filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Συστατικές επιστολές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Συστατικές επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol » 29 Μαρ 2008, 22:29

Ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να πάρει κανείς συστατική επιστολή από κάποιον καθηγητή; Ποιες οι προυποθέσεις και πως/ πότε μπορούμε να το ζητήσουμε;
Δίνουν όλοι οι καθηγητές;
Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα. Ε.Α.Πόε

http://mpes.uoa.gr/
Άβαταρ μέλους
nikol
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 29 Μαρ 2008, 22:58

κανονικα δινουν ολοι.

απο κει και περα για το τι χρειαζεται ξερω με σιγουρια τα εξης: αν ο καθηγητης δε σε ξερει η συστατικη επιστολη ειναι πολυ τυπικη χωρις να γραφει τπτ το ιδιαιτερο. το θεμα για το αν θα σου δωσουν ειναι ο βαθμος που εχεις. δηλαδη ποσα μαθηματα του χ καθηγητη εχεις παρει κ με τι βαθμο. αν ο βαθμος πρεπει να ειναι 8, 9,10 εξαρταται απο τον καθηγητη.

μια φιλη μου πηγε σε μια καθηγητρια του τομεα παιδαγωγικης να ζητηση επιστολη. ειχε στο 1 μαθημα της 9 και στο αλλο 6. λοιπον η καθηγητρια την εδιωξε και της μιλησε και ασχημα. της ειπε οτι με 6 δεν υπαρχει περιπτωση να της δωσει ποτε ασχετα ποσο ειχε στο αλλο γιατι το οτι στο ενα ειχε 6 κ στο αλλο 9 σημαινει μη συαθερο βαθμολογικα ατομο αρα οχι φοιτητης αξιος για συστατικη.
Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 30 Μαρ 2008, 00:09

Παιδιά οι συστατικές είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθηγητή. Εμένα πχ με 9 κ 10 μου πε μια καθηγητρια θα μου δωσει μια πολύ απλή συστατική επιστολή επειδή δε με ξέρει. Άλλος καθηγητής δε μου έδωσε καν γιατί δεν είμαι απ το τμήμα του (ούτε που ρώτησε πόσο του χα γράψει). Επομένως όταν θες συστατικές παίρνεις σβάρνα τους καθηγητές στους οποίους έχεις γράψει καλύτερα (με μια αναλυτική βαθμολογία πάντα) κ απο κει κ πέρα όποιος κ ο,τι σου δώσουν!
Ξύπνησες καλά και έχεις διάθεση να βοηθήσεις?? Ψαχνεις ποια θα είναι η καλή πράξη της ημέρας σου?? Στείλε μου πμ για να ανεβάσεις σημειώσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας!!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Paraskevi » 30 Μαρ 2008, 14:04

Αν ειχες ποτε τον Νιαρχο σε μαθημα (που πολυ απιθανο θα μου φαινοταν να μην τον ειχες σε φιλοσοφια σε καποιο απ' τα πρωτα εξαμηνα), να ξερεις πως ο ιδιος διαλαλει και διατυμπανιζει παντου πως δινει τις καλυτερες συστατικες επιστολες, ασχετου αν σε ηξερε ή του βαθμου σου. Τωρα αυτα τα λεει ο ιδιος. Δεν ξερω κανενα παιδι που να του ζητησε. Παντως απ' οτι εχω καταλαβει, ο Νιαρχος ειναι πολυ καλος ανθρωπος και μαλλον οσα λεει τα εννοει. Δεν χανεις τιποτα να προσπαθησεις....
You got a problem? Come and say it to my face!
Άβαταρ μέλους
Paraskevi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol » 30 Μαρ 2008, 20:41

Τον είχα τον Νιάρχο και μάλιστα είναι και ο αγαπημένος μου καθηγητής. Γενικά για να ζητήσεις συστατική σε ρωτάνε και το λόγο που τη θέλεις; Δηλαδή αν είναι να δουλέψεις κάπου; Γιατί εγω θέλω απλά να αρχίσω να μαζεύω και κάποια στιγμή θα μου χρειαστούν πιστεύω.
Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα. Ε.Α.Πόε

http://mpes.uoa.gr/
Άβαταρ μέλους
nikol
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 31 Μαρ 2008, 12:07

Μερικοί ρωτάνε, άλλοι όχι..!
Ξύπνησες καλά και έχεις διάθεση να βοηθήσεις?? Ψαχνεις ποια θα είναι η καλή πράξη της ημέρας σου?? Στείλε μου πμ για να ανεβάσεις σημειώσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας!!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 31 Μαρ 2008, 16:50

τι νοημα εχει να παρεις μια τυπικη συστατικη επιστολη για μια δουλεια? η συστατικη θα γραφει απλα οτι εγραψες αριστα στο μαθημα...

συνηθως τις συστατικες τις δινουν για τα μεταπτυχιακα.

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 31 Μαρ 2008, 20:18

^^Εξαρτάται απο την δουλειά βασικά. Ξέρω εργασίες στις οποίες ζητάνε συστατικές (βέβαια όχι στο αντικείμενό μας :confused :confused: ). Και αυτό γιατί η ουσία των συστατικών επιστολών είναι κ καλά να διαβεβαιώσεις για την ποιότητα του χαρακτήρα σου κ όχι για την απόδοσή σου στα μαθήματα. Αυτό μπορούν να το δουν κ απο την αναλυτική βαθμολογία που θα καταθέσεις για το μεταπτυχιακό.
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 31 Μαρ 2008, 22:18

αυτο εννοω... ενας καθηγητης που δε σε ξερει καν η σε ξερει φατσικα τι να γραψει για την ποιοτητα του χαρακτηρα σου?

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 01 Απρ 2008, 08:05

Και τι να γίνει όμως;; Να τρέχουμε πίσω απ τους καθηγητές κ ν αρχίσουμε το lolipop για να μας δώσουν καλή συστατική όταν τη χρειαστούμε;; Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι το θέμα των συστατικών είναι καθαρά τυπικό κ δε θα σε πάρουν ή απορρίψουν σε 1 μεταπτυχιακό/δουλειά αν είναι καλή/μέτρια η συστατική, αλλά άλλα πράγματα μετράνε κυρίως!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φρύνιχος » 02 Απρ 2008, 10:05

Πες τα βρε χρυσόστομη! Η καλή η γλώσσα και η καλή η κοτα έχουνε τις τύχες τις καλές! Για τους υπόλοιπους τους τρώει το μαύρο το σκοτάδι! Τα χάλια μας δε ξέρουμε? Πάντως ο τολμών νικά! Καλή τύχη σε όλους!!!
...ΠΡΟΣΟΧΗ: ΤΟ διάβασμα βλάπτει σοβαρά τη βλακεία...

http://www.allthelyrics.com/forum/greek ... guage.html
Άβαταρ μέλους
Φρύνιχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 02 Απρ 2008, 12:43

Παντως απ' ο,τι ξερω σε οσους φοιτητες κανουν προαιρετικες εργασιες οι καθηγητες δινουν συστατικες επιστολες
Εικόνα

http://www.youtube.com/watch?v=yT6Ti6ZUgSQ
γιατι μας πληγωνουν οσοι αγαπαμε?
Άβαταρ μέλους
CHOCO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Φρύνιχος » 02 Απρ 2008, 12:54

Πιθανών, υπάρχουν και καθηγητές με φιλότιμο και ήθος, που αναγνωρίζουν τις όποιες υπερπροσπάθειες των φοιτητών τους. Αλλά αυτοί είναι η εξαίρεση του κανόνα που τον επιβεβαιώνουν!
...ΠΡΟΣΟΧΗ: ΤΟ διάβασμα βλάπτει σοβαρά τη βλακεία...

http://www.allthelyrics.com/forum/greek ... guage.html
Άβαταρ μέλους
Φρύνιχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsoup84 » 04 Μάιος 2008, 18:18

βρε παιδια,δηλαδη αν παω σε καποιον με την προαιρετικη εργασια που του εχω κανει κ ζητησω συστατικη θα μου τη δωσει?ρωταω γιατι ουτε εχω ζητησει ποτε, ουτε εχω παρει.Κ αν δεν εχεισ κανει καμια εργασια κ απλα εχεισ γραψει 8 και ανω?κ αν ξεκινησεισ απο τωρα να ζητασ συστετικες κ σε ρωτησουν το λογο?
cogito ergo sum
Άβαταρ μέλους
tsoup84

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 04 Μάιος 2008, 20:38

Παιδιά μην αγχώνεστε, τελειώστε πρώτα με το καλό κ ζητάτε συστατικές όταν και αν σας χρειαστούν.. προσωπικά δε βλέπω το λόγο να μπείτε τώρα σε αυτή τη διαδικασία, έτσι, προκαταβολικά.. εσείς ξέρετε βέβαια :up:

ΥΓ. Ο μόνος λόγος τον οποίο μπορώ να σκεφτώ για να ζητήσετε απο τώρα συστατική επιστολή είναι αν έχετε καλούς βαθμούς σε κάποιον καθηγητή ο οποίος ενδέχεται να πάρει σύνταξη.. σ αυτό την έχω πατήσει, γι αυτό το αναφέρω :lola:
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό desert.ferry » 15 Μάιος 2009, 07:35

καλημέρα. θέλω να πάρω συστατικές επιστολές από μερικούς καθηγητές, αλλά δεν πατούσα στο μάθημα γιατί δούλευα. λέτε να μη μ δώσουν;;;
Η ελευθερία της σκέψης είναι η ζωή της ψυχής!!!
Άβαταρ μέλους
desert.ferry

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΒΑΝΑ@@@ » 15 Μάιος 2009, 10:46

οχι μην ανησυχεις.θα διαλεξεις τους καθηγητες που εχεις παρει απο 8 και πανω γιατι συνηθως δεν δινουν αν δεν εχεις παρει στο μαθημα τους τουλαχιστον 8.αυτο δηλαδη συνεβη και σε μενα.Αλλα αυτα που σου γραφουν μεσα στη συστατικη ειναι πολυ καλα και χωρις να σε ξερουν αρκει να χεις παρει τουλαχιστον 8,στο τονιζω για να μην πας καπου και σε διωξουν οτι δεν σου δινουν.
ΒΑΝΑ
Άβαταρ μέλους
ΒΑΝΑ@@@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mitsaki » 15 Μάιος 2009, 12:37

παιδια,επειδη θα ξεκινησω κι εγω την αναζητηση συστατικων επιστολων, ηθελα να σας ρωτησω αν εχει ζητησει κανεις απο την Καραπλη!! (Βυζαντινη Ιστορια) δεν θα 'ταν η πρωτη που θα σκεφτομουν, αλλα το χειμωνα παρακολουθησα το μαθημα της και το περασα με 9!! :up:
ξερει κανεις να μου πει αν δινει συστατικες ή θα με πεταξει κλωτσιδον??? :peace:
ευχαριστω!!! :huglove:
Άβαταρ μέλους
mitsaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό desert.ferry » 19 Μάιος 2009, 20:24

ευχαριστώ BANA@@@. πρέπει να περιμένω περίπου 2 εβδομάδες για να την πάρω; βασικά για μεταπτυχιακό τη θέλω εγώ. δεν έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά να βρίσκεται!!!!!!!!
Η ελευθερία της σκέψης είναι η ζωή της ψυχής!!!
Άβαταρ μέλους
desert.ferry

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΒΑΝΑ@@@ » 20 Μάιος 2009, 01:05

και γω για μεταπτυχιακο τις ειχα παρει. Κοιτα δεν υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα που περιμενεις.πχ. ο ενας καθηγητης μου την ειχε ετοιμη την επομενη μερα, ενω ο αλλος μετα απο 1 εβδομαδα.αναλογα κ με τις δουλειες που εχει ο καθηγητης οταν θα πας.εγω ειχα παει το δεκεμβρη και ηταν αρκετα χαλαροι.αλλα πηγαινε πριν ξεκινησει η εξεταστικη γιατι δεν θα τους βρισκεις!
ΒΑΝΑ
Άβαταρ μέλους
ΒΑΝΑ@@@

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες