filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 09 Αύγ 2013, 13:52

Περίπου 700 ευρώ θα είναι τα δίδακτρα που απαιτούνται για το ταχύρυθμο πρόγραμμα εκπαίδευσης και κατάρτισης ξεναγών που διοργανώνει το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων σε συνεργασία με τα τμήματα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Το εν λόγω πρόγραμμα είναι δίμηνης διάρκειας και θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 23 Σεπτεμβρίου με 22 Νοεμβρίου του 2013 στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Μυτιλήνη. Δικαίωμα παρακολούθησης του προγράμματος έχουν οι απόφοιτοι των ακόλουθων πανεπιστημιακών τμημάτων που γνωρίζουν άριστα μια ξένη γλώσσα:

http://paideia-ergasia.gr/news/ergasia- ... s-ksenagos
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspasitsa » 15 Αύγ 2013, 22:47

καλησπέρα! θα μπορούσε κάποιος να μου ανεβάσει τις σημειώσεις του παπαδάτου από το eclass, για το μάθημα <εισαγωγη στην επιστήμη της αρχαιολογίας>, αν είναι εύκολο; ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
aspasitsa

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mitrelis » 16 Αύγ 2013, 10:02

Καλημέρα!Θα μπορούσε κάποιος που να γνωρίζει να με ενημερώσει για την ακριβή ύλη της Χρήστου στο μάθημα Βυζαντινή Ιστορία Β(αν δεν κάνω λάθος), καθώς και τα όποια κείμενα έχει κάνει?Επίσης θα ήθελα και την ύλη της Κουρτέση στο μάθημα Προϊστορική Αρχαιολογία.Είναι η ίδια με της Κάραλη, από το βιβλίο της Νεολιθικός Πολιτισμός?Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
mitrelis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βηθλεέμ » 16 Αύγ 2013, 23:34

Καλησπέρα παιδιά...γνωρίζει κανείς αν έχει ανακοινώσει ο Κατάκης τι θα κάνει με την ανασκαφή στη Ραφήνα;
Άβαταρ μέλους
Βηθλεέμ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 17 Αύγ 2013, 15:18

Καλησπέρα συνάδελφοι.Γνωρίζει κάποιος εάν το μάθημα επιλογής που δήλωσα το χειμερινό εξάμηνο και δεν το έδωσα,θα το δώσω το Σεπτέμβρη?Ισχύει όπως και στα άλλα μαθήματα?
Άβαταρ μέλους
windy

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 18 Αύγ 2013, 12:58

Ναι, μπορείς να το δώσεις κανονικά από τη στιγμή που το είχες δηλώσει. Το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα μαθήματα (επιλογής, υποχρεωτικά κλπ).
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 20 Αύγ 2013, 13:58

Βηθλεέμ έγραψε:Καλησπέρα παιδιά...γνωρίζει κανείς αν έχει ανακοινώσει ο Κατάκης τι θα κάνει με την ανασκαφή στη Ραφήνα;

καλησπέρα,
είχε βγάλει ανακοίνωση στο γραφείο του καποια στιγμή τον ιούλιο, να στείλουμε μειλ κλπ, αλλά απ'ό,τι υποψιάζομαι όμως μάλλον δε θα την κάνει...Για περισσότερες πληροφορίες και για σιγουριά όμως στείλε του κάνα μειλ... :peace2:
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 21 Αύγ 2013, 11:19

Αν σας δινόταν η ευκαιρία να σπουδάσετε σε οποιοδήποτε τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας στην Ελλάδα, ποιο θα επιλέγατε και γιατί; :)

:dfg: Φυσικά δεν υποτιμώ κανένα τμήμα! Πιστεύω πως όλα προφέρουν ικανοποιητικό επίπεδο σπουδών, απλά με βάση την εμπειρία σας στο τμήμα σας, αλλά και με βάση τις πληροφορίες που έχετε και για τα άλλα, πώς θα τα αξιολογούσατε; :wink: :bookread:

:girl:
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Φύλο: Γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 24 Αύγ 2013, 11:14

Θα επέλεγα κάποιο όπου θα χιόνιζε συχνότερα. :tongue:

Πέρα από την πλάκα οι περισσότεροι καθηγητές του τμήματος είναι εξαιρετικοί χωρίς να έχω εμπειρία από άλλα τμήματα για να (συγ)κρίνω. Μοναδικό μειονέκτημα για μένα είναι τα (υποχρεωτικά) φιλολογικά και παιδαγωγικά μαθήματα που φορτωνόμαστε αντί για περισσότερες αρχαιολογίες ή ιστορίες που αποτελούν και το αντικείμενο της σχολής. Από την άλλη το να αναγράφεται στον οδηγό σπουδών οτι υπάρχει απορρόφηση στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση φέρνει περισσότερους φοιτητές στο τμήμα και... περισσότερα κονδύλια μαζί τους.
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 24 Αύγ 2013, 12:22

Χμμ... ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί πολύ απλά και από το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας - όπως όλοι ξέρουμε - βγαίνεις φιλόλογος. Θυμάμαι πως κοιτούσα κάποιες ιστοσελίδες και έλεγαν ότι με αυτήν την κατεύθυνση μπλα μπλα και προσέθεταν "χωρίς ταυτόχρονα να παραβλέπεται και η δυνατότητα προετοιμασίας για επαγγελματική σταδιοδρομία στο χώρο της Μέσης Εκπαίδευσης". Οκ, δε μου φαίνεται και τραγικό... (εκτός από τις ώρες των λατινικών ίσως :sick: )

Τέσπα, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο τμήμα που να διακρίνεται περισσότερο ας πούμε; (Μη μου πείτε ΕΚΠΑ, ΑΠΘ κτλ για το ... "κύρος" :tongue:)
Τελευταία επεξεργασία από Philosophy και 24 Αύγ 2013, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 24 Αύγ 2013, 15:00

εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον Sotiris, αν και διαφωνώ λίγο για τα φιλολογικά μαθήματα. Δεν το βρίσκω καλό να τα διδασκόμαστε αφού είναι αρκετά χρήσιμα για την αναγνωση πηγών κλπ και γενικά τα θεωρώ εφόδια για κάποιον μελλοντικό ιστορικό- αρχαιολόγο.
Από τμήματα άλλων πολεων, χωρίς να έχω κοιτάξει αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών τους και απο αυτά που έχω ακούσει, το τμήμα του Βόλου και της Κέρκυρας θα ήταν επιλογές μου αν δεν υπήρχε της Αθήνας! :tease: Στον Βολο συνδυάζεται και η ανθρωπολογια που τη βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα σαν αντικείμενο συνδυαστικά με την ιστορια και της Κέρκυρας..έτσι...επειδή είναι η Κέρκυρα! :lola:
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 24 Αύγ 2013, 16:59

Αρχαία σίγουρα κι ας πούμε και τα λατινικά (έχουμε φτάσει να μην έχουμε ΄΄αγνωστο΄΄ κείμενο στην... γλώσσα μας και να έχουμε μόνο στα λατινικά μαθήματα!) έχουν μια χρησιμότητα καθαρά για τυπικούς λόγους ώστε να αναγνωρίζεται επισήμως μια επάρκεια αφού για να διαβάσει κανείς μια πρωτογενή πηγή δεν θα το κάνει βασιζόμενος στις γνώσεις που αποκόμισε από τα μαθήματα της σχολής αλλά υπάρχουν στιγμές που διάβαζες για τις μάσκες του ρεαλισμού και για θεωρίες διδακτικής που θες να βγάλεις το μυαλό σου με τρυπάνι και να το βάλεις στο μπλέντερ.

Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχουν περισσότερα σεμιναριακά μαθήματα αν και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο λόγω του όγκου των φοιτητών και του μικρού αριθμού των καθηγητών. Νομίζω όμως οτι με περισσότερες υποχρεωτικές εργασίες θα αποκομίζαμε πολύ περισσότερα πράγματα ακόμα κι αν οι σπουδές διαρκούσαν 2 χρόνια και όχι 4. Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ τώρα που βρίσκομαι στα τελειώματα.

Όσον αφορά άλλα τμήματα θα μου άρεσε το τμήμα στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου που έχει μαθήματα αρχαιομετρίας. Εδώ περιοριζόμαστε στην περιβαλλοντική αρχαιολογία και σε κάποια ελεύθερα σεμινάρια.
Τελευταία επεξεργασία από Sotiris και 24 Αύγ 2013, 17:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 24 Αύγ 2013, 19:25

Πολύ ενδιαφέροντα μηνύματα! :up:

Μπορεί κάποιος να μου πει με δυο λόγια τι είναι η περιβαλλοντική αρχαιολογία; :study: :tease: :oops:
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 24 Αύγ 2013, 23:51

Ένα μεγάλο μειονέκτημα του τμήματος μας είναι ότι δεν δίνεται μεγάλη βαρύτητα στην Ιστορία Τέχνης. Πως είναι δυνατόν να γράφει η κατεύθυνση ''αρχαιολογία και ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ'', και να ψάχνουμε τα σεμιναριακά με το σταγονόμετρο! Τώρα στην ακαδημαϊκή χρονιά που μας πέρασε, δεν υπήρχε ΟΥΤΕ ΕΝΑ σεμινάριο σε κανένα από τα δύο εξάμηνα. Πάλι καλά να λέμε που στο νέο πρόγραμμα σπουδών γράφει πως θα έχουμε ένα ολόκληρο σεμιναριακό στο χειμερινό εξάμηνο με τον Παυλόπουλο..
Όσοι ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη ειδίκευση θα καταλάβουν τι εννοώ
και πόσο άδικο είναι...
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 25 Αύγ 2013, 13:27

στης Θεσσαλονικης υπάρχει πάντως ξεχωριστός τομέας για την Ιστορία της Τέχνης, το είχα ψάξει! :cool:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 25 Αύγ 2013, 15:58

Γενικά μου φαίνεται ότι του ΑΠΘ διαφέρει αρκετά το πρόγραμμα σπουδών... :)
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 02 Σεπ 2013, 11:57

Ερώτηση: Μπορούμε να επιλέξουμε περισσοτερα από 2 σεμινάρια;;;

:help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 02 Σεπ 2013, 13:22

βέβαια, νομίζω δεν υπάρχει περιορισμός! Απλά γενικά, αν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή σε κάποιο οι καθηγητές δινουν προτεραιότητα σ αυτούς που δεν έχουν συμπληρώσει τα σεμιναρια που χρειάζονται!
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό retz » 02 Σεπ 2013, 13:25

D.Maniac έγραψε:Ένα μεγάλο μειονέκτημα του τμήματος μας είναι ότι δεν δίνεται μεγάλη βαρύτητα στην Ιστορία Τέχνης. Πως είναι δυνατόν να γράφει η κατεύθυνση ''αρχαιολογία και ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ'', και να ψάχνουμε τα σεμιναριακά με το σταγονόμετρο! Τώρα στην ακαδημαϊκή χρονιά που μας πέρασε, δεν υπήρχε ΟΥΤΕ ΕΝΑ σεμινάριο σε κανένα από τα δύο εξάμηνα. Πάλι καλά να λέμε που στο νέο πρόγραμμα σπουδών γράφει πως θα έχουμε ένα ολόκληρο σεμιναριακό στο χειμερινό εξάμηνο με τον Παυλόπουλο..
Όσοι ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη ειδίκευση θα καταλάβουν τι εννοώ
και πόσο άδικο είναι...

συμφωνώ απόλυτα!!! και δεν μου αρέσει κανένα άλλο σεμινάριοο :bangin:
Να κάνεις ό,τι σε κάνει να χαμογελάς!
Άβαταρ μέλους
retz
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mia stalia » 04 Σεπ 2013, 18:58

Καλησπέρα!!! Ξέρει κάποιος εαν μπορώ ως επί πτυχίω να ζητήσω αναστολή σπουδών για ένα ή δύο εξάμηνα για λόγους υγείας;
Άβαταρ μέλους
mia stalia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες