filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά από Φ.Π.Ψ!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzi » 29 Ιούλ 2008, 14:38

και κατι αλλο που ξεχασα, αν δεν υπαρχει προυπηρεσια ειναι μεγαλο μειον; :peace:
Άβαταρ μέλους
souzi

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 01 Αύγ 2008, 10:34

οι απαντησεις σε αυτα που ρωτας ειναι καθαρα θεμα καθε μεταπτυχιακου.

στο μεταπτυχιακο που θες, κοιτα τι γραφει η προκυρηξη. λενε τι χρονικα περιθωρια δινουν για οσους δεν εχουν ορκιστει αλλα εχουν παρει πτυχιο, γραφει τι βεβαιωση χρειαζεται.

οσο για αυτο που ρωτας με την προυπηρεσια κανονικα δε θα πρεπε να ειναι προβλημα γιατι απο οσο ξερω κανενα μεταπτυχιακο δεν την εχει στα προσοντα που ζηταει.. πρακτικα βεβαια, ο,τι εχεις κανει καλο ειναι.
Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzi » 01 Αύγ 2008, 10:38

το μονο που γραφει για το πτυχιο ειναι ``αντιγραφο πτυχιου επικυρωμενο``. αρα θα δεχτουν αυτο το χαρτι απο την γραμματεια;λογικα πρεπει να το δεχτουν.
Άβαταρ μέλους
souzi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 01 Αύγ 2008, 10:50

αντιγραφο πτυχιου σημαινει οτι εχεις ορκιστει.

δε ξερω ποιο μεταπτυχιακο θες, παντως εγω που ειχα ρωτησει εδω σε καποια, μου ειχαν πει πως αν δεν εχω ορκιστει, καταθετω μια υπευθηνη δηλωση με μια αναλυτικη και πως πρεπει να εχω ορκιστει μεχρι την ημερομηνια συνεντευξης.

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzi » 01 Αύγ 2008, 11:12

και λες να προλαβω να εχω ορκιστει; οι εξετασεις εναι το β` δεκαπενθημερο του οκτωβριου αρα η συνεντευξη θα ειναι πιο μετα.ε;
Άβαταρ μέλους
souzi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 04 Σεπ 2008, 20:03

http://career-office.uoa.gr/

αυτη ειναι η διευθυνση του γραφειου διασυνδεσης του ΕΚΠΑ.

εδω μπορειτε να βρειτε πληροφοριες σχετικα με μεταπτυχιακα σε Ελλαδα και εξωτερικο και γενικα ο,τι αφορα το "τι κανουμε μετα το πτυχιο'

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό knup » 01 Οκτ 2008, 20:44

Λοιπον, για οσους ατυχους ειναι φοιτητες ΦΠΨ και θελουν να εργαστουν ως ψυχολογοι, υπαρχει και μια αλλη λυση εκτος των κατατακτηριων εξετασεων στο Προγραμμα Ψυχολογιας. Πανεπιστημια στην Αγγλια προσφερουν τα λεγομενα "conversion courses" τα οποια διαρκουν 1 χρονο και με λιγα λογια προσφερουν αδεια ασκησεως επαγγελματος. Τα διδακτρα κυμαινονται στις 3 με 5 χιλιαδες ευρω για ολο το χρονο και περιπου αλλο τοσο θα σας κοστισει το δωματιο στην εστια.

Ο BPS αναγνωριζει καποια συγκεκριμενα πανεπιστημια (μπορειτε να τα δειτε ποια ειναι και να δειτε και τα αντιστοιχα link τους)
http://www.bps.org.uk/careers/accredited-courses/accredited-courses.cfm?action=conversion

Δεν εχω ερευνησει βεβαια αν αναγνωριζονται ολα στην Ελλαδα... :confused:
!!!Ptyxio!!!
Άβαταρ μέλους
knup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Black Mamba » 01 Οκτ 2008, 23:21

Παιδια ψαχνω εδω και καιρο για το θεμα <<μεταπτυχιακο>> και μπορω να πω οτι εχω απελπιστει... Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για σχολικη ψυχολογια στην φιλοσοφικη, αλλα δεν γνωριζω καθε ποτε προκυρησεται νεο μεταπτυχιακο.. το τελευταιο ηταν νομιζω περσι..
Αμα δεν λιώσουμε μαζί, πώς θες να γίνουμε ένα....;
Άβαταρ μέλους
Black Mamba
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 01 Οκτ 2008, 23:33

καθε 1-2 χρονια. τελευταια φορα ηταν περυσι τον δεκεμβρη αρα λογικα φετος μετα τον Μαρτη θα ναι καποια στιγμη.

να χεις στο μυαλο σου να κοιτας τθς ανακοινωσεις στο τομεα ψυχολογιας τοσο στη σχολη οσο και στην σελιδα του.

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexdv » 04 Οκτ 2008, 10:36

Καλημερα! Ενδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο Ειδικης Αγωγης στο Παιδαγωγικο και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις ποιες ειναι οι προυποθεσεις... Τι χρειαζεται να εχει κανεις για να τον παρουνε.. :?: Ισχυει οτι πρεπει να εχω περασει στο ΦΠΨ και τις δυο ειδικες αγωγες :?: :?: :?: Γιατι αν ισχυει πρεπει να τις δηλωσω...
Άβαταρ μέλους
alexdv

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ARIS-3 » 23 Οκτ 2008, 20:28

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ; ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ
Άβαταρ μέλους
ARIS-3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 23 Οκτ 2008, 20:54

alexdv έγραψε:Καλημερα! Ενδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο Ειδικης Αγωγης στο Παιδαγωγικο και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις ποιες ειναι οι προυποθεσεις... Τι χρειαζεται να εχει κανεις για να τον παρουνε.. :?: Ισχυει οτι πρεπει να εχω περασει στο ΦΠΨ και τις δυο ειδικες αγωγες :?: :?: :?: Γιατι αν ισχυει πρεπει να τις δηλωσω...

http://www.cc.uoa.gr/ptde/metaptyxiaka.htm

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 07 Νοέμ 2008, 00:30

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ-ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

«ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ»

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ

Το Τμήμα Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής - Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει διαγωνισμό για την επιλογή είκοσι (20) μεταπτυχιακών φοιτητών που θα παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα: «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός» κατά το επόμενο ακαδημαϊκό έτος (Υ.Α. 61317/B7/28-7-2004, ΦΕΚ 1209 τ.ΒΝ/6-8-2004).

Δικαίωμα συμμετοχής στις διαδικασίες επιλογής έχουν πτυχιούχοι των Τμημάτων Ψυχοπαιδαγωγικών, Ανθρωπιστικών, Κοινωνικών, Οικονομικών και Θετικών Επιστημών των A.E.I. της ημεδαπής και των αντίστοιχων ομοταγών Τμημάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι των Τμημάτων Κοινωνικής Εργασίας των Τ.Ε.Ι.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, που ορίζονται στις διατάξεις του Κανονισμού Λειτουργίας του Π.Μ.Σ., είναι δυνατόν να γίνουν δεκτοί πτυχιούχοι και άλλων Τμημάτων.

Οι υποψήφιοι οφείλουν να υποβάλουν στο γραφείο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό (Εργαστήριο Πειραματικής Παιδαγωγικής), Φιλοσοφική Σχολή, 5ος όροφος, (Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρα 12.00 - 14.00 ) τηλ.210-7277552, τα παρακάτω δικαιολογητικά, από την 8 Οκτωβρίου έως την 18 Νοεμβρίου 2008:

1. Αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής

2. Βιογραφικό σημείωμα στο οποίο θα αναφέρονται αναλυτικά οι σπουδές τους, η διδακτική τους εμπειρία, η επιστημονική και κοινωνική τους δραστηριότητα.

3. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου ή πτυχίων.

4. Πιστοποιητικό κατοχής ξένης γλώσσας ( εφόσον έχουν)

5. Επικυρωμένη κατάσταση αναλυτικής βαθμολογίας στην οποία να αναγράφεται και ο βαθμός πτυχίου.

6. Δημοσιεύσεις ( αν υπάρχουν).

7. Αποδεικτικά στοιχεία της εμπειρίας τους ή της επιμόρφωσής τους σε αντικείμενα της Συμβουλευτικής και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού (αν υπάρχουν).

Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποχρεούνται να εξετασθούν στην ξένη γλώσσα της προτίμησής τους. Εξαιρούνται από την υποχρέωση αυτή όσοι έχουν πραγματοποιήσει τριτοβάθμιες σπουδές στο εξωτερικό ή διαθέτουν τίτλους, από τους οποίους προκύπτει ότι κατέχουν επαρκώς μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα.. Για την απαλλαγή τους από την υποχρέωση αυτή αποφαίνεται η Συντονιστική Επιτροπή του Προγράμματος .

Όσοι υποψήφιοι επιτύχουν στις εξετάσεις της ξένης γλώσσας ή απαλλαχθούν νόμιμα από αυτήν θα εξετασθούν γραπτώς στα ακόλουθα αντικείμενα:

α) Θεωρία και Μεθοδολογία της Συμβουλευτικής και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού και

β) Μεθοδολογία Έρευνας στις Κοινωνικές Επιστήμες και Στοιχεία Στατιστικής.

Οι υποψήφιοι, των οποίων η επίδοση θα είναι τουλάχιστον πέντε (5) στη δεκάβαθμη κλίμακα σε καθένα από τα μαθήματα που προαναφέρθηκαν, θα προσέλθουν σε συνέντευξη ενώπιον τριμελούς επιτροπής.

Η επιλογή θα γίνει με βάση την αξιολόγηση όλων των παραπάνω στοιχείων.

Πληροφορίες για την εξεταστέα ύλη και για κάθε άλλο σχετικό θέμα παρέχονται από τη Γραμματεία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΕΝΑ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ-ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ «ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ»

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ

Α. Θεωρία και Μεθοδολογία της Συμβουλευτικής και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

1. Έννοια, αντικείμενο και ιστορική εξέλιξη του θεσμού της Συμβουλευτικής και του Σχολικού και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (διεθνώς και στην Ελλάδα).

2. Θεωρία και μεθοδολογία της πληροφόρησης για τις σπουδές και τα επαγγέλματα.

3. Αυτογνωσία - αυτοαντίληψη. Εννοιολογικές διασαφήσεις, θεωρητική προσέγγιση, μεθοδολογία ανάπτυξης και εκτίμησής τους.

4. Διαδικασία λήψης αποφάσεων.

5. Θεωρίες επαγγελματικής ανάπτυξης.

6. Θεωρίες Συμβουλευτικής Ψυχολογίας.

7. Μεθοδολογία της Συμβουλευτικής Συνέντευξης.

Β. Μεθοδολογία Έρευνας στις Κοινωνικές Επιστήμες και Στοιχεία Στατιστικής

1. Έννοια, χαρακτηριστικά, είδη και στάδια της επιστημονικής έρευνας.

2. Ερευνητικές στρατηγικές.

3. Δειγματοληψία.

4. Μέσα και διαδικασία συλλογής δεδομένων.

5. Περιγραφική στατιστική (έννοια και είδη μεταβλητών, κατανομές, δείκτες κεντρικής τάσης και διασποράς, συνάφεια, μετατροπή κλιμάκων).

6. Επαγωγική στατιστική (στατιστικές εκτιμήσεις, διαδικασία ελέγχου υποθέσεων, τα κυριότερα παραμετρικά και μη παραμετρικά στατιστικά κριτήρια).

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Δελλασούδας, Λ. (2004). Σχολικός και επαγγελματικός προσανατολισμός ατόμων με αναπηρία (τ. Γ´). Αθήνα: Ατραπός.

Δημητρόπουλος Ε. (1993). Σχολικός, εκπαιδευτικός και επαγγελματικός προσανατολισμός και συμβουλευτική. Αθήνα: Γρηγόρης.

Δημητρόπουλος, Ε (1998). Συμβουλευτική και Συμβουλευτική Ψυχολογία. Η θεωρία της, η πράξη, οι εφαρμογές της. Αθήνα: Γρηγόρης.

Κάντας, Α., & Χαντζή, Α. (1991). Θεωρίες επαγγελματικής ανάπτυξης - Ψυχολογία της εργασίας - Στοιχεία Συμβουλευτικής. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.

Κασσωτάκης, Μ. (1986). Η πληροφόρηση για τις σπουδές και τα επαγγέλματα. Αθήνα: Γρηγόρης.

Κασσωτάκης, Μ. (Επιμ.) (2002). Συμβουλευτική και επαγγελματικός προσανατολισμός: Θεωρία και πράξη. Αθήνα: Τυπωθήτω.

Μαλικιώση-Λοΐζου, Μ. (1994). Συμβουλευτική Ψυχολογία. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.

Nathan, R. & Hill, L. (2006). Επαγγελματική Συμβουλευτική: Η συμβουλευτική προσέγγιση της επαγγελματικής επιλογής και σταδιοδρομίας (Δ. Σιδηροπούλου-Δημακάκου, μετάφραση-επιστημονική επιμέλεια). Αθήνα: Μεταίχμιο.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

Καραγεώργος, Δ. (2001). Στατιστική: Περιγραφική και επαγωγική. Αθήνα: Σαβάλλας.

Παρασκευόπουλος, Ι. (1990). Στατιστική (τόμοι 3). Αθήνα (αυτοέκδοση).

Παρασκευόπουλος, Ι. (1993). Μεθοδολογία επιστημονικής έρευνας (τόμοι 2). Αθήνα (αυτοέκδοση).

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 07 Νοέμ 2008, 00:31

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ

«Διδακτική Μαθημάτων Ειδικότητας με Νέες Τεχνολογίες - ΔΙΜΕΝΤΕ»

Το Τμήμα Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής-Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και ειδικότερα ο Τομέας Παιδαγωγικής, στο πλαίσιο της λειτουργίας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με γνωστικό αντικείμενο: «Διδακτική Μαθημάτων Ειδικότητας με Νέες Τεχνολογίες», καλεί τους ενδιαφερομένους να καταθέσουν αίτηση για την κατάληψη:

· Δέκα πέντε (15) θέσεων μεταπτυχιακών σπουδαστών.

Η φοίτηση θα ξεκινήσει στο χειμερινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2008-09.

Οι υποψήφιοι πρέπει να καταθέσουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής.

2. Βιογραφικό σημείωμα στο οποίο να αναφέρονται αναλυτικά οι σπουδές, η διδακτική εμπειρία, η επιστημονική και κοινωνική δραστηριότητα.

3. Αντίγραφο πτυχίου ή πτυχίων (επικυρωμένο φωτοαντίγραφο).

4. Πιστοποιητικό κατοχής ξένης γλώσσας (απλή φωτοτυπία με την επίδειξη του πρωτοτύπου). Σε περίπτωση που ο υποψήφιος δεν έχει πιστοποιητικό που να του προσφέρει πιστοποιημένη επάρκεια, η κατοχή της ξένης γλώσσας θα διαπιστωθεί με εξετάσεις που διενεργεί μέλος ΔΕΠ του αντίστοιχου ξενόγλωσσου τμήματος.

5. Αναλυτικό κατάλογο προπτυχιακών μαθημάτων (αναλυτική βαθμολογία - επικυρωμένο φωτοαντίγραφο).

6. Δημοσιεύσεις (αν υπάρχουν).

Η ημερομηνία υποβολής δικαιολογητικών θα ανακοινωθεί εντός του Οκτωβρίου 2008.

Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές, οι οποίοι δεν προσκομίζουν πιστοποιητικό για την επαρκή γνώση σε μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα, εξετάζονται σε γλώσσα της προτίμησής τους από μέλος ΔΕΠ του οικείου ξενόγλωσσου Τμήματος. Όσοι από αυτούς επιτύχουν, εξετάζονται γραπτώς, μαζί με τους υπόλοιπους υποψηφίους, σε δύο αντικείμενα: στη Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας και στις Σύγχρονες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση. Οι 40 πρώτοι στην βαθμολογία της γραπτής εξέτασης καλούνται σε συνέντευξη ενώπιον τριμελούς επιτροπής αξιολόγησης, η οποία αποτελείται από μέλη ΔΕΠ, έτσι ώστε να γίνει η τελική επιλογή, στην οποία θα συνεκτιμηθούν όλα τα στοιχεία της υποψηφιότητας ως ακολούθως:

α. Γραπτή Εξέταση: 60% (από 30% για κάθε γραπτώς εξεταζόμενο αντικείμενο)

β. Συνέντευξη: 20%

γ. Βαθμός Πτυχίου: 7%

δ. Βαθμολογία γνωστικών αντικειμένων ειδίκευσης σε αποκτηθέντες τίτλους σπουδών Τριτο/θμιας Εκπ/σης: 8%

ε. Επιπλέον προσόντα (2η και 3η ξένη γλώσσα, συγγραφικό και ερευνητικό έργο, συμμετοχή σε συνέδρια -

επιμόρφωση): 5%

Η εξεταστέα ύλη και η ενδεικτική βιβλιογραφία υπάρχουν στη Γραμματεία του ΠΜΣ και στην ιστοσελίδα http://dimente.ppp.uoa.gr.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης για συμμετοχή στο Πρόγραμμα έχουν οι πτυχιούχοι των Τμημάτων των Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ), καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων των Τ.Ε.Ι. (σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ.12γ του Ν.2916/01 (ΦΕΚ 114, τ. Α')), οι οποίοι έχουν δικαίωμα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις να διδάσκουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Η παρακολούθηση του Προγράμματος για το έτος 2008-2009 δεν συνεπάγεται την καταβολή διδάκτρων.

O Διευθυντής του Προγράμματος

Καθηγητής Χρόνης Κυνηγός

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 07 Νοέμ 2008, 01:21

ξέρετε ποιο μεταπτυχιακό είναι να πραγματοποιηθεό του χρόνου???????τον οκτώβρη του 2009...
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 07 Νοέμ 2008, 14:28

φιλεναδα αυτο δε το ξερει κανεις!! τα περισσοτερα μεταπτυχιακα γινονται καθε 2 χρονια... να καταλαβεις εγω χθες που ρωτησα για το μεταπτυχιακο σχολικης μου ειπα "θα γινει μεσα στο 2009 αλλα ενα μηνα πριν θα το ξερουμε"

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labros » 15 Δεκ 2008, 23:14

γεια χαρα..τον φλεβαρη με το καλο τελειωνω...ξερει κανεις καποιο καλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο;; εχω επιλεξει κατευθυνση παιδαγωγικης...ας ενημερωσει καποιος που γνωριζει η ας γραψει καποιο σχετικο Link..ευχαριστω εκ των προτερων..
Άβαταρ μέλους
labros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labros » 01 Φεβ 2009, 19:59

παιδια οι αιτησεις για τα μεταπτυχιακα εσωτερικου ποτε ξεκινουν περιπου; υπαρχουν ιδιες ημερομηνιες σε ολα;
Άβαταρ μέλους
labros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 29 Μαρ 2009, 13:58

labro το καθε μεταπτυχιακο ειναι εντελως ανεξαρτητο.. αρα δεν υπαρχουν κοινες ημερομηνιες... ψαξε απλά αυτο που σε ενδιαφερει κ να παρακολουθεις ποτε θα βγει ανακοινωση... :up:

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιτίκα » 29 Μαρ 2009, 15:03

Black Mamba έγραψε:Παιδια ψαχνω εδω και καιρο για το θεμα <<μεταπτυχιακο>> και μπορω να πω οτι εχω απελπιστει... Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για σχολικη ψυχολογια στην φιλοσοφικη, αλλα δεν γνωριζω καθε ποτε προκυρησεται νεο μεταπτυχιακο.. το τελευταιο ηταν νομιζω περσι..

από όσο ξέρω μέχρι το 2010 τουλάχιστον δε θα λειτουργήσει! :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιτίκα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες