filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Discussion topic (Συζητήσεις ιστορικού-αρχαιολογικού)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hello23 » 20 Δεκ 2010, 14:44

χμμμ :tease:
Άβαταρ μέλους
hello23

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ » 20 Δεκ 2010, 15:11

και το προγραμμα ποτε θα το βγαλουν??
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hello23 » 20 Δεκ 2010, 16:24

οπως φαινεται η εξεταστικη ειναι φεβρουαριο ...λογικα μετα τα χριστουγεννα θα βγαλουν προγραμμα!!
Άβαταρ μέλους
hello23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 20 Δεκ 2010, 17:37

maram έγραψε:Ρώτησα στη γραμματεια σχετικά με το πρόγραμμα της εξεταστικής και με παρεπεμψαν στην σχετική ανακοινωση στο site της σχολής

Ανακοίνωση 20-12-2010

Σας ενημερώνουμε για το πρόγραμμα μαθημάτων-εξετάσεων του τρέχοντος ακαδ. έτους όπως μας το παρουσίασε πρόσφατα η Κοσμητεία.

Χειμερινό εξάμηνο: 4/10/2010-28/1/2011

Εξετάσεις Φεβρουαρίου: 31/1/2011-25/2/2011

Εαρινό εξάμηνο: 28/2/2011-10/6/2011

Εξετάσεις Ιουνίου: 13/6/2011-8/7/2011

:thxx:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 20 Δεκ 2010, 19:01

20-12-2010: Απεργιακές κινητοποιήσεις στα ΜΜΜ τη Τρίτη και Τετάρτη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Συμμετοχή Δημόσιων Αστικών Συγκοινωνιών σε απεργιακές κινητοποιήσεις και στάσεις εργασίας

Από τον ΟΑΣΑ ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με το πρόγραμμα κινητοποιήσεων που έχουν επίσημα εξαγγείλει τα σωματεία εργαζομένων στους Συγκοινωνιακούς Φορείς της Αθήνας, τα Αστικά Μέσα Μεταφοράς δεν θα λειτουργήσουν στις παρακάτω ώρες :

Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2010:
Λεωφορεία--(ΕΘΕΛ) Τρόλεϊ--(ΗΛΠΑΠ) Τραμ--(ΤΡΑΜ) Στάση εργασίας Από τις 12:00 έως τις 16:00
-----------------------------------------
Ηλεκτρικός Σιδηρόδρομος (ΗΣΑΠ) Μετρό (ΑΜΕΛ) Στάση εργασίας Από τις 11:00 έως τις 16:00

Επισημαίνεται ότι με βάση τα κυκλοφοριακά δεδομένα της πόλης εκτιμάται ότι τα δρομολόγια των λεωφορείων και των τρόλει θα αποκατασταθούν πλήρως τουλά-χιστον μια ώρα μετά την λήξη της στάσης εργασίας.

---------------------------

Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2010
Οι εργαζόμενοι στις αστικές συγκοινωνίες έχουν εξαγγείλει 24ωρη απεργία.

Για περισσότερες πληροφορίες το επιβατικό κοινό μπορεί να επικοινωνεί με το Τηλεφωνικό Κέντρο 185 του ΟΑΣΑ και στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.oasa.gr
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wild Orchid » 21 Δεκ 2010, 19:38

Καλησπέρα!

Βρε παιδιά, το σπουδαστήριο τις γιορτές θα είναι ανοιχτό; Ξέρετε; :mors: :mors: :mors:
Άβαταρ μέλους
Wild Orchid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 21 Δεκ 2010, 20:56

Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν ποστάρω στη σωστή ενότητα :tease: :tease: :tease:
Απλά επειδή αύριο τα μέσα έχουν απεργία, ξέρετε αν θα παραδώσει ο Μπιργάλιας; Γιατί μένω αρκετά μακριά και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία που θα υποστώ σε περίπτωση που θα κάνει... Οποιος ξέρει κάτι, ας βοηθήσει! Σας ευχαριστώ πολύ!
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 21 Δεκ 2010, 22:14

Wild Orchid έγραψε:Καλησπέρα!

Βρε παιδιά, το σπουδαστήριο τις γιορτές θα είναι ανοιχτό; Ξέρετε; :mors: :mors: :mors:

27 με 30 Δεκέμβρη 09.00 με 17.00
και
3, 4, 5 και 7 Γενάρη 09.00 με 17.00

καλό διάβασμα
:study:

Υ.Γ. αυτό το τελευταίο πάει λίγο πολύ σε όλους :lola:
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 21 Δεκ 2010, 22:53

Παιδιά, το νου σας να πάρετε τα συγγράμματά σας έως 10/1/2011!!!
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό retz » 21 Δεκ 2010, 23:10

Sirenita Galactica έγραψε:Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν ποστάρω στη σωστή ενότητα :tease: :tease: :tease:
Απλά επειδή αύριο τα μέσα έχουν απεργία, ξέρετε αν θα παραδώσει ο Μπιργάλιας; Γιατί μένω αρκετά μακριά και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία που θα υποστώ σε περίπτωση που θα κάνει... Οποιος ξέρει κάτι, ας βοηθήσει! Σας ευχαριστώ πολύ!

Δεν το λέω με σιγουριά, αλλά μάλλον δε θα κάνει γιατί και τις 2 προηγούμενες φορές ουσιαστικά δεν έγινε μάθημα. Απλά μας απαντούσε σε απορίες κλπ (που είναι χρήσιμο βέβαια) αλλά δεν προχώρησε στην ύλη. Οπότε δε νομίζω να κάνει μάθημα ούτε αύριο. :up:
Να κάνεις ό,τι σε κάνει να χαμογελάς!
Άβαταρ μέλους
retz
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό avgi » 22 Δεκ 2010, 18:00

καλησπερα παιδια!!!μηπως ξερει κανεις αν θα κανει μαθημα αυριο ο λεντακης αρχαια 3? :thxx: :help:
Άβαταρ μέλους
avgi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noelia » 22 Δεκ 2010, 19:27

Παιδια θα κανει η Αργυροπουλου μαθημα αυριο,Αρχαια Ι?
Smile, though your heart is aching
Smile, even though it's breaking
When, there are clouds in the sky
You'll get by...
Άβαταρ μέλους
Noelia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenitsa234 » 23 Δεκ 2010, 09:05

ρωτήσατε κανέναν καθηγητή πότε θα βγεί πρόγραμμα εξεταστικής?Μετά τις γιορτές? :basket:
μακρυά απο κάθε τι άγονο...
Άβαταρ μέλους
elenitsa234

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hello23 » 24 Δεκ 2010, 17:52

παιδια καλα χριστουγεννα κ καλα να περασετε αυριο!!!!κ ξεκουραζομαστε για μια δυο μερες κ παλι στ βιβλια!!! :happy:
Άβαταρ μέλους
hello23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fil » 29 Δεκ 2010, 23:26

γεα σας!
ξερει κανεις λεπτομερειες για την καραπλη???
αν κανει καλο μαθημα...αν βοηθαει...αν σε περναει ευκολα....
οποιος ξερει κατι ας βοηθησει γιατι ειναι επειγον!
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
fil
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex29 » 31 Δεκ 2010, 15:20

χρόνια πολλά παιδιά, σε λίγο μπαίνει το καινούριο έτος και γι΄αυτό δεν περιμένω σύντομα απάντηση όμως κάποια στιγμή αν μπορέσετε απαντήστε μου.
ειμαι απόφοιτος αρκετά χρόνια και (ευτυχώς) διορισμένος σε ενα λύκειο στην κρήτη. Η θεωρητική κατεύθυνση θέλει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη φιλοσοφική όμως διαπίστωσα οτι έχουν γίνει αλλαγές μεγάλες στο πρόγραμμα, το οποίο δεν υπάρχει. Μπορεί κάποιος να το δημοσιεύσει για ναέχω μια πιο σαφή εικόνα του καινούριου αυτού προγράμματος σπουδών. Αυτό που ενδιαφέρει τα παιδιά κυρίως, ειναι τα φιλολογικά μαθήματα και ο βαθμός δυσκολίας τους. Το μόνο που γνωρίζω ειναι οτι τα πεντάωρα του φιλολογικού έγιναν πλέον τρίωρα.
ελπίζω να απαντήσετε κάποια στιγμή αλλιώς θα περιμένω να ενημερωθώ απο την ιστοσελίδα της σχολής μας (εδώ γελάμε).
σας εύχομαι καλή χρονια. α να μην το ξεχάσω αν έχετε κάποια απορία για αυτά που έπονται μετά τη σχολή πείτε το. 8 χρόνια παλεύω στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση (ως ωρομίσθιος, αναπληρωτής και μόνιμος) γνωρίζω ικανοποιητικά πως έχουν τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
alex29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 31 Δεκ 2010, 15:38

alex29 έγραψε:χρόνια πολλά παιδιά, σε λίγο μπαίνει το καινούριο έτος και γι΄αυτό δεν περιμένω σύντομα απάντηση όμως κάποια στιγμή αν μπορέσετε απαντήστε μου.
ειμαι απόφοιτος αρκετά χρόνια και (ευτυχώς) διορισμένος σε ενα λύκειο στην κρήτη. Η θεωρητική κατεύθυνση θέλει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη φιλοσοφική όμως διαπίστωσα οτι έχουν γίνει αλλαγές μεγάλες στο πρόγραμμα, το οποίο δεν υπάρχει. Μπορεί κάποιος να το δημοσιεύσει για ναέχω μια πιο σαφή εικόνα του καινούριου αυτού προγράμματος σπουδών. Αυτό που ενδιαφέρει τα παιδιά κυρίως, ειναι τα φιλολογικά μαθήματα και ο βαθμός δυσκολίας τους. Το μόνο που γνωρίζω ειναι οτι τα πεντάωρα του φιλολογικού έγιναν πλέον τρίωρα.
ελπίζω να απαντήσετε κάποια στιγμή αλλιώς θα περιμένω να ενημερωθώ απο την ιστοσελίδα της σχολής μας (εδώ γελάμε).
σας εύχομαι καλή χρονια. α να μην το ξεχάσω αν έχετε κάποια απορία για αυτά που έπονται μετά τη σχολή πείτε το. 8 χρόνια παλεύω στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση (ως ωρομίσθιος, αναπληρωτής και μόνιμος) γνωρίζω ικανοποιητικά πως έχουν τα πράγματα.

Αφού διορίστηκες πάλι καλά να λές Alex!!βέβαια θα το πάλεψες κι όλας γιατί για να έγινες πλεόν μόνιμος λογικά θα ξεσκίστηκες στο διάβασμα για ΑΣΕΠ και τα σχετικά!!Τρίωρα θα γίνουν από του χρόνου τα φιλολογικά!Αν θές να δείς τον οδηγό σπουδών μας ως έχει μπορείς να το κάνεις σε αυτή εδώ τη δημόσια συζήτηση!Υπάρχει ενότητα για το φετινό πρόγραμμα σπουδών στην κορυφή των ανακοινώσεων του τμήματός μας!Όσο για τη δυσκολία εγώ γενικότερα είμαι της άποψης ότι όταν σπουδάζεις κάτι που αγαπάς είναι "εύκολο".Εγώ για παράδειγμα σιχαίνομαι τις αρχαιολογίες..αλλά αναγνωρίζω την αξία που έχουν ως βοηθητική επιστήμη της ιστορίας..ή μάλλον ως αδελφή επιστήμη της ιστορίας!!Άλλοι θα σου πούν ότι τα φιλολογικά μαθήματα του προγράμματός μας είναι δύσκολα..Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό..Τίποτα δεν είναι δύσκολο αν παρακολουθείς,ρωτάς τις απορίες σου,αν πάς μία βόλτα από το σπουδαστήριο και ψαχτείς στο διαδίκτυο και τα συναφή!Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι!Όπως και να 'χει επειδή μου αρέσουν τα λατινικά και τα αρχαία ελληνικά δεν θα πώ αν τα θεωρώ εύκολα ή δύσκολα!μπορώ να σου πώ όμως με σιγουριά ότι είναι απαιτητικά,αλλά όχι και απροσπέλαστα!Θέλουν παρα πάνω κόπο αν θές από άλλα!Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες..υποκειμενικούς και αντικειμενικούς!Πάντως,για να κλείσω αυτή τη μακροσκελή δημοσίευση που ελπίζω να μην κούρασε,καλύτερα να περιμένεις μέχρι τον Αύγουστο με Σεπτέμβρη που σίγουρα θα έχει βγεί το νέο πρόγραμμα σπουδών!και να μην ανησυχείς..η γραμματεία μας θα το ανεβάσει σίγουρα στη σελίδα της!!
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex29 » 31 Δεκ 2010, 16:58

σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη, πραγματικά ,απάντησή σου Dum.spiro.spero.
σίγουρα βέβαια δεν με κούρασες. ίσα-ίσα.
Όμως εγώ ενδιαφέρομαι να δώσω συμβουλές στα παιδιά που θα δώσουν φέτος πανελλήνιες αρα θα πρέπει ,αν θέλω να βοηθήσω πραγματικά, να τους δώσω κάποιες χρήσιμες συμβουλές. Αυτό εχει να κάνει ,οχι μόνο με την επιλογή της σχολής ή του τμήματος ,αλλά και μ' αυτή της πόλης. Αν βάλουν (για παράδειγμα )60 μαθήματα και τα υπόλοιπα ιστορικά τμήματα εχουν 52 (με 4 ξένες γλώσσες , δηλαδή ουσιαστικά 48) ε αυτό δεν ειναι κάτι που θα πρέπει να το γνωρίζουν?
οσο για το αγαπητό τμήμα μας ,η ιστοσελίδα του ηταν υπο κατασκευή ολο το καλοκαίρι και κυρίως την περίοδο που όλοι οι μαθητές μπαίνουν στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων και κοιτούν τα προγράμματα σπουδών, για να κάνουν την τελική επιλογή τους.
και μια συμβουλή : το 90% αυτών που μαθαίνεις στο πανεπιστήμιο (για ιστορικούς που κάνουν καριέρα στην δευτεροβάθμια και για τον ασεπ) θα ειναι εντελώς άχρηστο. μετά τη σχολή ξεκινά το πραγατικό και ουσιαστικό διάβασμα.
καλή χρονιά πάντως. θα τα ξαναπούμε γιατί θελω να ενημερωθώ και γι΄αυτά και για δικά μου θέματα (μεταπτυχιακά). τα λέμε λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
alex29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 31 Δεκ 2010, 18:21

alex29 έγραψε:και μια συμβουλή : το 90% αυτών που μαθαίνεις στο πανεπιστήμιο (για ιστορικούς που κάνουν καριέρα στην δευτεροβάθμια και για τον ασεπ) θα ειναι εντελώς άχρηστο. μετά τη σχολή ξεκινά το πραγατικό και ουσιαστικό διάβασμα.

Αυτό δυστυχώς το ξέρω εδώ και πάρα πολύ καιρό..Μπράβο σου πάντως alex που κοιτάς να τους δώσεις συμβουλές!Δεν θυμάμαι οι δικοί μου να έκαναν ποτέ το ίδιο!!Και μακάρι να σου πάνε όλα δεξια με το μεταπτυχιακό!!!
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 05 Ιαν 2011, 01:07

Και ναι είναι γεγονός. Για όσους περίμεναν με αγωνία :lola: βίντεο από την εκδρομή του κ. Βαλαβάνη, το πρώτο μόλις ανέβηκε, και έπεται συνέχεια....

να και το σχετικό link για όσους ενδιαφέρονται

http://www.youtube.com/watch?v=0L6gZQFVL2I
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες