filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό retz » 15 Ιούλ 2014, 16:35

:lighten: :lighten: :lighten: :lighten: :lighten:
Ναι ρε παιδιά αυτό είναι :lola: Σόρρυ για το λάθος, 6 επιλεγόμενα έχουμε εμείς του αρχαιολογικού Σωτήρη.
2 σεμιναριακά και 4 απ' τα οποία τουλάχιστον τα 2 πρέπει να είναι αρχαιολογικά. Δεν χρειάζεται να το ψάξεις, έτσι είναι σίγουρα! Μπερδεύτηκα πριν επειδή είδα που το είχες γράψει από πάνω.
Να κάνεις ό,τι σε κάνει να χαμογελάς!
Άβαταρ μέλους
retz
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 16 Ιούλ 2014, 11:48

retz έγραψε::lighten: :lighten: :lighten: :lighten: :lighten:
Ναι ρε παιδιά αυτό είναι :lola: Σόρρυ για το λάθος, 6 επιλεγόμενα έχουμε εμείς του αρχαιολογικού Σωτήρη.
2 σεμιναριακά και 4 απ' τα οποία τουλάχιστον τα 2 πρέπει να είναι αρχαιολογικά. Δεν χρειάζεται να το ψάξεις, έτσι είναι σίγουρα! Μπερδεύτηκα πριν επειδή είδα που το είχες γράψει από πάνω.

Ευτυχώς που αναρωτήθηκα. Οπότε μου έμεινε ιστορια της Ιταλικής ΙΙ, Ελληνική πλαστική με Παλαγγιά, Χαρακτική με Παυλόπουλο και παίρνω πτυχίο μετά την παράδοση και της εργασίας. Αμήν. :cool:

Σας ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από Sotiris και 16 Ιούλ 2014, 11:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 18 Ιούλ 2014, 09:25

Γειάααα.Μια ερώτηση.Ξέρεις κανείς άν μπορείς να πάρεις κάνα-δυό μαθήματα επιλογής παραπάνω απο τα προβλεπόμενα για το πτυχίο και στο τέλος να επιλέξεις ποιά θα κρατήσεις και ποιά όχι;;
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vent » 18 Ιούλ 2014, 10:47

Σε μια ανακοίνωση της γραμματείας σχετικά με αυτό το θέμα, ανέφερε ότι μπορούμε να πάρουμε μέχρι 4 μαθήματα παραπάνω από το πτυχίο και στο τέλος επιλέγεις ποια από αυτά θα μετράνε μέσα στα επιλεγόμενα των 42 ή 52 (με το νέο πρόγραμμα) μαθημάτων. Τα υπόλοιπα απλώς θα αναγράφονται με τον βαθμό χωρίς να μετράνε στον μέσο όρο όμως.
Πάντως καλό θα είναι να ρωτήσεις και στην γραμματεία γιατί πολλές φορές αλλάζουν τα δεδομένα, όπως παλαιότερα που μπορούσαμε μέχρι 8.
Άβαταρ μέλους
Vent

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 18 Ιούλ 2014, 13:15

Λοιπόν επειδή ρώτησα μου είπαν ότι απο την στιγμή που περαστεί η βαθμολογία ενός μαθήματος στο σύστημα δεν αλλάζει,ούτε μπορείς να το αποκλείσεις στο τέλος. :confused: Thanks πάντως :up:
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Τα εχω χαμενα σχετικα με τα μαθηματα επιλογης κατευθηνσης ιστριας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό profitis » 22 Ιούλ 2014, 19:24

Καλησπερα συμφοιτητες και συμφοιτητριες μου αν και παλιος στον χωρο της φιλοσοφικης τα εχω χαμενα με το εξης θεμα , Ποσα μαθηματα και ποια μαθηματα προτεινετε κατευθηνσης ιστοριας (επιλογης ιστοριας) :thxx: ??? Εχω παρει επιλογης απο αλλα τμηματα αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα απο το δικο μας PLZ HELP, Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
profitis

Τα εχω χαμενα σχετικα με τα μαθηματα επιλογης κατευθηνσης ιστριας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alk21 » 25 Ιούλ 2014, 19:10

Καλησπέρα!κοίτα εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα την Νεότερη Ευρωπαϊκη ιστορία 2(ΙΙ64) επειδή είναι ένα βιβλίο και πάνω κάτω πέφτουν και οι ίδιες ερωτήσεις κάθε χρόνο..πολλοί επίσης προτιμούν την Ιστορία του μεταπολεμικού κόσμου Ι ή ΙΙ και έχει βγεί και ένα καινούργιο η Νεότερη Ευρωπαϊκη ιστορία(ΙΙ140) που ασχολείται με την ιστορία της παιδικής ηλικίας που είναι πολύ ενδιαφέρον..υπάρχουν και άλλα μαθήματα βέβαια τα οποία μπορείς να κοιτάξεις και να επιλέξεις ανάλογα με τις προτιμήσεις σου :goodluck:
Άβαταρ μέλους
alk21

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 01 Αύγ 2014, 14:16

Καλησπέρα σε όλους και καλή ξεκούραση.Γνωρίζετε τι γίνεται με τα σπουδαστήρια του τμήματός μας?Πότε κλείνουν και πότε ανοίγουν πάλι?Προσδοκώ σε σύντομη απάντηση.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
windy

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 01 Αύγ 2014, 19:29

Καλησπέρα windy. Εδώ έχει ανακοινώσεις για το θέμα http://www.lib.uoa.gr/ypologistiko-kent ... koinoseis/ . Δεν βλέπω κάτι περί του αρχαιολογικού, αλλά ρώτησα την βιβλιοθηκονόμο και μου είπε ότι ανοίγουν στις 25 Αυγούστου.
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 02 Αύγ 2014, 11:32

Ευχαριστώ philippe.Κυρίως για το ιστορικό ενδιαφέρομαι.Επίσης,ξέρω ότι είναι λίγο off topic αλλά μήπως κάποιος έχει σημειώσεις της Νεοελληνικής Φιλολογίας ΙΙ που να μπορεί να τις δανείσει?Είναι λίαν σημαντικό.Philippe απευθύνομαι και σε έσενα.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το δυνητικό ενδιαφέρον. :up:
Άβαταρ μέλους
windy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 02 Αύγ 2014, 15:54

Κι εγώ ήθελα ανοιχτό το Ιστορικό Σπουδαστήριο, αλλά δυστυχώς θα είναι ολόκληρο τον Αύγουστο κλειστό. :thumbdown: Σημειώσεις για Νεοελληνική Φιλολογία ΙΙ του Αγγελάτου έψαχνα κι εγώ, δεν βρήκα. Επειδή δε ήταν έως πολύ θεωρητική η όποια προσέγγιση θεμάτων που γινόταν στο μάθημα, θα είναι ίσως πιο δύσκολο να βρεθούν καλές και χρήσιμες σημειώσεις. Εγώ το πέρασα τώρα, διαβάζοντας τα δύο από τα τρία μυθιστορήματα , τα οποία ήταν προς εξέταση, και ψάχνοντας στο διαδίκτυο για την Διαλογικότητα του Μπαχτίν, τί σημαίνει, τί οριοθετεί δλδ και παραδείγματα. Μπορείς όμως να διαβάσεις το βιβλίο "Διαλογικότητα. Ο Bakhtin και ο κόσμος του", Holquist Michael , το οποίο προτείνεται από τον καθηγητή. Το μάθημα περνιέται αναλύοντας/προσεγγίζοντας το δοθέν κείμενο βάσει της Διαλογικότητας και των γνωρισμάτων της.
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 04 Αύγ 2014, 17:22

Phillipe το σύγγραμμα του Μπαχτίν δεν το έχω και θυμάμαι πως δεν υπήρχαν αντίτυπα στον εύδοξο για να το δηλώσεις και να το παραλάβεις.
Άβαταρ μέλους
windy

Εξετασεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό λωρα » 05 Αύγ 2014, 16:46

ξερει κανεις που θα βρω το προγραμμα για τον σεπτεμβρη ? :help:
Άβαταρ μέλους
λωρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mikroula55515 » 10 Αύγ 2014, 12:55

Καλησπέρα και καλή ξεκούραση!! Μήπως
ξέρετε πότε κλείνουν τα Βαθμολογία;;;;
επίσης ο κ.Αγγελατος γιατί δεν έχει περάσει βαθμολογία στο my studies???!!!! Ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
mikroula55515

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gt88 » 21 Αύγ 2014, 09:27

Καλημέρα!

Γνωρίζει κάποιος αν και τι συμβαίνει αν κάποιος δεν έχει κάνει δήλωση μαθημάτων για 2 συνεχόμενα εξάμηνα (του έτους 2013-2014);
Άβαταρ μέλους
gt88
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kal » 22 Αύγ 2014, 22:25

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος ,οτιδηποτε, για το επιλεγόμενο μαθημα του ιστορικού ΙΙ 108 ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ του κ. Μπιργάλια. Δυστυχώς δεν το παρακολούθησα και θα το δώσω το Σεπτέμβρη...εάν το έδωσε κάποιος και γνωρίζει πληροφορίες παρακαλώ να ενημερώσει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
kal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό caramellenia » 24 Αύγ 2014, 19:53

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε!μηπως γνωριζει κανενας τα θεματα της κεπετζη στην εξεταστικη του ιουνιου??κ αν γνωριζει κανενας να μου πει την υλη στην βυζαντινη ιστορια 1 με κολια θα το εκτιμουσα πολυ!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
caramellenia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elgki » 27 Αύγ 2014, 00:03

παιδιά γεια σας! γνωρίζει κάποιος αν ο Μπουραζέλης στο χειμερινό εξάμηνο,στην Αρχαία Ιστορία ΙΙΙ , έκανε πηγές;κι αν ναι , πού μπορούμε να τις βρούμε; σας ευχαριστώ..!
Άβαταρ μέλους
elgki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 04 Σεπ 2014, 20:11

Εργασία για 150 πτυχιούχους Τμημάτων Ιστορίας – Αρχαιολογίας (ειδίκευσης Αρχαιολογίας)

> http://jobgr.blogspot.gr/2014/09/150.html#.VAinXaPisgd <
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikibou » 07 Σεπ 2014, 09:51

Καλημέρα ,
Δεν μου εμφανίζεται ο βαθμός στο my-studies στο μάθημα της κ. Λαμπροπούλου ΙΙ18!!! μήπως το έδωσε κανείς και του εμφανίζεται ο βαθμός ή αν ξέρει αν θα περαστούν από Δευτέρα :help:
Άβαταρ μέλους
nikibou

Ευχαριστώ: 3

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες