filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Discussion topic (Συζητήσεις ιστορικού-αρχαιολογικού)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thodoris » 05 Ιούλ 2011, 21:01

ισχύει αλλά σ δίνουν 2 μέρες ανά δίμηνο θητείας οπότε απο φλεβάρη με το καλό.. ο σεπτέμβρης καίγεται.
Άβαταρ μέλους
Thodoris

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mastor » 05 Ιούλ 2011, 21:17

Ρε παιδια ελπιζω να πανε ολα καλα.Εννοειται οτι αποκλειεται να μη γραφτουμε σε 2 συνεχομενα εξαμηνα οπως ειναι σιγουρο οτι θα προσπαθησουμε περισσοτερο να περασουμε οσα μαθηματα μας εχουν μεινει.Ομως ειναι τραγικο οτι δεν υπαρχει απο κανεναν επισημη ανακοινωση και προσπαθουμε να ενημερωθουμε απο συμφοιτητες μας.Τι να πω?Ευχομαι οταν απευθυνθω στη γραμματεια για να μαθω να ξερουν να μου απαντησουν ωστε να γνωριζω τα περιθωρια μου.
I avenge with darkness, the blood is the life
The Order of the Dragon, I feed on human life

I am the Dragon of blood, the relentless prince of pain
Renouncing God off His throne
My blood is forever stained...
Άβαταρ μέλους
Mastor

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19 » 05 Ιούλ 2011, 21:54

Mastor έγραψε:Ρε παιδια ελπιζω να πανε ολα καλα.Εννοειται οτι αποκλειεται να μη γραφτουμε σε 2 συνεχομενα εξαμηνα οπως ειναι σιγουρο οτι θα προσπαθησουμε περισσοτερο να περασουμε οσα μαθηματα μας εχουν μεινει.Ομως ειναι τραγικο οτι δεν υπαρχει απο κανεναν επισημη ανακοινωση και προσπαθουμε να ενημερωθουμε απο συμφοιτητες μας.Τι να πω?Ευχομαι οταν απευθυνθω στη γραμματεια για να μαθω να ξερουν να μου απαντησουν ωστε να γνωριζω τα περιθωρια μου.

Παιδια ξερει κανεις εγκυρα αν παίρνεις αδεια απ το στρατο για εξεταστική ποσες μερες σου δινουν?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 05 Ιούλ 2011, 21:59

Αυτά που γράφτηκαν παραπάνω. Αν σε συμπαθήσει ο διοικητής, ίσως πάρεις παραπάνω :lola:
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19 » 05 Ιούλ 2011, 22:35

adonay έγραψε:Αυτά που γράφτηκαν παραπάνω. Αν σε συμπαθήσει ο διοικητής, ίσως πάρεις παραπάνω :lola:

Παραπανω απο ποσες βρε φιλε αφου δεν βρηκα τιποτα...:(
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thodoris » 06 Ιούλ 2011, 02:04

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19 έγραψε:
adonay έγραψε:Αυτά που γράφτηκαν παραπάνω. Αν σε συμπαθήσει ο διοικητής, ίσως πάρεις παραπάνω :lola:

Παραπανω απο ποσες βρε φιλε αφου δεν βρηκα τιποτα...:(

" δίνουν 2 μέρες ανά δίμηνο θητείας"
Αυτός είναι ο νόμος μεγάλε, τώρα όπως ειπώθηκε 'αμα είσαι βίσμα ή σε γουστάρει ο διοικητής..........
Άβαταρ μέλους
Thodoris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 06 Ιούλ 2011, 07:31

Εδωσα πανελληνιες για να μπω στην υπεροχη σχολη μας, οταν ημουν στο πυροβολικό στον Έβρο (πριν 6 χρονια δηλαδη)...

Θυμαμαι οτι καθε φανταρος δικαιουταν μεχρι 20 ημέρες συνολο ειδικης αδειας, που περιελαμβανε φοιτητικη-αγροτικη αδεια και αυτό μεχρι 2-3 μερες καθε διμηνο (αν θυμαμαι καλα)...

Επειδή τα περασα αυτα και ξέρω περιπου τι γινεται, ενα μονο πραγμα θα ήθελα να πω: Δεν υπαρχει κανόνας για τις άδειες στο στρατό, ότι και αν λεει ο νόμος! Δεν παει να χαλαει ο κοσμος, να εχετε σοβαρο οικογενειακο θέμα (που λεει ο λόγος), αν το στρατοπεδο εχει εμπλοκή (δεν εχει κοσμο δηλαδη) και επιπλεον δεν εχεις βυσμα να πιεσεις, τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις αδεια. Για αυτο να μην εχεις τιποτα σιγουρο, ουτε να προγραμματιζεις ποσα μαθηματα θα δωσεις... Οπως ειπε ο φιλος, ειναι θεμα του διοικητη, σε τι κατασταση θα βρισκεται η μοναδα σου, ποσοι απο τον θαλαμο σου θα θελουν αδεια εκεινη την περιοδο και τελος - το σημαντικοτερο- τι βύσμα εχεις (αν εχεις)...

Ελπίζω να βοήθησα...
Άβαταρ μέλους
Maximus

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ckmoody » 06 Ιούλ 2011, 10:51

Παιδιά καλημέρα, μίλησα μολις με τη γραμματεία . Μου είπα λοιπόν ότι ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ για τους εισακτ΄΄εους έως το 2003 ισχύει ο νόμος της Γιαννάκου, δηλαδή τελευταίο ακαδημαϊκό έτος είναι το 2014-15. Παρ' όλα αυτά μου τόνισε ότι επειδή η Γεν. Συνέλευση του τμήματος δεν έχει δώσει ακόμη σαφή απάντηση για το τι θα ισχύσει, να ξαναεπικοινωνήσουμε από Σεπτέμβρη όπου ΕΛΠΙΖΟΥΝ ότι θα έχουν αποφασίσει.........

α και όσο για πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτέμβρη μ είπαν ότι θα βγεί άμεσα!!!!!!!! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
ckmoody

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 06 Ιούλ 2011, 11:24

μεχρι να παρουν αποφαση τον σεπτεμβρη ο νομος της γιαννακου ισχυει για τους εισακτεους εως και το 2006-2007 που τα ετη σπουδων ειναι εως το 2014-2015!Απο σεπτεμβρη θα μας ενημερωσουν για τις νεες αποφασεις!
Άβαταρ μέλους
istoria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 06 Ιούλ 2011, 14:19

Το πιθανότερο δηλαδή είναι ο νέος νόμος για το όριο φοίτησης να ισχύσει μόνο για τους καινούργιους και στους παλιούς να εφαρμοστεί ο νόμος της Γιαννάκου; Αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο μέχρι το Σεπτέμβρη ε; Θα μας αφήσουν τουλάχιστον στην επαναληπτική του Σεπτέμβρη να εξεταστούμε κανονικά ή θα μας διαγράψουν τέλη Αυγούστου; Πάντως, για να μη με διαγράψουν από τη σχολή, είμαι διατεθειμένη να πληρώσω ακόμα και δίδακτρα, για να μείνω ένα εξάμηνο ίσως δύο παραπάνω, μέχρι δηλαδή το τέλος του 2012. Αφού όλα για τα λεφτά τα κάνουν, γιατί πιστεύουν πως οι ''αιώνιοι'' φοιτητές( τι ταπεινωτικός όρος) επιβαρύνουν οικονομικά το κράτος
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Αθηνών
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 06 Ιούλ 2011, 14:41

Όπως και να έχει... η εξεταστική του Σεπτέμβρη αποτελεί μέρος του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους, δηλαδή 2010-2011. Ακόμα και οι βαθμολογίες της εξεταστικής του Σεπτέμβρη, αν δεις στο my-studies, εντάσσονται στο προηγούμενο ακαδημαϊκό (τα περσινά δηλαδή είναι ΕΞ(Χ)2009-2010, ΕΞ(Ε)2009-2010, ΕΞ(Σ)2009-2010).
Το νέο ακαδημαϊκό έτος ξεκινά θεωρητικά τον Οκτώβρη ή τέλος πάντων όταν ξεκινάν οι εγγραφές για το νέο έτος.
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 06 Ιούλ 2011, 14:54

Στο νέο προσχέδιο νόμου για τη παιδεία λέει πως κάθε ακαδημαϊκό έτος θα ξεκινάει την 1η Σεπτεμβρίου και θα τελειώνει τη 31 Αυγούστου κάθε έτους. Το ίδιο ίσχυε και πριν, στην πράξη όμως το ακαδημαϊκό έτος ξεκινάει τη 1η Οκτωβρίου και λήγει αρχές Ιουλίου, όταν και τελειώνει η εαρινή εξεταστική. Αυτό μας έλειπε, να μας στερήσουν και την επαναληπτική. Απλά ειρωνικά το είπα πριν, το ότι δηλαδή μπορεί να μας διαγράψουν στα τέλη Αυγούστου
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 06 Ιούλ 2011, 15:51

:tease: :up: :up:

αα... ουπς.. Οκ.. δεν το διέκρινα και είπα να απαντήσω γιατί κυκλοφορεί πολύ άγχος αυτές τις μέρες και είναι και καλοκαίρι..
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mastor » 06 Ιούλ 2011, 16:34

Καλησπερα παιδια.Εγω αν και ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος,6ο ετος,προτεινω να μην πανικοβαλομαστε.Τουλαχιστον οχι μεχρι να μας πουν κατι επισημα.Οταν ψηφιστει ο νομος και δουμε ποια σταση θα κρατησει η Σχολη μας τοτε θα ξερουμε τι συμβαινει.Προς το παρον ολοι λεμε ο,τι εχουμε ακουσει.Μακαρι να μη μας "πιανει" ο νομος ή εστω να εχουμε 8 χρονια περιθωριο.Παντως εγω ξερω παρα πολλα παιδια που κινδυνευουν με διαγραφη κι ελπιζω οτι δε θα τους πεταξουν εξω απο τη σχολη τοσο απλα.Αυτα φιλοι μου,ψυχραιμια.

Άβαταρ μέλους
Mastor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 06 Ιούλ 2011, 17:06

Καλησπέρα και σ'εσένα! Όταν λες, ότι κινδυνεύουν με διαγραφή, τι εννοείς; Ότι έχουν ξεπεράσει το όριο φοίτησης και φοβούνται μήπως διαγραφούν ή ότι πράγματι η γραμματεία τους έστειλε ειδοποίηση, ότι μπορεί να διαγραφούν; Γιατί βάσει του προηγούμενου νόμου όσοι έχουν περάσει στη σχολή από το 2003 μέχρι και το 2006-07 έχουν το δικαιώμα να φοιτήσουν σε αυτή μέχρι και 9 χρόνια, τα 8 χρόνια ισχύουν γι'αυτούς που εισήχθησαν από το 2007-08 και μετά. Μακάρι για τους παλιούς να εφαρμοστεί ο παλιός νόμος
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mastor » 06 Ιούλ 2011, 17:49

Οχι,εννοω οτι εχουν ξεπερασει το οριο και ισως διαγραφουν.Η γραμαμτεια δεν εχει ειδοποιησει κανενα.Εγω τον Οκτωβρη μπαινω στο 7ο ετος.Υπολογιζω να χρωσταω περιπου 15 μαθηματα.Δεν ξερω απολυτως τιποτα.Νομιζω πως αν ζητησεις τον ενα παραπανω χρονο θα στον δωσουν.Γενικα υπαρχει μια σχετικη ελαστικοτητα στους νομους που μολις μπαινουν σε ισχυ.Το μονο που ακουσα ηταν μια μερα στις ειδησεις του ΑΝΤ1 οτι ο νεος νομος θα ισχυσει για τους εισαχθεντες το Σεπτεμβριο του 2011.Ελεγε κι οτι η χρηματοδοτηση των πανεπιστημιων θα εξαρταται εκτος των αλλων και απο τον αριθμο των φοιτητων και το μεσο ορο αποφοιτησης.Αυτα μονο ξερω.Αλλα οπως ενημερωσε και ενας φιλος πιο πανω εξαρταται και απο τη σταση της Σχολης μας που ευχομαι να ειναι φιλικη προς εμας.

Άβαταρ μέλους
Mastor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mastor » 06 Ιούλ 2011, 17:50

Οχι,εννοω οτι εχουν ξεπερασει το οριο και ισως διαγραφουν.Η γραμαμτεια δεν εχει ειδοποιησει κανενα.Εγω τον Οκτωβρη μπαινω στο 7ο ετος.Υπολογιζω να χρωσταω περιπου 15 μαθηματα.Δεν ξερω απολυτως τιποτα.Νομιζω πως αν ζητησεις τον ενα παραπανω χρονο θα στον δωσουν.Γενικα υπαρχει μια σχετικη ελαστικοτητα στους νομους που μολις μπαινουν σε ισχυ.Το μονο που ακουσα ηταν μια μερα στις ειδησεις του ΑΝΤ1 οτι ο νεος νομος θα ισχυσει για τους εισαχθεντες το Σεπτεμβριο του 2011.Ελεγε κι οτι η χρηματοδοτηση των πανεπιστημιων θα εξαρταται εκτος των αλλων και απο τον αριθμο των φοιτητων και το μεσο ορο αποφοιτησης.Αυτα μονο ξερω.Αλλα οπως ενημερωσε και ενας φιλος πιο πανω εξαρταται και απο τη σταση της Σχολης μας που ευχομαι να ειναι φιλικη προς εμας.

Άβαταρ μέλους
Mastor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 06 Ιούλ 2011, 18:00

Εγώ σκέφτομαι να δώσω 5 μαθήματα το Σεπτέμβρη( τον Ιούνιο δεν έδωσα τίποτα, για να τα δώσω όλα μαζί το Σεπτέμβρη) και 5 το Φλεβάρη και τελειώνω. Έκανα κανονικά την εγγραφή μου σε κάθε εξάμηνο, περνούσα τα μαθήματα που έδινα και έπαιρνα καλούς βαθμούς. Αλλά έδινα 2 το πολύ 3 μαθήματα κάθε φορά, με αποτέλεσμα να αργήσω να τελειώσω. Αλλά τώρα θα δώσω παραπάνω... Από τη στιγμή που έχω περάσει τα 3/4 των μαθημάτων με επιτυχία το θεωρώ πολύ άδικο να με διώξουν. Ελπίζω να μη το κάνουν. Θα αποφασιστεί στη Γ.Ν του τμήματος τι θα κάνουν με εμάς. Είμαστε έρμαια στις διαθέσεις τους, εφόσον ο μελλοντικός νόμος δεν έχει καμία διάταξη για εμάς. Μέχρι τότε θα μας φάει η αγωνία. Άσε που μπορεί να διαβάσουμε τσάμπα, να μη προλάβουμε καν να δώσουμε και μετά να μας πουν φύγετε :jawdrop: :jawdrop:
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thodoris » 06 Ιούλ 2011, 18:17

παιδιά ο νέος νόμος δεν θα ισχύσει αναδρομικά.. μόνο για τους φοιτητές που θα μπούν απο σεπτέμβρη!θα ψηφιστεί πρώτα και μετά θα τεθεί σε ισχύ. και απόσο ξέρω ΟΧΙ αναδρομικά.
Άβαταρ μέλους
Thodoris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 07 Ιούλ 2011, 03:56

Δεν γίνεται να ισχύσει αναδρομικά. Ο καθένας μπορεί να έχει καθυστερήσει να πάρει το πτυχίο του για χ και ψ λόγους. Δεν μπορεί ξαφνικά να του πει κανείς πως διαγράφεται και επειδή διάβασα τον νόμο δεν μιλάει για κάτι τέτοιο. Απλά η κάθε σχολή θα αποφασίσει τα χρόνια μέσα στα οποία θα πρέπει καποιος να παρει πτυχίο και αυτό αφορά για όσους θα μπουν στο μέλλον ώστε να κάνουν το προγραμμα τους βάση του νέου νόμου.
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες