filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Discussion topic Ν. 2 (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 01 Νοέμ 2011, 17:34

Noelia έγραψε:Παιδιά να ρωτήσω κάτι,πόσα μαθήματα έχει κάνει η Μακρυγιάννη (Αρχαία Ι) ? Δεν βλέπω φέτος άλλον καθηγητή στα Αρχαία Ι.. Αυτό σημαίνει οτι μειώνεται η ύλη ή οτι τα παίρνει όλα η Μακρυγιάννη?

Κάποιος που να ξέρει..? :confused:
Smile, though your heart is aching
Smile, even though it's breaking
When, there are clouds in the sky
You'll get by...
Άβαταρ μέλους
Noelia

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 02 Νοέμ 2011, 10:36

Καλημερα!στα αρχαια 1 εχουν γινει 2 μαθηματα.αλλα το 1ο ειχε πολυ λιγα παιδια οποτε ουσιαστικα 1μαθημα εχει γινει εισαγωγικο!δεν θα εχει αγνωστο!θα ειναι θεωρια μαζι με κειμενα!κυριως θα κανει ομηρο και μετα εχει διαφορα κειμενα(πχ λυρικη)!
Άβαταρ μέλους
istoria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrkar26 » 02 Νοέμ 2011, 16:57

ΙΙ64 ΝΕΩΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ: ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ & ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΩΝ (Ανακοίνωση απο το e-class)

Προφορικές εξετάσεις για τους/τις επί πτυχίω, την Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου, ώρες 08.30-13.30, στο γραφείο μου.
Άβαταρ μέλους
chrkar26

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 02 Νοέμ 2011, 18:32

Σας ενημερώνουμε πως η υποβολή αιτήσεων για Πρακτική Άσκηση παρατείνεται μέχρι της 10/11/2011. Οι ενδιαφερόμενοι θα ενημερωθούν σε εύθετο χρόνο μετά τη λήξη της υποβολής των αιτήσεων.

Πριν την έναρξη της Πρακτικής Άσκησης όλοι οι φοιτητές θα πρέπει να προσέρχονται για ενημέρωση στο γραφείο της κας Νικολέττας Γιαντσή, κάθε Τετάρτη στις 12:00.

Το γραφείο της κας. Γιαντσή βρίσκεται στον 6ο όροφο, στο Σουδαστήριο Ιστορίας

Το γραφείο Πρακτικής Άσκησης κατά το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 θα δέχεται φοιτητές Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 10:00 – 14:00.

Το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από Εθνικούς Πόρους, και εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση», του Υπουργείου Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Από τη Γραμματεία του Προγράμματος

http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2011.html
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 02 Νοέμ 2011, 19:18

istoria έγραψε:Καλημερα!στα αρχαια 1 εχουν γινει 2 μαθηματα.αλλα το 1ο ειχε πολυ λιγα παιδια οποτε ουσιαστικα 1μαθημα εχει γινει εισαγωγικο!δεν θα εχει αγνωστο!θα ειναι θεωρια μαζι με κειμενα!κυριως θα κανει ομηρο και μετα εχει διαφορα κειμενα(πχ λυρικη)!

Ευχαριστώ πολύ!
:thxx:
Smile, though your heart is aching
Smile, even though it's breaking
When, there are clouds in the sky
You'll get by...
Άβαταρ μέλους
Noelia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό retz » 03 Νοέμ 2011, 15:11

Απ όσο έχω καταλάβει είναι προτιμότερο να περιμένουμε να κάνουμε τη δήλωση στο mystudies και μετά να δηλώσουμε τα συγγράμματα στον Εύδοξο. Ισχύει αυτό; Τι συνέπειες μπορεί να έχει αν το κάνουμε αντίστροφα;
Να κάνεις ό,τι σε κάνει να χαμογελάς!
Άβαταρ μέλους
retz
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΓ » 03 Νοέμ 2011, 15:57

και εγω αυτο νομιζω πως ειναι το καλυτερο!αλλα ποτε ξεκιναει η δηλωση στο my studies;βεβαια το συγκεκριμενο νομιζω πως δεν ειναι ακομα ενημερωμενο συμφωνα με το νεο οδηγο σπουδων ή κανω λαθος; :confused:
Ad astra per aspera...
Άβαταρ μέλους
ΚΓ
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 04 Νοέμ 2011, 18:19

Μπορεί να μου πει κάποιος πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω στο my-studies τώρα που είμαι στο 7ο εξάμηνο;;;
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mitsaki16 » 04 Νοέμ 2011, 20:59

:confused: :wtf: παιδια σας θερμοπαρακαλω... καποιος ας μου εξηγησει γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου...λοιπον ειμαι 5ο εξαμηνο και δεν εχω ιδεα ακριβως ποια μαθηματα εχω..ειμαι κατευθυνση ιστοριας αλλα στο προγραμμα γινεται ενα μπαχαλο...σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας μου εξηγησει γιατι τα εχω παιξει...φετος που αποφασισα να ασχοληθω βρηκαν να ναι ετσι??
ευχαριστω εκ των προτερων... :confused:
Άβαταρ μέλους
mitsaki16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 04 Νοέμ 2011, 22:35

mitsaki16 έγραψε::confused: :wtf: παιδια σας θερμοπαρακαλω... καποιος ας μου εξηγησει γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου...λοιπον ειμαι 5ο εξαμηνο και δεν εχω ιδεα ακριβως ποια μαθηματα εχω..ειμαι κατευθυνση ιστοριας αλλα στο προγραμμα γινεται ενα μπαχαλο...σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας μου εξηγησει γιατι τα εχω παιξει...φετος που αποφασισα να ασχοληθω βρηκαν να ναι ετσι??
ευχαριστω εκ των προτερων... :confused:

εχουμε: αρχαια 3, λατινικα 2, αρχαια ιστορια 3, μεθοδολογικα προβληματα ιστοριας και ενα ελευθερης επιλογης!
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kyriaki13 » 04 Νοέμ 2011, 22:45

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΕΡΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
Άβαταρ μέλους
kyriaki13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΓ » 05 Νοέμ 2011, 14:17

ρε παιδια τι γινεται στο my studies; :wtf: ως μαθημα βασης στο 7ο εξαμηνο εχει παιδαγωγικη ψυχολογια και στα υποχρεωτικα ιστοριας δεν εχει καθολου μαθηματα!!!ειμαι εγψ τοσο χαζη και δε καταλαβαινω ή οντως κατι δεν παει καλα;εχω αρχισει να αγχωνομαι γτ θελω να δηλωσω τα συγγραμματα κ δε ξερω τι να κανω.......αν μπορει και ξερει καποιος ας μου εξηγησει τι γινεται...... :cry:
Ad astra per aspera...
Άβαταρ μέλους
ΚΓ
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΓ » 05 Νοέμ 2011, 14:18

ρε παιδια τι γινεται στο my studies; :wtf: ως μαθημα βασης στο 7ο εξαμηνο εχει παιδαγωγικη ψυχολογια και στα υποχρεωτικα ιστοριας δεν εχει καθολου μαθηματα!!!ειμαι εγψ τοσο χαζη και δε καταλαβαινω ή οντως κατι δεν παει καλα;εχω αρχισει να αγχωνομαι γτ θελω να δηλωσω τα συγγραμματα κ δε ξερω τι να κανω.......αν μπορει και ξερει καποιος ας μου εξηγησει τι γινεται...... :cry:
Ad astra per aspera...
Άβαταρ μέλους
ΚΓ
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thodoris » 05 Νοέμ 2011, 16:47

παιδια μια βοηθεια γτ ειμαι φανταρος εβρο και εχω χασει λιγο τις εξελιξεις. εχω περασει τα παλια παιδαγωγικα και τα παλια παιδαγωγικα 2 αλλα στα παιδαγωγικα 2 δεν μ εχουν περασει βαθμο στο mystudies. ηθελα να περασω με την πρωτη αδεια απο τη σχολη να το λυσω αυτο το θεμα ομως με τις αλλαγες στα μαθηματα δν βγαζω ακρη. που πρεπει να απευθυνθω και ποιο μαθημα εχει αντικαταστησει τα παιδαγωγικα 2? αν καποιος ξερει κατι, ας βοηθησει. ευχαριστω εκ των προτερων....
Άβαταρ μέλους
Thodoris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 05 Νοέμ 2011, 18:30

Μπορεί να μου πει κάποιος μέχρι πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω στο my-studies τώρα που είμαι στο 7ο εξάμηνο;;; :study:
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 06 Νοέμ 2011, 13:10

Φανούλα έγραψε:Μπορεί να μου πει κάποιος μέχρι πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω στο my-studies τώρα που είμαι στο 7ο εξάμηνο;;; :study:

μέχρι 20.
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φανούλα » 06 Νοέμ 2011, 14:22

cherie έγραψε:
Φανούλα έγραψε:Μπορεί να μου πει κάποιος μέχρι πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω στο my-studies τώρα που είμαι στο 7ο εξάμηνο;;; :study:

μέχρι 20.

Σ'ευχαριστώ!!! :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Φανούλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 06 Νοέμ 2011, 14:47

ΚΓ έγραψε:ρε παιδια τι γινεται στο my studies; :wtf: ως μαθημα βασης στο 7ο εξαμηνο εχει παιδαγωγικη ψυχολογια και στα υποχρεωτικα ιστοριας δεν εχει καθολου μαθηματα!!!ειμαι εγψ τοσο χαζη και δε καταλαβαινω ή οντως κατι δεν παει καλα;εχω αρχισει να αγχωνομαι γτ θελω να δηλωσω τα συγγραμματα κ δε ξερω τι να κανω.......αν μπορει και ξερει καποιος ας μου εξηγησει τι γινεται...... :cry:

όντως κατι δεν πάει καλά.. μάλλον ξεκίνησαν να το αλλάζουν συμφωνα με το νεο οδηγό σπουδών και δεν το ολοκλήρωσαν..
σε καθε περιπτωση μην αγχωνεσαι γιατί οι δηλώσεις στο mystudies δεν έχουν ανοίξει ακομα..ας τους να κανουν ότι θέλουν, και εαν οταν ανοίξουν οι δηλώσεις (λογικά μετά το τελος του νοεμβριου,να τελειωσουν και οι επι πτυχιω την εξεταστικη) ειναι ακόμα έτσι βλεπουμε...
οσο για τα συγγραματα τα δηλωνεις μονο στον εύδοξο..δεν εχει καμια σχέση πια το mystudies. (και στον ευδοξο ειναι ανοιχτες οι δηλωσεις)
Άβαταρ μέλους
sayra2

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό θανάσης. » 06 Νοέμ 2011, 18:34

καλησπέρα
υπάρχει φοιτητής/τρια για να επικοιωνήσουμε μέσω των πμ., ο οποίος να δίνει μαθήματα ιστορίας και αρχαιολογίας για να "βγάλει" και τα δύο τμήματα ; χρειάζομαι πληροφορίες για αυτό.
Άβαταρ μέλους
θανάσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριτίνα » 06 Νοέμ 2011, 18:48

γειά
μπήκα στο μάθημα της Βυζαντινής Φιλολογίας αλλά ήταν κλεδωμένο και δεν είχε χώρο για ανάρτηση. να ρωτήσω, το έχετε παρακολουθήσει; τι αντικείμενο πραγματεύεται; και μια ερώτηση το μάθημα αυτό -για τους παλιούς- είναι στη θέση της γλωσσολογίας;
τέλος, γνωρίζετε ποιοί καθηγητές είναι σύμβουλοι σπουδών;
Άβαταρ μέλους
Μαριτίνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες