filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΟΡΙΟ ΦΟΙΤΗΣΗΣ-ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vvasil » 23 Μάιος 2013, 16:27

αγαπητού συναδελφοι γεια σας!
Θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με τα όρια φοιτησης διδακτορικών φοιτητων στο ιστορικο αρχαιολογικο.
1. Ειναι 3 (κανονική φοίτηση)+2 (παράταση) + 2 (αναστολή σπουδών για λόγους σοβαρούς)?
2. Αν κάποιος εξαντλήσει τα όρια αυτά και δεν έχει καταθέσει ακόμη τη διατριβή του ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ή το τμήμα σταθμίζοντας τη γενικότερη πρόοδο του φοιτητή του χορηγεί μια παράταση σιωπηρή?
3. Γεινικά το τμήμα έχει διαγράψει μέχρι τώρα διδακτορικούς/ μεταπτυχιακούς φοιτητές? τι στάση τηρεί, αν ξέρετε ή έχετε ακούσει?
Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
vvasil

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αιώνιος » 05 Σεπ 2013, 16:54

Αγαπητοί φίλοι,

Πριν ένα χρόνο ανακάλυψα το φόρουμ και τη συγκεκριμένη γωνιά για το όριο φοίτησης. Είχα αφήσει τη σχολή ως επί πτυχίω το 1991 και μετά από τόσα χρόνια, το δικό σας φόρουμ μου έβαλε την ιδέα οτι μπορεί να είμαι ακόμη ενεργός φοιτητής στα μητρώα του Ιστορικού - Αρχαιολογικού.
Το φθινόπωρο λοιπόν επικοινώνησα με τη Γραμματεία και τελικά (μετά από αρχικά "προβληματάκια" συνεννόησης) μου δόθηκε κωδικός πρόσβασης στα αρχείο και η διαβεβαίωση οτι ήμουν ακόμη γραμμένος, με όριο το έτος 2013-2014.
Μπήκα στο my studies και είδα οτι μου έλειπαν 6 μαθήματα για το πτυχίο. Οι κωδικοί βέβαια είχαν αλλάξει και έτσι έπρεπε να κάνω "ταυτίσεις" μαθημάτων. Έδωσα με επιτυχία τα 5 το Φεβρουάριο και μετά ζήτησα και επίσημη απάντηση για το ένα που υπολείπονταν. Μου απάντησαν οτι χρωστάω άλλα 8 !!!!! Στην απάντηση όμως περιλαμβάνονταν κάποια που ήταν ήδη περασμένα και κάποια που ήταν περασμένα και είχαν αλλάξει οι κωδικοί τους. Επέμενα στη Γραμματεία και τελικά μου απάντησαν οτι χρωστάω άλλα 4, γιατί όσα έδωσα το χειμώνα δεν ήταν αυτά που μου έλειπαν (πχ πέρασα Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία αντί για Βυζαντινή Αρχαιολογία Β, Αρχαία Ιστορία Γ αντί για Αρχαία Ιστορία Β).

Τελικά πέρασα και τα υπόλοιπα 4 το καλοκαίρι και έφτασα επιτυχώς στο τέρμα!

Καταλήγοντας και με βάση τη δική μου προσπάθεια και το επιτυχές αποτέλεσμα, καλώ όλους αυτούς που για οποιοδήποτε λόγο άφησαν στο παρελθόν τη Σχολή, να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια.
Έχουν μια ακόμη χρονια μπροστά τους, δηλαδή τρεις εξεταστικές.
Εγώ ήξερα οτι χρωστάω 6 μαθήματα και τελικά έδωσα και πέτυχα σε 9, μέσα στο 2013.
Μην αφήσετε να πάει χαμένη η τελευταία ευκαιρία και εύχομαι η προσπάθειά σας να έχει την ίδια κατάληξη με τη δική μου. Δηλαδή απόκτηση του πτυχίου μετά από 20 χρόνια!!!

Ευχαριστώ το φόρουμ και τους διαχειριστές του, γιατί χωρίς την τυχαία είσοδό μου σ' αυτό, δε θα μου είχε μπει ποτέ η υποψία οτι μπορεί να είμαι ακόμη γραμμένος και ούτε σήμερα θα βρισκόμουν σ' αυτή την ευχάριστη θέση.
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα.

Ο (πρώην πλέον) Αιώνιος
Τελευταία επεξεργασία από Αιώνιος και 05 Σεπ 2013, 16:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Αιώνιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimt4! » 05 Σεπ 2013, 22:47

αγαπητε αιωνιε τα θερμα μου συγχαρητηρια.χαιρομαι πραγματικα με την επιτυχια σου, υποβαλλω τα σεβη μου και ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα απο εδω και περα και φυσικα ευχομαι και στα δικα μας για τους υπολοιπους!!! :worthy: :worthy: :clapping:
Άβαταρ μέλους
klimt4!

Σχολή/Τμήμα: ιστορικο-αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mouxritsa » 11 Οκτ 2013, 22:04

Είμαι εγγεγραμμένη από το 2009, αλλά τελευταία φορά έκανα δήλωση το 2011! Υπάρχει περίπτωση να έχω διαγραφεί, επειδή δεν έκανα δηλώσεις τα τελευταία εξάμηνα; Βέβαια, να σημειώσω ότι στον λογαριασμό μου στο mystudies μπαίνω κανονικά.
Ξέρει κάποιος να μου πει;;;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
mouxritsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 12 Οκτ 2013, 19:31

Από τη στιγμή που έχεις πρόσβαση στο mystudies, δεν σε έχουν διαγράψει σίγουρα! Νομίζω κιόλας πως ακόμα δεν έχει μπει σε εφαρμογή ο νόμος που αναφέρει ότι όσοι δεν έχουν κάνει δήλωση σε 2+ εξάμηνα διαγράφονται. Όμως, όταν με το καλό ανοίξουμε, πάρε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία για να σε ενημερώσει τι θα ισχύει από τον νέο χρόνο και όλα τα σχετικά.
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό animus.animus » 20 Οκτ 2013, 16:43

:thxx: :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από animus.animus και 22 Οκτ 2013, 12:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
animus.animus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kyra » 20 Οκτ 2013, 17:01

.
Τελευταία επεξεργασία από Kyra και 17 Νοέμ 2013, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Kyra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό animus.animus » 20 Οκτ 2013, 18:42

Δεν εχω τιποτα επισημο υποψη μου,αλλα το συναγω απο τη μεχρι τωρα ακολουθουμενη πολιτικη του υπουργειου και απ' αυτο που λεει το νομοσχεδιο.Πιστευω οτι αυτο που τους νοιαζει πανω απ'ολα ειναι τα φραγκα.Παντως ειναι περα για περα αδικο να διαγραψουν φοιτητες με 1,2 μαθηματα και αντισυνταγματικο, αφου οταν εισηχθησαν ισχυε αλλη νομοθεσια.
Άβαταρ μέλους
animus.animus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimt4! » 20 Οκτ 2013, 19:15

σας εχω ερωτηση γριφο...υποτιθεται οτι μετα το ακαδημαικο ετος 2013-2014 θα αρχισουν οι πρωτες διαγραφες.αν χαθει το εξαμηνο θα μας πουνε οι αξιοτιμοι κυριοι οτι διαγραφομαστε εστω κι αν δεν ευθυνομαστε για τα χαλια που ζουμε?οεο?????οι πρυτανεις μας θα αντισταθουν τοσο σθεναρα οσο τωρα ωστε να μην εφαρμοστει αυτος ο νομος??? :mad2: :mad2: :mad2:
Άβαταρ μέλους
klimt4!

Σχολή/Τμήμα: ιστορικο-αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kyra » 20 Οκτ 2013, 19:19

.
Τελευταία επεξεργασία από Kyra και 17 Νοέμ 2013, 20:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Kyra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 20 Οκτ 2013, 20:39

Αυτήν την ''ιστορία'' την ακούμε καιρό. Και είναι, αν μη τι άλλο, πραγματικά εξοργιστικό να μην υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ άνθρωπος να μας ενημερώσει σοβαρά / υπεύθυνα!
Ώσπου να μάθουμε τί θα γίνει τελικά και αν θα προχωρήσουν σε διαγραφές μετά το πέρας αυτού του ακαδημαϊκού έτους (το οποίο ακόμη δεν έχει αρχίσει βέβαια...), καλό θα είναι να μην κάνουμε απλές υποθέσεις / εικασίες διότι διογκώνουμε την ήδη υπάρχουσα σύγχυση επί του θέματος...
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kyra » 20 Οκτ 2013, 20:50

.
Τελευταία επεξεργασία από Kyra και 17 Νοέμ 2013, 20:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Kyra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό animus.animus » 20 Οκτ 2013, 22:04

Εννοειται οτι οι απεργιες,καταληψεις κλπ δεν παιζουν ρολο στο οριο σπουδων.
Τελευταία επεξεργασία από animus.animus και 20 Οκτ 2013, 22:18, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
animus.animus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 21 Οκτ 2013, 13:46

animus.animus έγραψε:Παιδια, ο νομος δεν προβλεπει διαγραφες,αλλα απωλεια φιτητικης ιδιοτητας,που σημαινει οτι με καποιο τροπο μπορουμε να επανακτησουμε.Αντιγραφω το Νομοσχεδιο 4009,Αρθρο 33,παραγραφος 11.α:''Μετα το περαςτης περιοδου κανονικης φοιτησης,που ισουται με τον ελαχιστο αριθμο για την απονομη τιτλου σπουδων εξαμηνων,προσαυξημενο κατα 4 εξαμηνα,οι φοιτητες μπορουν να εγγραφουν στα εξαμηνα,μονο εφοσον πληρουν τους ορους συνεχισης της φοιτησης που καθοριζονται στον Οργανισμο καθε Ιδρυματος.''
Που σημαινει οτι μαλλον θα βαλουν διδακτρα.Οσο για το οτι το τελευταιο ειναι αντισυνταγματικο,πιστευω οτι θα βρουν τροπο να το παρακαμψουν.Κι ετσι θα βρεθουμε στη δυσαρεστη θεση να τους παρακαλεσουμε κι απο πανω!!!

Ο νόμος αναφέρεται ξεκάθαρα στις διαγραφές (αιωνίων εν προκειμένω) φοιτητών. Μην γράφουμε ό,τι θέλουμε. Αυτή η διάταξη αφορά όσους μπήκανε από το 2011 και μετά. Μπήκατε μετά το '11; Κάντε χρήση όταν... Οι υπόλοιποι μείνετε σε όσα ισχύουν.
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό animus.animus » 21 Οκτ 2013, 19:20

Ρε παιδια αφου το νομοσχεδιο προβλεπει για ολες τις περιπτωσεις το ''εκτος αν οριζεται διαφορετικα αποτον Οργανισμο του Ιδρυματος'' και οι πρυτανεις εχουν ηδη ζητησει να μην ισχυσει αυτοματη διαγραφη,αυτο δε σημαινει οτι θα υπαρξει καποια μεριμνα η οποια θα ειναι ευνο'ι'κοτερη για τους ''αιωνιους'';;;
Στην ουσια το οριο σπουδων θα καθοριζει το Ιδρυμα και οχι ο νομος.
Τελευταία επεξεργασία από animus.animus και 23 Οκτ 2013, 11:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
animus.animus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό animus.animus » 24 Οκτ 2013, 14:26

καλημερα σε ολους...
Τελευταία επεξεργασία από animus.animus και 24 Οκτ 2013, 14:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
animus.animus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό animus.animus » 24 Οκτ 2013, 14:33

:peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
animus.animus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonidaseleni » 06 Μαρ 2014, 18:23

Παιδιά καλησπέρα!!
Ήθελα να ρωτήσω αν η οριστική διαγραφή για τους <<αιώνιους>> φοιτητές θα γίνει τον Ιούνιο του 2014 ή τον Σεπτέμβριο του 2014(εισαγωγή στην σχολή 2002).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Άβαταρ μέλους
leonidaseleni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikibou » 06 Μαρ 2014, 18:40

http://www.mycampus.gr/my_news/foititik ... ign=buffer και άλλα sites που έχω δει λένε για διαγραφή τον Ιούνιο,αλλά έλεγξε το γιατί ίσως υπάρχει κάποια ρύθμιση... :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από nikibou και 06 Μαρ 2014, 18:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nikibou

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikibou » 06 Μαρ 2014, 18:46

επίσης δες και αυτό http://teiserron.gr/studycalc/
Τελευταία επεξεργασία από nikibou και 06 Μαρ 2014, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nikibou

Ευχαριστώ: 3

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες