filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Discussion topic Ν. 2 (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό σοφία » 08 Φεβ 2012, 14:33

Διαβάζοντας όσα παραθέτουν οι συνάδελφοι σχετικά με την συμπεριφορά των καθηγητών στη 204 (και δη του κου Λεντάκη) κατά την εξέταση του μαθήματος Αρχαία Φιλολογία ΙΙ, μάθημα το οποίο και εγώ έδωσα (με εξαιρετική επιτήρηση από τον κο Κωνσταντάκο στην 315) και παραδέχομαι πως τα θέματα ήταν πολλά για 2 ώρες , αισθάνθηκα την ανάγκη να αναφέρω πως σήμερα, στην εξέταση των Αρχαίων ΙΙΙ, η συμπεριφορά του κου Λεντάκη ήταν υποδειγματική.
Δεν ήμουν παρούσα στη 204 και μπορώ μόνο να στηριχθώ στις μαρτυρίες των συναδέλφων, όμως σήμερα το πρωί ο κος Λεντάκης δεν επέδειξε σε καμία περίπτωση την συμπλεγματική συμπεριφορά που του καταλογίζουν.
Αντιθέτως, ήταν ευγενικός και συζητήσιμος, παραμένοντας συνεπής στη συμπεριφορά που είχε επιδείξει κατά τη διάρκεια του εξαμήνου σε όλες του τις παραδόσεις. Όσο δε για τα θέματα, αυτά ήταν προσαρμοσμένα πλήρως στις νέες χρονικές απαιτήσεις της εξέτασης.
Άβαταρ μέλους
σοφία

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 08 Φεβ 2012, 14:51

σοφία έγραψε:Διαβάζοντας όσα παραθέτουν οι συνάδελφοι σχετικά με την συμπεριφορά των καθηγητών στη 204 (και δη του κου Λεντάκη) κατά την εξέταση του μαθήματος Αρχαία Φιλολογία ΙΙ, μάθημα το οποίο και εγώ έδωσα (με εξαιρετική επιτήρηση από τον κο Κωνσταντάκο στην 315) και παραδέχομαι πως τα θέματα ήταν πολλά για 2 ώρες , αισθάνθηκα την ανάγκη να αναφέρω πως σήμερα, στην εξέταση των Αρχαίων ΙΙΙ, η συμπεριφορά του κου Λεντάκη ήταν υποδειγματική.
Δεν ήμουν παρούσα στη 204 και μπορώ μόνο να στηριχθώ στις μαρτυρίες των συναδέλφων, όμως σήμερα το πρωί ο κος Λεντάκης δεν επέδειξε σε καμία περίπτωση την συμπλεγματική συμπεριφορά που του καταλογίζουν.
Αντιθέτως, ήταν ευγενικός και συζητήσιμος, παραμένοντας συνεπής στη συμπεριφορά που είχε επιδείξει κατά τη διάρκεια του εξαμήνου σε όλες του τις παραδόσεις. Όσο δε για τα θέματα, αυτά ήταν προσαρμοσμένα πλήρως στις νέες χρονικές απαιτήσεις της εξέτασης.

Για να πω την αλήθεια κι εγώ όταν είχα δώσει αρχαία ΙΙΙ πέρυσι είχαμε τον Λεντάκη (και τον Κωνσταντάκο) στην αίθουσα και δεν επέδειξε καμία συμπλεγματική συμπεριφορά και μου έκανε εντύπωση το περιστατικό που αναφέρθηκε τις προάλλες.
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigonaki » 08 Φεβ 2012, 15:01

σοφια και εγω αυτη την αποψη ειχα για τον κυριο λεντακη καθως και εγω πριν ενα χρονο περιπου εξεταστηκα στο μαθημα του αρχαια 4 μαζι με τον κυριο κωνσταντακο.ελεγα ακριβως αυτα που λες εσυ τωρα.πολυ καλος.ευχαριστος κτλ κτλ.ναι ενταξει ειναι και??απο τη στιγμη που μπαινει μεσα στο 204 και φωναζει παιδια τελος ολοι εξω,ακομα και για πλακα να το κανε(που δεν το κανε) τι μας νοιαζει εμας???μηπως να κατσουμε να καλαμπουρισουμε κιολας μαζι του ενω παλευαμε να ολοκληρωσουμε ενα ρημαδο γραπτο?λιγος σεβασμος δε βλαπτει...και οσον αφορα την απειλη σε συμφοιτητρια ημουν και εγω μπροστα και ειδα οτι ηρθε σε δυσκολη θεση μετα ο κος λεντακης αφου αμεσως η κοπελα τον κατηγγειλε..και παλι λεω οτι ισως εκανε πλακα..τι να κανουμε ομως???δεν εχουμε την ιδια αισθηση του χιουμορ!!οπως και να χει ελπιζω η κυρια κουμιωτου να βαθμολογησει αναλογως...
Άβαταρ μέλους
antigonaki

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BLOOM » 09 Φεβ 2012, 15:11

καλησπερα.Ξερετε αν αυριο θα δωσουμε λατινικα 1? Γιατι τα μμμ εχουν 48 απεργια.
Άβαταρ μέλους
BLOOM

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vag89 » 09 Φεβ 2012, 16:58

επίσημη ανακοίνωση της Κοσμητείας για αναβολή εξετάσεων
http://www.deanphil.uoa.gr/proboli-newn ... -2012.html
Άβαταρ μέλους
vag89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gefragt » 10 Φεβ 2012, 19:28

Λοιπόν παιδιά πιστεύω ότι πρέπει να οργανωθούμε!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να καλούμαστε να απαντήσουμε σε θέματα,τα οποία χρειάζονται ένα ολόκληρο 3ωρο!!!Αυτό ισχύει και για τις ιστοριοαρχαιολογίες!!!!Πιστεύω ότι πρέπει να οργανωθούμε και να διαμαρτυρηθούμε.Είτε να προσαρμοστούν τα θέματα στο 2ωρο είτε να επιστρέψουμε στις 3ωρες εξετάσεις. :study: :study: :study:
You are the SUN
You are the only one
My heart is blue
My heart is blue for YOU
Άβαταρ μέλους
gefragt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Toulina » 11 Φεβ 2012, 13:53

Παιδιά καλησπέρα δίνω την Πέμπτη κλασσική αρχαιολογία β' με τον Κανελόπουλο, ψάχνοντας όμως στο e- class διαπίστωσα ότι έχει κατεβάσει όλα τα αρχεία!! Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί εάν δεν το περάσω το παίρνει η Πέππα και θέλω να πάρω πτυχίο άμεσα όχι μετά από 10 χρόνια!! Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
Toulina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 11 Φεβ 2012, 14:50

Γενικά για το μάθημα της κλασικής αρχαιολογίας, κάνουν και οι σημειώσεις του κατάκη αν γραφτείς στο eclass. Αλλιώς, έχω κάτι φωτοτυπίες από Pollit και Boardman. Το λέω μήπως τις χρειάζεται και κανένας άλλος που δίνει το μάθημα.
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 13 Φεβ 2012, 03:08

Μείωση του κατώτατου μισθού κατά 22%. Οι νέοι κάτω των 25 ετών θα υποστούν επιπλέον μείωση 10%. ΟΙ ΑΙΩΝΙΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark Lord_23 » 13 Φεβ 2012, 10:55

Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί ένας φοιτητής να μεταγραφεί από το φιλολογικό στο ιστορικό αρχαιολογικό και αν αναγνωρίζονται μαθήματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο φοβος χτυπησε την πορτα...Η πιστη ανοιξε...Δεν ηταν κανενας εκει.....
Άβαταρ μέλους
Dark Lord_23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 13 Φεβ 2012, 15:35

Μεταγραφή δεν γίνεται καθώς είναι δύο διαφορετικές σχολές(και όμως είναι!!).Μόνο κατατακτήριες αφού τελειώσεις την φιλολογία η αν θές μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες.Πάντως μαθήματα δεν αναγνωρίζονται απο όσο ξέρω...Εχουν ακουστεί πάντως φήμες ότι ίσως συγχωνευτούν τα τμήματα,τώρα κατα πόσο αληθέυει αυτό δν ξέρω...
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 13 Φεβ 2012, 16:07

kirdou έγραψε:Μεταγραφή δεν γίνεται καθώς είναι δύο διαφορετικές σχολές(και όμως είναι!!).Μόνο κατατακτήριες αφού τελειώσεις την φιλολογία η αν θές μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες.Πάντως μαθήματα δεν αναγνωρίζονται απο όσο ξέρω...Εχουν ακουστεί πάντως φήμες ότι ίσως συγχωνευτούν τα τμήματα,τώρα κατα πόσο αληθέυει αυτό δν ξέρω...

Αν μου επιτρέπετε να παρέμβω ολίγον, σχετικά με την αναγνώριση μαθημάτων...
Από προσωπική πειρα, βεβαιώνω ότι αναγνωρίζονται (ίσως θα μπορούσαν να αναγνωρίζονται πιο πολλά).Αρκεί να βρεις την περίληψη του μαθηματος που ειχες δώσει, για να γίνει η ταυτιση...
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 13 Φεβ 2012, 16:35

Α οκ τότε έκανα εγώ λάθος.
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gfalcone » 13 Φεβ 2012, 17:01

Καλησπερα,ξερει καποιος τι ωρα ξεκινανε αυριο οι εξετασεις για τους επι πτυχιο για την μεσαιωνικη ιστορια Α???
Άβαταρ μέλους
gfalcone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenitsa234 » 13 Φεβ 2012, 17:23

παιδια υπαρχει αυριο καποια απεργια?θα δοθουν κανονικα τα μαθηματα?
μακρυά απο κάθε τι άγονο...
Άβαταρ μέλους
elenitsa234

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenitsa234 » 13 Φεβ 2012, 18:20

θα ηθελα επισης να πω καποια πραγματα για την χτεσινη πορεια στο Συνταγμα.πραγματικα αηδιασα οσο δεν παει με αυτα που ειδα χτες που πηγα στην πορεια.Απλος κοσμος- μαζι και εγω με την παρεα μου- πηγαμε με σκοπο να διαδηλωσουμε ειρηνικα ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ και το μονο που εισπαραξαμε ηταν η χωρις προφανη λογο ρηψη χημικων και δακρυγονων απο τα Ματ με σκοπο να διαλυσουν τη διαδηλωση.Λενε οτι οι Ελληνες κοιμουνται...και εγω αυτο πιστευα οσο εβλεπα τις ειδησεις απο το σπιτι μου.Αυτο που ειδα ομως χτες ήταν χιλιαδες Ελληνες, απο νεους, μεσηλικες, γιαγιαδες και παπουδες μεχρι ατομα σε αναπηρικα καροτσακια να έχουν κατεβει για να διαδηλωσουν ειρηνικα(απλα να καθονται μπροστα απο τη βουλη-οσοι ειχαν καταφερει να φτασουν εκει) και πληθος απο δακρυγονα να πεφτουν πανω τους με μανια απο ματατζιδες προκαλοντας λιποθυμιες.. τρια πραγματα μου εκαναν εντυπωση:
10 "ανθρωποι" των Ματ να ξεκινουν επιθεση με χημικα απεναντυ στον κοσμο που απλα καθοταν στο Συνταγμα και ενας εξ αυτων να κανει το !!σημα της νικης!! με το χερι του καθως προχωρουσαν προς τον κοσμο πετωντας απειρα χημικα.
ενας απο τους "μαγκες" ματατζιδες να απαντα ως εξης σε 2 παιδια που υποτιθεται οτι "τον κοιταξαν ειρωνικα" μετα απο τονους δακρυγονων που ειχαν δεχτει: "τι με κοιτας ειρωνικα εμενα ρε?απαγορευεται να με κοιτας γιατι το λεω εγω και σηκω φυγε γιατι εχω νευρα μη ξεσπασουμε πανω σας και κλαιτε απο το ξυλο"
και τελος, μεσα στο χαμο που γινοταν καθως ολοι ετρεχαν για να γλιτωσουν απο τα χημικα, ενω κρατιομουν με το αγορι μου χερι χερι για να μη χαθουμε, ενα παιδι δεν μας ειδε και επεσε αναμεσα μας χωριζοντας τα χερια μας..μολις το καταλαβε μας ζητησε συγνωμη και μας ενωσε τα χερια για να μην χωριστουμε...αυτο εγινε μεσα σε δευτερολεπτα και ενω γυρω μας ο κοσμος ετρεχε τρομαγμενος για να παει καπου να μπορει να αναπνευσει..

Γυρνοντας σπιτι μετα απο 2 ωρες το μονο που ειδα στις ειδησεις να λενε ηταν οτι η Αθηνα κατασταφηκε απο γνωστους-αγνωστους και καηκαν κτιρια(προσωπικα τα μονα που ειδα να εχουν καταστραφει ηταν τραπεζες και ΑΤΜ και μαγαζι που αγοραζε χρυσο!) ουτε μαγαζια ,ουτε αμαξια που ηταν στο δρομο παρκαρισμενα.Τιποτα για τη συμπεριφορα της αστυνομιας απεναντυ στους πολιτες.Τιποτα για οσα πραγματικα συνεβησαν.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΙΜΑΙ

Υ.Γ. συγνωμη ΕΞΙ ωρες ηθελα να γραψω..γιατι ο κοσμος μαζι και εμεις ειμασταν εκει απο τις 5 μεχρι 12 το βραδυ...και παρολα τα δακρυγονα και τις προσπαθειες της αστυνομιας να διωξει τον κοσμο, οι ανθρωποι πηγαιναν λιγο πιο πανω στα στενα για να αναπνευσουν και ξανακατεβαιναν προς στη Βουλη απο οποιο δρομο μπορουσαν...
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΡΙΧΝΑΝΕ ΧΗΜΙΚΑ.
Τελευταία επεξεργασία από elenitsa234 και 13 Φεβ 2012, 18:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
elenitsa234

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenitsa234 » 13 Φεβ 2012, 18:27

Άβαταρ μέλους
elenitsa234

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό JPR » 15 Φεβ 2012, 17:22

Η φοιτήτρια που είχε ξεχάσει το κασκόλ της στην 311, όταν έδινε Λιάκο, μπορεί να το βρεί στο θυρωρείο της σχολής.
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια.
Άβαταρ μέλους
JPR

Υποχρεωτικά σεμινάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anmih » 16 Φεβ 2012, 01:57

Παιδιά, γεια σας.
Είμαι καινούριος στη Σχολή από κατατακτήριες και θα ήθελα να ρωτήσω για τα υποχρεωτικά σεμινάρια τα εξής.
α) είναι δύο για κάθε εξάμηνο ή για όλη τη φοίτηση;
β) πότε πρέπει να τα δηλώσουμε; Και πότε θα ανακοινωθούν τα προσφερόμενα για το εαρινό εξάμηνο του 2012;
γ) οι ώρες των σεμιναρίων πότε θα ανακοινωθούν; Ερωτώ γιατί είμαι εκπαιδευτικός και θα πρέπει να βρω κάτι σε μεσημεριανό ή απογευματινό ωράριο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :respect:
Άβαταρ μέλους
anmih

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 16 Φεβ 2012, 10:08

elenitsa234 έγραψε:θα ηθελα επισης να πω καποια πραγματα για την χτεσινη πορεια στο Συνταγμα.πραγματικα αηδιασα οσο δεν παει με αυτα που ειδα χτες που πηγα στην πορεια.Απλος κοσμος- μαζι και εγω με την παρεα μου- πηγαμε με σκοπο να διαδηλωσουμε ειρηνικα ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ και το μονο που εισπαραξαμε ηταν η χωρις προφανη λογο ρηψη χημικων και δακρυγονων απο τα Ματ με σκοπο να διαλυσουν τη διαδηλωση.Λενε οτι οι Ελληνες κοιμουνται...και εγω αυτο πιστευα οσο εβλεπα τις ειδησεις απο το σπιτι μου.Αυτο που ειδα ομως χτες ήταν χιλιαδες Ελληνες, απο νεους, μεσηλικες, γιαγιαδες και παπουδες μεχρι ατομα σε αναπηρικα καροτσακια να έχουν κατεβει για να διαδηλωσουν ειρηνικα(απλα να καθονται μπροστα απο τη βουλη-οσοι ειχαν καταφερει να φτασουν εκει) και πληθος απο δακρυγονα να πεφτουν πανω τους με μανια απο ματατζιδες προκαλοντας λιποθυμιες.. τρια πραγματα μου εκαναν εντυπωση:
10 "ανθρωποι" των Ματ να ξεκινουν επιθεση με χημικα απεναντυ στον κοσμο που απλα καθοταν στο Συνταγμα και ενας εξ αυτων να κανει το !!σημα της νικης!! με το χερι του καθως προχωρουσαν προς τον κοσμο πετωντας απειρα χημικα.
ενας απο τους "μαγκες" ματατζιδες να απαντα ως εξης σε 2 παιδια που υποτιθεται οτι "τον κοιταξαν ειρωνικα" μετα απο τονους δακρυγονων που ειχαν δεχτει: "τι με κοιτας ειρωνικα εμενα ρε?απαγορευεται να με κοιτας γιατι το λεω εγω και σηκω φυγε γιατι εχω νευρα μη ξεσπασουμε πανω σας και κλαιτε απο το ξυλο"
και τελος, μεσα στο χαμο που γινοταν καθως ολοι ετρεχαν για να γλιτωσουν απο τα χημικα, ενω κρατιομουν με το αγορι μου χερι χερι για να μη χαθουμε, ενα παιδι δεν μας ειδε και επεσε αναμεσα μας χωριζοντας τα χερια μας..μολις το καταλαβε μας ζητησε συγνωμη και μας ενωσε τα χερια για να μην χωριστουμε...αυτο εγινε μεσα σε δευτερολεπτα και ενω γυρω μας ο κοσμος ετρεχε τρομαγμενος για να παει καπου να μπορει να αναπνευσει..

Γυρνοντας σπιτι μετα απο 2 ωρες το μονο που ειδα στις ειδησεις να λενε ηταν οτι η Αθηνα κατασταφηκε απο γνωστους-αγνωστους και καηκαν κτιρια(προσωπικα τα μονα που ειδα να εχουν καταστραφει ηταν τραπεζες και ΑΤΜ και μαγαζι που αγοραζε χρυσο!) ουτε μαγαζια ,ουτε αμαξια που ηταν στο δρομο παρκαρισμενα.Τιποτα για τη συμπεριφορα της αστυνομιας απεναντυ στους πολιτες.Τιποτα για οσα πραγματικα συνεβησαν.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΙΜΑΙ

Υ.Γ. συγνωμη ΕΞΙ ωρες ηθελα να γραψω..γιατι ο κοσμος μαζι και εμεις ειμασταν εκει απο τις 5 μεχρι 12 το βραδυ...και παρολα τα δακρυγονα και τις προσπαθειες της αστυνομιας να διωξει τον κοσμο, οι ανθρωποι πηγαιναν λιγο πιο πανω στα στενα για να αναπνευσουν και ξανακατεβαιναν προς στη Βουλη απο οποιο δρομο μπορουσαν...
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΡΙΧΝΑΝΕ ΧΗΜΙΚΑ.

Έτσι ακριβώς... :respect:
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες