filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mikroula55515 » 10 Σεπ 2014, 00:47

Γεια σας!!!!! Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει παρακολουθήσει το επιλεγόμενο της κ. Παπαθανασίου? Ιστορία της παιδικής ηλικίας. Εάν ναι ποια είναι η ύλη? Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
mikroula55515

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lena08 » 10 Σεπ 2014, 19:08

Γνωρίζετε μήπως ποιες μέρες και ώρες μπορούμε να βρούμε τον κ.μπενετο στο γραφείο του?
love save the empty ..and save me!
Άβαταρ μέλους
lena08

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 13 Σεπ 2014, 23:00

Η αίσθηση του να τελειώνεις τη σεμιναριακή εργασία μετά από ατελείωτες ώρες ψαξίματος,μελέτης και γραψίματος... :woohoo:
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mikroula55515 » 14 Σεπ 2014, 14:04

Congratulations Philippe!!! Καλό πτυχίο!!!!
Άβαταρ μέλους
mikroula55515

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 14 Σεπ 2014, 20:29

Danke mikroula:) ενώπιον του βουνού των Λατινικών ΙΙ πλέον. :study:
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό roxan » 15 Σεπ 2014, 23:00

ρε παιδια help δινει κανενας αυριο βυζαντινη α με την νικολαου;;;;το βιβλιο του καραγιαννοπουλου ειναι απαραδεκτο και γενικα δεν γινεται να τα θυμασαι ολα!!!παλι θα με κοψει :sadbye:
Άβαταρ μέλους
roxan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 16 Σεπ 2014, 00:00

Roxan θα πρότεινα, αφού έχεις μελετήσει ό,τι χρειάζεται, να ρίξεις και μία ματιά στο κύριο άρθρο της Wikipedia για τη βυζαντινή ιστορία. Εμένα με είχε βοηθήσει, ώστε να έχω μια γενικότερη εικόνα και βασικές γνώσεις για τα επιμέρους σημαντικά θέματα. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 16 Σεπ 2014, 17:35

Κι αυτό ίσως είναι χρήσιμο, αν και συνοπτικό..http://www.fhw.gr/chronos/gr/byzantium.html
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 17 Σεπ 2014, 11:58

Βγήκε ο βαθμός της εργασίας που περίμενα και έτσι πήρα πτυχίο και επίσημα! Γράφω αυτό το σχόλιο για να σας ευχαριστήσω για όλες τις απαντήσεις και τις συμβουλές και για την προσφορά κάθε μέλους στο forum. Η βοήθεια σας ήταν πολύτιμη. Εύχομαι σε όλους να συνεχίσουν τις σπουδές τους και να δώσω μια συμβουλή σε πρωτοετείς και σε όλους όσους ΄΄φοβούνται΄΄ να δώσουν μαθήματα: να πηγαίνετε να δίνετε μαθήματα ακόμα και με μια μέρα διάβασμα. Άργησα δυστυχώς να το συνειδητοποιήσω και ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί σαν εμένα εκεί έξω.

Μην αφήσετε το όνειρο σας να γίνει εφιάλτης υπό την πίεση των μαθημάτων και του ορίου σπουδών, να συνεχίσετε να αγαπάτε αυτό που επιλέξατε και να είστε σίγουροι πως κανένας δεν χάνεται. Όλα για καλό γίνονται. Θα μπορούσα να γράψω πολλά για όσα πέρασα στη σχολή, για τις απογοητεύσεις αλλά και για τις χαρές που ήταν περισσότερες όμως δεν αφορούν ένα δημόσιο forum. Το πτυχίο είναι μια μικρή Ιθάκη και αυτό που σου δίνει είναι το ωραίο ταξίδι με τις προσωπικές σχέσεις που αναπτύσσεις με άλλους ανθρώπους είτε φοιτητές είτε καθηγητές.

Θα ήθελα τέλος να ευχαριστήσω- κι ας μην του αρέσουν τα καλά λόγια- έναν καθηγητή χωρίς να αναφέρω το όνομα του αν και ξέρω οτι κατα καιρούς μας διαβάζει που μου έδειξε τον δρόμο όταν τον είχα χάσει. Έναν υπέροχο άνθρωπο με κατανόηση και χιούμορ.

Αυτά. :woohoo:
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό deann » 17 Σεπ 2014, 12:39

Καλησπέρα!! Μήπως γνωρίζει κανείς πότε εγγραφόμαστε στο σεμινάριο της κ.Σοφίας Μεργιαλή-Σάχα ή αν έχει βγάλει κάποια ανακοίνωση?ΣΙ 78 Πολιτισµικές σχέσεις ανάµεσα στο φθίνον Βυζάντιο και την Αναγεννησιακή Ιταλία
Άβαταρ μέλους
deann

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 17 Σεπ 2014, 14:13

Συγχαρητήρια Σωτήρη! Μπράβο που έφτασες στο στόχο σου, παρά τις δυσκολίες. Καλή επιτυχιά στην επόμενη πίστα. :goodjob:
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό τρολλίζειν » 17 Σεπ 2014, 14:28

keep going Sotiris!
συγχαρητήρια και θενξ για την συμβουλή!
δε μας λες όμως και πώς πέρασες κέπετζη? παιδιά δίνει κανείς άλλος αύριο (φαντάζομαι λαός) για ψυχολογική υπόστηριξη?
δεν την παλεύει η ύλη, στο ένα χέρι οι οκταγωνικοί στο άλλο η μπουκάλα με οξυγόνο..
Άβαταρ μέλους
τρολλίζειν

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Distinctive » 17 Σεπ 2014, 15:01

Και εγώ δίνω Κέπετζη αύριο. Περιττό να πω ότι έχω φρικάρει εντελώς ... :dfg:
Spoiler:

Curiosity killed the
cat :tease:
Άβαταρ μέλους
Distinctive
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία, Αρχαιολογία & Ιστορία της Τέχνης ΕΚΠΑ
Φύλο: ♀ female

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimt4! » 17 Σεπ 2014, 16:24

μπραβο Σωτηρη,γρηγορα και στα δικα μας παιδια.ραντεβου ολοι αυριο στην κεπετζη.θελει δεν θελει θα μας το δωσει!!!
ΥΓ.ετσι για να χουμε να λεμε αυριο θα πεσει δαφνι!!!!!!!!!!!!κανω προβλεψη τρελη!!!!!!!! :harhar: :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από klimt4! και 17 Σεπ 2014, 16:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
klimt4!

Σχολή/Τμήμα: ιστορικο-αρχαιολογικο
Ευχαριστώ: 14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 17 Σεπ 2014, 16:39

Για Κέπετζη να δώσετε έμφαση σε Όσιο Λουκά (και το ναό της Παναγίας).

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό caramellenia » 17 Σεπ 2014, 21:15

Καλησπερα σε ολους και καλη μας τυχη με την εξεταστικη!παρεπιμπτοντως συγχαρητηρια και απο μενα sotiri!συγγνωμη που υποβαλλω εδω την ερωτηση αλλα εχω αγχωθει πολυ με την υλη του κ.Παυλοπουλου που δινω την αλλη εβδομαδα και φοβαμαι οτι θ'αργησουν να μου απαντησουν στην αντιστοιχη ενοτητα..ηθελα να ρωτησω ποια επιλογη μου προτεινετε για το μαθημα του,μπαροκ-ροκοκο..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
caramellenia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 18 Σεπ 2014, 02:48

caramellenia έγραψε:Καλησπερα σε ολους και καλη μας τυχη με την εξεταστικη!παρεπιμπτοντως συγχαρητηρια και απο μενα sotiri!συγγνωμη που υποβαλλω εδω την ερωτηση αλλα εχω αγχωθει πολυ με την υλη του κ.Παυλοπουλου που δινω την αλλη εβδομαδα και φοβαμαι οτι θ'αργησουν να μου απαντησουν στην αντιστοιχη ενοτητα..ηθελα να ρωτησω ποια επιλογη μου προτεινετε για το μαθημα του,μπαροκ-ροκοκο..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Το βιβλίο του Μπαζέν Ζερμαίν καλύπτει και το ροκοκό σε αντίθεση με την άλλη επιλογή αν θυμάμαι καλά οπότε είναι προτιμότερο. Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ στο μάθημα η σειρά βιογραφιών καλλιτεχνών Artbook που τα είχε η μητέρα μου στη βιβλιοθήκη της. Ωστόσο με ένα καλό ψάξιμο στο ίντερνετ θα μπορέσεις να βρεις πληροφορίες για όλους τους καλλιτέχνες που έχει στο eclass. Καλό είναι να ξέρεις για κάθε καλλιτέχνη σε ποιό ρεύμα ανήκει, σημαντικούς πίνακες του καθενός και σύντομα βιογραφικά στοιχεία/χαρακτηριστικά της τέχνης του.Επίσης χαρακτηριστικά του Μπαρόκ και του Ροκοκό. Sos ο πίνακας του Βερμέερ ΄΄Άρτεμις με την συνοδεία της΄΄ που δεν το έχει μέσα στο eclass αλλά το ζητάει. Μάλιστα εδώ στο φορουμ είχα διαβάσει για τον συγκεκριμένο πίνακα που τον ζητούσε ενώ δεν τον έχει στο eclass και έτυχε να μου τον βάλει, διαφορετικά δεν θα τον απαντούσα. Δεν ζητάει όμως σε καμία περίπτωση τόσους πίνακες όπως η Μαυρομιχάλη ούτε ιδιαίτερη ανάλυση (πχ τον Απρίλιο μπήκαμε 3 άτομα μέσα και μόνο εμένα ρώτησε για 2 πίνακες, ο ένας που προανέφερα και Αποκαθήλωση του Ρέμπραντ). Με ένα καλό διάβασμα είναι σχεδόν αδύνατον να μην περάσεις γιατί είναι υπομονετικός και βοηθάει, απλά ορισμένοι ψαρώνουν με το ιδιότυπο χιούμορ του. (να φανταστείς στη μια κοπέλα της ομάδας της είπε οτι θα την κόψει γιατί πραγματικά δεν είχε βγάλει λέξη και στο τέλος την ξαναρώτησε κάτι μήπως και την περάσει).

Άλλα tips είναι να ξεχωρίζεις αν κάποιος ζωγράφος είναι Ολλανδός ή Φλαμανδός (αν του το πετάξεις κιόλας ανάμεσα στα άλλα θα το εκτιμήσει) πχ ο Ρούμπενς είναι Φλαμανδός ενώ ο Βερμέερ είναι Ολλανδός. Και τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: Μην προφέρεις τον Καραβάτζιο με -ιο αλλά μόνο με -ο δηλαδή Καραβάτζο κι ας το γράφει διαφορετικά το βιβλίο. Πάλι για το συγκεκριμένο είχα διαβάσει εδώ στο φορουμ και συνέβη και στη δική μου ομάδα.

Μπορεί να φαίνονται πολλά όσα γράφω αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το συγκεκριμένο μάθημα, η πιο εύκολη εξέταση σε μάθημα ιστορίας της τέχνης στη σχολή ήταν. :peace2:

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 18 Σεπ 2014, 11:43

Χαιρετώ άπαντες.Sotiri,συγχαρητήρια για την ευόδωση της προσπάθειας και την επίτευξη του στόχου!Ελπίζω να σε ακολουθήσουμε.Γενικά για τις βαθμολογίες τι πιστεύετε?Ποιες θεωρείτε καλές και ποιες όχι?Λαμβάνετε ως κριτήριο την φύση και τη δυσκολία του εκάστοτε μαθήματος?Θα ήταν σημαντική η γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
windy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό caramellenia » 18 Σεπ 2014, 11:53

Καλησπερα σε ολους!sotiri σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!πραγματικα με κατατοπισες και με ηρεμησες!!μια διευκρινιση μονο,οταν λες σε ποιο ρευμα ανηκει ο καθε καλλιτεχνης τι ακριβως εννοεις?? :thxx:
Άβαταρ μέλους
caramellenia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasgly » 18 Σεπ 2014, 16:44

Να ρωτησω κατι ασχετο: οταν στελνουμε προσωπικο μηνυμα σε ενα μελος δεν θα πρεπει το μηνυμα αυτο να αποθηκευτει στα απεσταλμενα;;; εγω εστειλα ενα μηνυμα 2 φορες μαλιστα και εμφανιζεται στα εξερχομενα. κανω κατι λαθος;; πώς θα ξερω αν οντως εχει σταλει;
Άβαταρ μέλους
vasgly

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες