιλογης στην ειδικοτητα που θελεις, δειχνεις οτι οντως ενδιαφερεσαι κ κατι τετοια..οποτε μην αγχωνεσαι με αυτο, δε χανονται!

Τωρα για τα ποια μαθηματα ειναι τα 42 τα λεει ο οδηγος σπουδων, και για παλιους και για νεους φοιτητες, οποτε δες εκει τα βασικα!!
εκτος απο τα υποχρεωτικα, κορμου-βασης-κατευθυνσης (34), χρειαζεσαι αλλα 4 επιλογης κατευθυνσης (εκ των οποιων τα 2 τουλαχιστον σεμιναριακα) και αλλα 4 ελευθερης επιλογης (απο αλλο τμημα ή και απο το ιδιο τμημα)
Άβαταρ μέλους
sayra2

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 17 Ιούλ 2012, 12:01

Δηλαδή άν πάρει κανείς 2-3 μαθήματα παραπάνω απο τα 42 δεν μετράνε στο βαθμό πτυχίου;Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό trikkk » 17 Ιούλ 2012, 12:54

Το επιβεβαίωσα σήμερα το πρωί με την κυρία Κατσικαρέλη στην Γραμματεία. Τα μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης Ιστορίας πρέπει να είναι 4, εκ των οποίων τα δύο σεμιναριακά. Ο Οδηγός Σπουδών δυστυχώς δεν το ξεκαθαριζει για τους παλιούς φοιτητές, παρά δίνει μόνο ένα ενδεικτικό πρόγραμμα. Δεν λέει δηλαδή πως τα μαθήματα είναι: Βάσης: 10, Κορμού: 18, Υποχρεωτικά Κατεύθυνσης Ιστορίας: 6 (Για κατεύθυνσης Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης ας μας πει κάποιος συνάδελφος αν είναι ο ίδιος αριθμός), Επιλογής Κατ/σης Ιστορίας: 4 (Τα 2 σεμιναριακά) και Ελεύθερης Επιλογής: 4. Το σύνολο: 42
Μου είπε να περάσω από Σεπτέμβρη να βγάλουμε μία αναλυτική και να το δούμε μαζί.
Τέλος, μου είπε πως βγαίνεις με παραπάνω μαθήματα στο πτυχίο, δεν διαλέγεις ποιά θα κρατήσεις (Εγώ ρώτησα εαν μπορώ να κρατήσω αυτά που τα έχω πάει καλύτερα).
Τελευταία επεξεργασία από trikkk και 17 Ιούλ 2012, 12:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
trikkk
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Φιλοσοφικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τομέας: Ιστορία
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *cassandra* » 05 Φεβ 2015, 14:32

Βρέ παιδιά επειδή είμαι πάρα πολύ κοντά στο πτυχίο αλλά τα έχω κάνει λίγο μπάχαλο... Μπορεί κάποιος από το αρχαιολογικό να μ πεί πόσα επιλογής χρειαζόμαστε οι εισηγμένοι το 2007 για να βγούνε τα 42 του πτυχίου... οέο??
Άβαταρ μέλους
*cassandra*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 05 Φεβ 2015, 14:54

Αν εννοείς από άλλα τμήματα,4 είναι τα μαθήματα επιλογής.
Άβαταρ μέλους
marakiii

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 10 Φεβ 2015, 19:12

*cassandra* έγραψε:Βρέ παιδιά επειδή είμαι πάρα πολύ κοντά στο πτυχίο αλλά τα έχω κάνει λίγο μπάχαλο... Μπορεί κάποιος από το αρχαιολογικό να μ πεί πόσα επιλογής χρειαζόμαστε οι εισηγμένοι το 2007 για να βγούνε τα 42 του πτυχίου... οέο??

marakiii έγραψε:Αν εννοείς από άλλα τμήματα,4 είναι τα μαθήματα επιλογής.

Συνολικά, τα επιλογής είναι 6, με τα 2 να είναι υποχρεωτικά σεμιναριακά (από το αρχαιολογικό πάντα) και τα υπόλοιπα 4 σεμιναριακά ή μη είτε από άλλα τμήματα (συμπεριλαμβανομένης και της ιστορικής κατεύθυνσης) είτε από το αρχαιολογικό.
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elbeniel » 10 Φεβ 2015, 22:30

Συνολικά 8: 2 σεμιναριακά, 2 επιλογής κατεύθυνσης μη σεμιναριακά και 4 ελεύθερης επιλογής.
Άβαταρ μέλους
elbeniel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 11 Φεβ 2015, 09:23

elbeniel έγραψε:Συνολικά 8: 2 σεμιναριακά, 2 επιλογής κατεύθυνσης μη σεμιναριακά και 4 ελεύθερης επιλογής.

Αναφέρεσαι στα μαθήματα της ιστορικής κατεύθυνσης. Η ερώτηση αφορούσε στα μαθήματα της αρχαιολογικής, τα οποία είναι 6 όπως εξήγησα παραπάνω (άλλαξα το ποστ γράφοντάς τα πιο αναλυτικά). Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά σε οδηγούς σπουδών προ 2011.

Τα επιλογής είναι 6, με τα 2 να είναι υποχρεωτικά σεμιναριακά (από το αρχαιολογικό πάντα) και τα υπόλοιπα 4 σεμιναριακά ή μη είτε από άλλα τμήματα (συμπεριλαμβανομένης και της ιστορικής κατεύθυνσης) είτε από το αρχαιολογικό.
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lalola » 09 Μαρ 2015, 15:31

Παιδία καλησπέρα. Διάβαζα τα ποστωεδω και η αληθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λιγο. Ειμαι του αρχαιολογικού πριν το 2010. Για πτυχίο έχουμε 6 επιλογής ( από τα οποία τα 2 υποχρεωτικά αεμιναριακα κατευθυνσης) και τα άλλα 4 μπορούν να είναι ελεύθερης επιλογής απ όλα τα τμήματα η πρέπει 2 επιλογής κατεύθυνσης και 2 επιλογής απ όπου θέλουμε;;; ακόμη τα μαθήματα τελικά πάνω από 42 (έχω ακούσει ότι μέχρι 45 μπορούμε να τα παμε) μετράνε στο πτυχίο η όχι;;;
Άβαταρ μέλους
lalola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 26 Μαρ 2015, 03:37

lalola έγραψε:Παιδία καλησπέρα. Διάβαζα τα ποστωεδω και η αληθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λιγο. Ειμαι του αρχαιολογικού πριν το 2010. Για πτυχίο έχουμε 6 επιλογής ( από τα οποία τα 2 υποχρεωτικά αεμιναριακα κατευθυνσης) και τα άλλα 4 μπορούν να είναι ελεύθερης επιλογής απ όλα τα τμήματα η πρέπει 2 επιλογής κατεύθυνσης και 2 επιλογής απ όπου θέλουμε;;; ακόμη τα μαθήματα τελικά πάνω από 42 (έχω ακούσει ότι μέχρι 45 μπορούμε να τα παμε) μετράνε στο πτυχίο η όχι;;;

Από τα 6 τα 2 πρέπει να είναι υποχρεωτικά σεμιναριακά κατεύθυνσης. Για τα υπόλοιπα 4 δεν υπάρχει περιορισμός, μπορείς να επιλέξεις ό,τι θες.
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lalola » 26 Μαρ 2015, 13:24

Ευχαριστω για την απαντηση. Μήπως ξέρει αν μετράνε στο βαθμό του πτυχίου τα 3 επιπλεον μαθήματα μέχρι τα 45?
Άβαταρ μέλους
lalola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KathyKonst » 28 Σεπ 2015, 17:07

Παιδιά καλησπέρα έχω μπερδευτεί. Είμαι του αρχαιολογικού το έτος 2013-2014. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μαθήματα (υποχρεωτικά και επιλογής) πρέπει να πάρω για να έχω Διδακτική επάρκεια;
Γινόμαστε καλύτεροι επιστήμονες. Βοηθάμε συναδέλφους. Αγωνιζόμαστε!
.
Άβαταρ μέλους
KathyKonst
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΕΚΠΑ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό snd » 28 Σεπ 2015, 18:15

KathyKonst έγραψε:Παιδιά καλησπέρα έχω μπερδευτεί. Είμαι του αρχαιολογικού το έτος 2013-2014. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μαθήματα (υποχρεωτικά και επιλογής) πρέπει να πάρω για να έχω Διδακτική επάρκεια;

http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spo ... -meta.html
Άβαταρ μέλους
snd

Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marthaki » 07 Οκτ 2015, 09:41

Παιδιά μόλις επικοινώνησα με την γραμματεία ιστορίας και αρχαιολογίας και μου είπαν ότι τα έξτρα μαθήματα ελεύθερης επιλογής μετράνε στο βαθμό του πτυχίου. Πχ με 2 μαθήματα έξτρα, θα διαιρεθεί το άθροισμα δια 44 μαθήματα (γι'αυτούς με το παλιό πρόγραμμα πχ). Μέχρι 4 έξτρα μαθήματα ελεύθερης επιλογής μπορείτε να πάρετε.
Τελευταία επεξεργασία από marthaki και 07 Οκτ 2015, 09:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
marthaki

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 02 Απρ 2016, 00:27

Κάνω μεταφραση την αναλυτικη βαθμολογια κ σε ορισμενα μαθηματα (τα ελευθερης επιλογης) στην ομαδα μαθηματων χαρακτηριζονται ως 0.ΕΤ ξερει κανεις τι ακριβως σημαινει και πως θα το αποδωσω στα αγγλικα?
Άβαταρ μέλους
puffy

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογία

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης