filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Πληροφορίες για μαθήματα υποχρεωτικά και επιλογής

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Πληροφορίες για μαθήματα υποχρεωτικά και επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 21 Νοέμ 2011, 11:39

Παιδια βοηθεια...Ειμαι επι πτυχιω και εχω κανει μεγαλο λαθος με τα μαθηματα επιλογης(μερικα απο τα οποια τα εχω ηδη δωσει!)...Που μπορω να απευθυνθω για να με συμβουλευσουν καταλληλα?Η κοσμητεια εχει αυτη την αρμοδιοτητα?Να παω να ρωτησω εκει?Γιατι στη γραμματεια αποκλειεται να ξερουν και δεν τους εμπιστευομαι κιολας!

Και κατι αλλο...Στα μαθηματα ελευθερης επιλογης διαλεγουμε απο ολα τα τμηματα της φιλοσοφικης ετσι?Και απο προγραμμα ψυχολογιας,ιστορικο,φιλολογικο,ιταλικο κα,ετσι?Οσον αφορα τα υποχρεωτικα μαθηματα κατ'επιλογην αλλου τμηματος,αυτα ειναι μονο απο το τμημα του ιστορικου και του φιλολογικου?Κοιταξα στον οδηγο σπουδων και ειδα οτι σε 3 απο τα μαθηματα αλλου τμηματος λεει οτι πρεπει να επιλεξουμε απο το φιλολογικο,σε ενα απο ιστορικο-αρχαιολογικο,ενω στα υπολοιπα δε λεει κατι.Εγω εδωσα κανονικα τα 3 του φιλολογικου και το 1 απο το ιστορικο,και οσον αφορα τα υπολοιπα εδωσα μαθηματα απο ιταλικο,και προγραμμα ψυχολογιας και ισπανικο...Φοβαμαι οτι εχω κανει χοντρη πατατα!(και μαλιστα εγραψα και βαθμους...)Μπορει καποιος να με φωτισει?Εχω μπερδευτει...Τα μαθηματα αυτα καλα εκανα και τα εδωσα?Ειμαι οκ?Η θα πρεπει να τα ακυρωσω και να δωσω αλλα στη θεση τους απο το ιστορικο και το φιλολογικο? SOS.........
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lpart » 21 Νοέμ 2011, 13:55

ioanna ts απο οτι καταλαβα εισαι κατευθυνση Ψ σωστα? συμφωνα με το παλιο προγραμμα σπουδων του ετους 2006-2007 γι'αυτη την κατευθυνση, τα 2 μαθηματα επιλογης που εχουμε ειναι οντως απο ολα τα τμηματα της σχολης!τωρα, οσον αφορα τα υπολοιπα, πρεπει να δωσεις 3 μαθηματα απο φιλολογικο, ενα απο ιστορικο-αρχαιολογικο (τα οποια και σωστα εδωσες) και 4 απο αλλα τμηματα, στα οποια συμπεριλαμβανονται μαθηματα απο φιλολογικο, ιστορικο-αρχαιολογικο και απο ξενογλωσσα (δηλαδη της ιταλικης και ισπανικης γλωσσας). να συμπληρωσω επισης οτι τα ξενογλωσσα που μπορεις να παρεις ειναι μεχρι 3, οχι παραπανω. [ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα χειροτερα]
Don't disturb...
Άβαταρ μέλους
lpart

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 22 Νοέμ 2011, 13:21

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Lpart!!Ναι Ψ ειμαι...Αυτο που καταλαβα απο οσα μου λες ειναι οτι τωρα πρεπει να ακυρωσω καποια μαθηματα...Και να δωσω τεσσερα απο φιλολογικο ιστορικο η ξενογλωσσα...Ξερεις μηπως που πρεπει να απευθυνθω για να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες?Μην κανω ξανα κανενα λαθος...Να ειμαι σιγουρη...Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!Να εισαι καλα! :thxx:
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lpart » 22 Νοέμ 2011, 14:09

απο οσα μαθηματα μου λες επανω οτι εδωσες, μονο το μαθημα της ψυχολογιας πρεπει να αλλαξεις με ενα αλλο, τα υπολοιπα σωστα τα εδωσες!! απλως να ξερεις οτι εχουμε δικαιωμα σε αυτα τα επιλογης που ειναι απο αλλο τμημα να παρουμε απο ξενογλωσσα τμηματα (δηλαδη απο ιταλικη και ιπανικη γλωσσα) μονο μεχρι 3 μαθηματα (οποτε το τελευταιο που θα σου μεινει θα ειναι παλι ή απο φιλολογικο ή απο ιστορικο-αρχαιολογικο). νομιζω η γραμματεια ειναι υπευθυνη γι'αυτα τα θεματα....παντως μπορεις να δεις και στον οδηγο σπουδων που υπαρχει στο site της σχολης μας, εκει αναφερει και τον οδηγο σπουδων τον παλιο, αν δεν κανω λαθος.
Don't disturb...
Άβαταρ μέλους
lpart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vassia08 » 25 Νοέμ 2011, 09:01

Καλημέρα!! Θα ήθελα να με βοήθησετε σε κάτι! Ειμαι επι πτυχίω κ μου λείπουν 3 μαθήματα επιλογής φιλολογικού και ιστορικού!! Ποιά από τα παρακάτω θεωρούνται πιο εύκολα ? Επίσης να προσθέσω οτί επειδή δεν μπορώ να παρακολουθώ βασικό κριτήριο για να επιλέξω είναι να ΜΗΝ θέλουν παρακολούθηση.. Δηλαδή η ύλη να περιοριζεται σε βιβλία και όχι ΚΑΙ σε σημειώσεις !
ΦΦΒ01 Εισαγωγή στη Βυζαντινή Φιλολογία (Παναγιώτου-Καλαμάκης), ΚΦΒ03 Βυζαντινή Ιστοριογραφία (Λουκάκη), ΓΦΒΟ3 Βυζαντινή Ιστοριογραφία Α (Αντωνοπούλου), ΜΦΒ06 Κείμενα Βιου και Πολιτισμού των Βυζαντινών (Κόλιας), ΓΦΒ07 Υμνογραφία, ΜΦΒ08 Βυζαντινή ρητορική επιστολ. (Πολέμης), ΓΦΒ08 Βυζαντινή Ρητορική (Παίδας), ΓΦΓ08 Ιστορική Γραμματική (Παντελίδης), ΙΑ122 Ιστορία της Τέχνης (Παυλόπουλος), ΙΑ204 Ιστορία της Τέχνης (Παυλόπουλος), ΙΑ01Α Εισ. στην αρχαιολογία κ στην ιστορία της τέχνης (Κανελλόπουλος), ΙΑ01Β Εισ. στην Αρχαιολογία κ στην ιστορία της τέχνης (Σχινα).

Κάθε βοήθεια πολύτιμη!!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας .
Άβαταρ μέλους
Vassia08

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pitsounaki2 » 27 Νοέμ 2011, 16:16

Κι εγω ειμαι επιπτυχιω και πρεπει να παρω 3 μαθηματα απο το φιλολογικο!!Και απ ο,τι κοιταξα ειναι ολα αρχαια και τετοια που δεν τα πολυσυμπαθω!οπως και να χει,εχετε κανενα να μου προτεινετε που να ειναι σχετικα ευκολο σε σχεση με τα υπολοιπα??ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
pitsounaki2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 27 Νοέμ 2011, 17:18

pitsounaki2 έγραψε:Κι εγω ειμαι επιπτυχιω και πρεπει να παρω 3 μαθηματα απο το φιλολογικο!!Και απ ο,τι κοιταξα ειναι ολα αρχαια και τετοια που δεν τα πολυσυμπαθω!οπως και να χει,εχετε κανενα να μου προτεινετε που να ειναι σχετικα ευκολο σε σχεση με τα υπολοιπα??ευχαριστω!!

καλησπερα! το μαθημα ΦΦΛΟ1 Εισαγωγη στη Λαογραφια ειναι πολυ ευκολο απο οσους εχω παρει πληροφοριες,εχει 2 βιβλια και γινεται καθε Τριτη 9-12 στη 204.. 2 φορες που εχω παει στο μαθημα φαινεται ευκολο και εχει αρκετο κοσμο(αρα το προτιμουν πολλοι) το επελεξα και εγω γιατι ηθελα κατι ευκολο απο το φιλολογικο! ελπιζω να το εχεις και εσυ ως επιλεγομενο γιατι εγω ειμαι ε' εξαμηνο και δεν γνωριζω αν υπαρχει διαφορα με εσας που ειστε επι πτυχιο.. :peace2:
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lpart » 29 Νοέμ 2011, 08:27

καλημερα!lightblue θα μπορουσα να σου κανω μια ερωτηση?επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα να παρακολουθω το μαθημα ΦΦΛΟ1 Εισαγωγη στη Λαογραφια και θελω να το παρω, χρειαζεται οπωσδηποτε παρακολουθηση? και κατι ακομα, διαβασα στο φιλολογικο οτι θελουν εργασιες, γνωριζεις αν ειναι υποχρεωτικες? και μεχρι ποτε μπορουμε να τις δηλώσουμε για να τις κανουμε?
Don't disturb...
Άβαταρ μέλους
lpart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 29 Νοέμ 2011, 17:18

lpart έγραψε:καλημερα!lightblue θα μπορουσα να σου κανω μια ερωτηση?επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα να παρακολουθω το μαθημα ΦΦΛΟ1 Εισαγωγη στη Λαογραφια και θελω να το παρω, χρειαζεται οπωσδηποτε παρακολουθηση? και κατι ακομα, διαβασα στο φιλολογικο οτι θελουν εργασιες, γνωριζεις αν ειναι υποχρεωτικες? και μεχρι ποτε μπορουμε να τις δηλώσουμε για να τις κανουμε?

καλησπερα και απο εμενα! λοιπον για τις εργασιες δεν ξερω να σου πω κατι δυστυχως..δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα αυτο.. τωρα οσον αφορα την παρακολουθηση εχω παει σε 3 μαθηματα.. 2 στις κυριας Χρυσανθοπουλου και σε 1 του Αλεξιαδη(σημερα ειχα κιολας)..αν και οσοι ρωτησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται παρακολουθηση αυτος σημερα ειπε οτι θα λεει και καποια πραγματα που δεν υπαρχουν στα βιβλια και οτι οσοι παμε στα μαθημα θα γραψουμε πολυ καλυτερα απο αυτους που δεν παρακολουθουν.. γραψαμε παααρα πολλα ειναι η αληθεια και συνεχως ελεγε γραψτε και αυτο γραψτε και εκεινο ενω η αλλη δεν ειπε κατι αντιστοιχο(για παρακολουθηση και βαθμο) η αληθεια ειναι πως δεν μου αρεσε ο τροπος που εκανε την παραδοση του γιατι μας ειχε βγει το χερι να γραφουμε και μιλαγε γρηγορα και χαμηλοφωνα... λενε ομως οτι ειναι το πιο ευκολο απο το φιλολογικο... ειμαι και εγω σε φαση μπερδεμενη απο το πρωι μετα το μαθημα του... :sick:
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lpart » 29 Νοέμ 2011, 18:59

σ'ευχαριστω πολυ lightblue!!!
Don't disturb...
Άβαταρ μέλους
lpart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δαναη » 30 Νοέμ 2011, 20:51

Παιδια ξερει κανεις το e-mail της γλυκοφρυδη??επισης το μαθημα φσ40 που κανει η γλυκοφρυδη ξερει κανεις αν μπορω να το παρω κ εγω ως επιλογης?ειμαι κατευθηνση ψυχολογιας..
Άβαταρ μέλους
Δαναη

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyrosg » 04 Δεκ 2011, 19:30

Δαναη έγραψε:Παιδια ξερει κανεις το e-mail της γλυκοφρυδη??επισης το μαθημα φσ40 που κανει η γλυκοφρυδη ξερει κανεις αν μπορω να το παρω κ εγω ως επιλογης?ειμαι κατευθηνση ψυχολογιας..

Παιδια ειμαι 3 εξαμηνο κ θα ηθελα να ρωτησω στο μαθημα μορφολογια γλωσσας κ συνταξη της Παναρετου διαλεγουμε οποιο συγγραμα θελουμε η καποιο συγκεκριμενο?
Άβαταρ μέλους
spyrosg

Σχολή/Τμήμα: ΦΠΨ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό peny LP » 05 Δεκ 2011, 21:18

Καλησπέρα!!! Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα μάθημα εύκολο, που να μην χρειάζεται παρακολούθηση από το τμήμα Φιλολογίας ή το Πρόγραμμα Ψυχολογίας????? :help:
Άβαταρ μέλους
peny LP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kyriakopoulou eleni » 16 Δεκ 2011, 01:06

καλησπερα παιδια.ειμαι φπψ,κατευθυνση ψυχολογιας.απ τα επιλογης αλλου τμηματος ξερει κανεις αν μπορουμε να παρουμε κ απ το προγραμμα ψυχολογιας?θελω καποια ευκολα επιλογης που να μην εχουν εργασιες κ να μην χρειαζονται παρακολουθηση.κ απ το ιστορικο-αρχαιολογικο κ απ το φιλολογικο.ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων.πρεπει καποια στιγμη να το παρω επιτελους το πτυχιο!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Kyriakopoulou eleni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thundercat » 07 Ιαν 2012, 20:31

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς ύλη για το ΦΦΛΟ1 Εισαγωγη στη Λαογραφια (Χρυσανθοπουλου-Αλεξιαδη) :?:
Άβαταρ μέλους
Thundercat

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giavic » 08 Ιαν 2012, 19:17

καλησπέρα...είμαι επι πτυχιω και μου λείπει ενα επιλεγόμενο απο ιστορικό-αρχαιολογικο για να παρω πτυχίο.Που μπορω να βρω ποια ειναι τα προσφερομενα για φετος και αν μπορείτε να μου προτεινετε καποιο ευκολο...????ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
giavic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 09 Ιαν 2012, 14:35

Το λινκ ειναι για τα προσφερόμενα... http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa ... 011-12.pdf
Θελουν όλα παρακολούθηση, δεν ξερω πως να σου πω εαν ειναι ευκολος ή δύσκολος κάποιος καθηγητης῎..
Είχα Παυλόπουλο, Σχινά, κ Χατζηβασιλείου. Αν είχα να επιλέξω αναμεσα σαυτους θα διαλεγα ασυζητητί Χατζηβασιλείου...
Δεν θελω να σε ωθήσω σε κατι που δε θα σαρεσει,οποτε μπορεις να ρωτήσεις στις αντίστοιχες ενοτητες μαθηματων... :up: :up:
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φου. Που. Ψουυ!!
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinaki » 10 Ιαν 2012, 12:22

Παιδια ειμαι επι πτυχιω κατευθυνση Ψ,εχω δυο αναγνωρισμενα μαθηματα το ΠΔ12εκπαιδευτικη αξιολογηση και το ΠΔ19κοινωνιολογια της παιδειας..θα ηθελα να ρωτησω αν αυτα τα μαθηματα πιανονται ως αλλου τμηματος?ειναι επειγον οποιος γνωριζει ας απαντησει για να κανω την δηλωση μου...ευχαριστω εκ των προτερων..
Άβαταρ μέλους
christinaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό IRENE888 » 29 Ιαν 2012, 18:35

παιδιάαααααααααααααααα, :jawdrop:

ΙΑ01 σχινά ή Καννελόπουλος..

Ξέρει κανείς ποιο απ τα δυο μαθήματα είναι πιο εύκολο και επίσης.....

ποιά είναι τα βιβλία;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

soooooooooooooooooooooooooooooooos :bangin:
Άβαταρ μέλους
IRENE888

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό afn » 30 Ιαν 2012, 15:38

παιδια καλησπερα ξερει κανεις ποσα μαθηματα πρεπει να περασουμε υποχρεωτικα απο το φιλολογικο για να παρουμε πτυχιο??
Άβαταρ μέλους
afn

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες